Վարչապետին է ներկայացվել Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության 2023 թ. գործունեության հաշվետվությունը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարություն՝ գերատեսչության 2023թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով: Քննարկմանը մասնակցել են փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը և պաշտոնատար այլ անձինք:
Զեկույցներով հանդես են եկել Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը և նախարարի տեղակալները:
Զեկուցվել է, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանում գործունեություն ծավալող ընկերությունների քանակը 2022 թվականի համեմատ այս տարվա առաջին 10 ամիսների տվյալներով կրկնապատկվել է: Ոլորտի աշխատակիցների թիվն աճել է 30 տոկոսով: Նախորդ տարվա ընթացքում արտահանվել է ընկերությունների արտադրանքի 82 տոկոսը, իսկ այս տարի այդ թիվը հասել է 92 տոկոսի:
Ներկայացվել է ՀՀ տարածքում «Բազային և շարժական ռադիոմոնիթորինգի համակարգի» 2022-2024թթ. ներդրման ծրագրով նախատեսված աշխատանքների ընթացիկ վիճակը: Ըստ նախատեսված պլանի՝ 2023թ. ամբողջությամբ ներկրվել են համակարգի 5 ստացիոնար սպասարկվող և 5 շարժական կայանների համար պահանջվող հիմնական տեխնիկական միջոցները: Ներկայում կառուցվել և շահագործման են հանձնվել ստացիոնար սպասարկվող կայանները, ավարտական փուլում են գտնվում շարժական կայանների հավաքման աշխատանքները, որոնք կավարտվեն 2024թ. 1-ին եռամսյակում: Ընդգծվել է, որ համակարգի ներդրումից հետո մշտադիտարկման արդյունքում եթերի բոլոր տեսակի խափանումներին ԲՏԱ նախարարությունը կարձագանքի:
Անդրադառնալով հանրապետությունում լայնաշերտ ինտերնետ կապի ներդրմանը՝ պատասխանատուները նշել են, որ մինչև 2026 թվականը բնակավայրերի 80 տոկոսում կապահովվի լայնաշերտ ինտերնետ կապի հասանելիություն:
Վարչապետին ներկայացվել են տիեզերական ոլորտի զարգացմանն ուղղված կատարված աշխատանքները: Ըստ նախատեսված պլանի՝ 2023 թվականին ՀՀ-ում ստեղծվել է արբանյակի կառավարման կենտրոնը, կենտրոնի օպերատորները վերապատրաստումներ են անցել արտերկրում։ Ընդունիչ կայանի սարքավորումները ներկրվել են ՀՀ և կատարվել են տեղադրման նախապատրաստական աշխատանքները։ Անդրադարձ է եղել նաև Հայաստանի 2-րդ արբանյակի արձակման ծրագրին, որը ՀՀ տիեզերական գործունեության ոլորտի ռազմավարության բաղկացուցիչ մաս է։ Ռազմավարության նախագիծը լրամշակվելուց հետո կներկայացվի Կառավարության հաստատմանը:
Ներկայացվել է ԲՏԱ էկոհամակարգի կարողությունների զարգացմանն ուղղված գործունեությունը՝ ստարտափների զարգացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը, պետության կողմից տրամադրված դրամաշնորհային ծրագրերի արդյունքները։
Մասնավորապես՝ անդրադարձ է կատարվել «Գաղափարից մինչև բիզնես» ծրագրին, որով ֆինանսավորվում և ռեսուրսներ են տրամադրվում սկսնակ տեխնոլոգիական ընկերություններին և գիտահետազոտական թիմերին՝ առևտրայնացնելու իրենց գաղափարները։ 2023թ. ծրագրի «Գաղափարի փուլ» բաղադրիչով հաղթող է ճանաչվել 9 կազմակերպություն, որոնցից յուրաքանչյուրին տրամադրվել է մինչև 5 մլն դրամ, իսկ «Մուտք դեպի շուկա» բաղադրիչով՝ 17 կազմակերպություն, յուրաքանչյուրին տրամադրվել է մինչև 10 մլն դրամ:
Մեկ այլ՝ «Ներուժ» սփյուռքի տեխնոլոգիական ստարտափների ծրագիրն աջակցում է սփյուռքի մեր հայրենակիցների մասնագիտական հայրենադարձությանը՝ պայմաններ ստեղծելով նրանց գիտական և մասնագիտական ներուժը ներդնելու Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում։
Հայկական բարձր տեխնոլոգիական ներուժի ու արտադրանքի ճանաչելիության և հեղինակության բարձրացման, ոլորտային ընկերությունների արտադրանքի առաջխաղացման նպատակով նախարարության աջակցությամբ հայկական ոլորտային ընկերությունները միասնական տաղավարով մասնակցել են արտերկրում կայացած 4 և ՀՀ-ում կազմակերպված 2 միջազգային ցուցահանդեսների:
Ըստ «Գլոբալ ստարտափ էկոհամակարգի ինդեքս» նոր զեկույցի տվյալների՝ Հայաստանը 2023թ. բարելավել է դիրքերը 3 հորիզոնականով՝ զբաղեցնելով 57-րդ տեղն աշխարհում՝ տարածաշրջանում մնալով առաջատարը:
Անդրադառնալով ոլորտին տրամադրվող պետական աջակցության ծրագրերին, ներկայացվել է «ՏՏ ոլորտի պետական աջակցության մասին» օրենքը, որով հարկային արտոնություն է տրամադրվում սկսնակ կազմակերպություններին: 2023թ. միայն արտոնության հավաստագիր է ստացել 1633 կազմակերպություն և անհատ ձեռնարկատերեր: Ընդհանուր առմամբ՝ օրենքի գործունեության ընթացքում արտոնությունից օգտվել են 4133 կազմակերպություն և անհատ ձեռնարկատերեր։
Անդրադարձ է կատարվել նաև նոր աշխատակիցներ ներգրավող ընկերություններին աշխատավարձերի եկամտահարկի 50 տոկոսի վերադարձի ծրագրին, որում ընդգրկվել են տեխնոլոգիաների ոլորտում գործունեություն իրականացնող այն առևտրային կազմակերպությունները և անհատ ձեռնարկատերերը, որոնք սկսած 2022թ. մարտի 1-ից ներգրավել են առնվազն 10 նոր աշխատող։ Ծրագրի շահառու 47 կազմակերպությունների վճարվել է շուրջ 7,8 մլրդ դրամի չափով պետական աջակցություն։
Դրամի արժևորման հետևանքով տեխնոլոգիական ընկերությունների կրած վնասների փոխհատուցման համար էլ ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշմամբ մեկանգամյա նպատակային պետական աջակցության շահառու ճանաչված 330 տնտեսավարող սուբյեկտի տրամադրվել է 7,4 մլրդ դրամի աջակցություն:
Թվայնացման ոլորտում կատարված աշխատանքների հետ կապված նշվել է, որ տեղի է ունեցել թվայնացման գործընթացների ինստիտուցիոնալացում և դերային բաշխումներ՝ հստակեցնելով ՀՀ ԲՏԱ նախարարության դերը՝ որպես քաղաքականություն մշակող, Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի խորհրդի դերը՝ որպես համակարգող և Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի գործակալության դերը որպես աջակցություն իրականացնող մարմին: Արդեն իսկ մշակված են թվային ծառայությունների ստանդարտները, իրականացվում են ներդրման աշխատանքներ:
Նախարարության փորձագիտական խումբը ստեղծել է «Ծառայությունների թվայնացման ստանդարտներ» և «Թվայնացման ուղեցույց» հարթակները, մշակվել է «Ես եմ» ազգային նույնականացման միասնական հարթակի նախատիպը, ստորագրվել է հուշագիր Էլեկտրոնային ստորագրության համակարգերի վերաբերյալ: 2024թ. նախատեսվում է իրականացնել «Թվային փոխակերպման գործընթացի իրականացում» ծրագիրը, որը միտված է միասնական թվային միջավայրի ձևավորմանը և «Արհեստական բանականության կենտրոնի արդիականացում» ծրագիրը, որի շրջանակում նախատեսվում է ենթակառուցվածքի ստեղծում և գերհամակարգչի ձեռքբերում: Նախատեսվում է ստեղծել նաև արհեստական բանականության կենտրոն:
Տեղեկացվել է, որ նախարարության «Մասնագետների պատրաստման բուհ-մասնավոր հատված համագործակցություն» 2023թ․ ծրագրի առաջին փուլի դասընթացների արդյունքում մասնակիցներից 25-ի հետ արդեն կնքվել է աշխատանքային պայմանագիր, 31-ն առաջընթաց է գրանցել աշխատանքում։ Ծրագրի 2-րդ փուլով նախատեսվում է իրականացնել դասընթացներ ևս 850 մասնակցի համար, որի արդյունքում նրանք հնարավորություն կունենան գտնել աշխատանք ոլորտային կազմակերպություններում կամ կարիերայի առաջընթաց ունենալ իրենց աշխատավայրում։
Վերապատրաստման դասընթացներն իրականացնող ընկերությունները պարտավորվում են դասընթացների մասնակիցներին ապահովել աշխատանքային պայմանագրերով, որոնց ժամկետը առնվազն 6 ամիս է: 2020-2022թթ. ընթացքում ծրագրի շրջանակում վերապատրաստվել է 8912 մասնագետ:
«Ինժեներական քաղաք» ծրագրի շրջանակում Ինժեներական բիզնես աքսելերատորի շենքի կառուցման շինարարությունը մեկնարկել է 2023թ. հուլիսի 10-ին: Ներկայում Ինժեներական քաղաքում ռեզիդենտի կարգավիճակ են ստացել 14 կազմակերպություններ։ Ռեզիդենտի կարգավիճակ ստացած ընկերությունները
հնարավորություն կունենան նվիրաբերության միջոցով և սեփականության իրավունքով ստանալու 250 քմ կամ 500 քմ հողատարածք՝ գրասենյակ կառուցելու համար։ Նրանց հասանելի կլինեն նաև համատեղ օգտագործվող ժամանակակից ինժեներական լաբորատոր սարքավորումներն ու արտադրական մեքենաները։
Ինժեներական քաղաքում հատկացվել է հողատարածք Հայաստանի ազգային գերհամակարգչային կենտրոնի (ՀԱԳԿԿ) շենքը կառուցելու համար. աշխատանքները մեկնարկել են:
Հաջորդիվ ներկայացվել է «ՀայՓոստ» ՓԲԸ գործունեությունը, քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների բարելավման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները: Նշվել է, որ Համաշխարհային Փոստային Միության 2023թ. Փոստային զարգացվածության ցուցանիշով Հայաստանը 48-րդից բարձրացել է 40-րդ հորիզոնական։ Համաշխարհային փոստային միության անդամ 192 երկրների նոր վարկանիշներով «ՀայՓոստ»-ը տարածաշրջանում դարձել է առաջատար: Հայաստանի 16 բնակավայրերում գործարկվել է ծանրոցների «Տուն առաքում» ծառայությունը: Կրճատվել են առաքման ժամկետները: Արդիականացվել Է HayPost+ բջջային հավելվածը: Արդիականացվել է 8 փոստային բաժանմունք: Նշվել է, որ «ՀայՓոստ»-ն այս տարի գործունեության արդյունքում արձանագրել է 873 մլն դրամի շահույթ: Նախորդ տարի ընկերությունն ունեցել էր 730 մլն դրամի վնաս:
Զեկուցվել են նաև հեռուստաընկերությունների՝ «Հայաստանի հեռուստատեսային և ռադիոհաղորդիչ ցանց» փակ բաժնետիրական ընկերությանն ունեցած պարտքի մարման գործընթացների մասին:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը տնտեսության առանցքային և աճող ճյուղ է: Այս համատեքստում, վարչապետը կարևորել է ՏՏ բնագավառի շարունակական զարգացման ու աճի ապահովմանն ուղղված քայլերի և ծրագրերի իրականացումը: Վարչապետը նախարարության աշխատակազմի ուշադրությունն է հրավիրել մի շարք առանցքային թեմաների վրա:
Մասնավորապես, Կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է Ինժեներական քաղաքում գերհամակարգիչը տեղադրելու, թվայնացման, հանրապետությունում լայնաշերտ ինտերնետ կապի ապահովման գործընթացին և այլ ծրագրերի, պատասխանատուներին տվել համապատասխան հանձնարարականներ: Վարչապետն առանձնակի շեշտել է երիտասարդների շրջանում ՏՏ ոլորտի ծրագրերի իրականացման ընդլայնման ու առկա լավ գաղափարները կյանքի կոչելու միջոցառումներն ընդլայնելու անհրաժեշտությունը: Միաժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է հետևողական լինել հեռուստաընկերությունների կողմից ՀՀՌՑ-ին ունեցած պարտքը մարելու հարցում և այդ ուղղությամբ տանել անհրաժեշտ աշխատանք:

Премьер-министру представлен отчет о деятельности министерства высокотехнологической промышленности за 2023 год (видео)
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян посетил министерство высокотехнологической промышленности для обсуждения отчета о деятельности ведомства за 2023 год. В обсуждении приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, другие должностные лица.
С докладами выступили министр высокотехнологической промышленности Роберт Хачатрян и заместители министра.
Было доложено, что по данным первых 10 месяцев текущего года количество работающих в сфере информационных технологий компаний в Армении увеличилось вдвое по сравнению с 2022 годом. Число занятых в отрасли увеличилось на 30%. Если в прошлом году было экспортировано 82% продукции компаний, то в этом году эта цифра достигла 92%.
Было представлено текущее состояние запланированных на 2022-2024 гг. работ по программе внедрения “Базовой и мобильной системы радиомониторинга” на территории Республики Армения. Согласно намеченному плану, в 2023 году были полностью импортированы основные технические средства, необходимые для 5 стационарных и 5 мобильных станций системы. В настоящее время стационарные станции технического обслуживания построены и введены в эксплуатацию, сборка мобильных станций находится на завершающем этапе, работы завершатся в 1-м квартале 2024 года. Было подчеркнуто, что после внедрения системы по результатам мониторинга министерство высокотехнологической промышленности будет реагировать на все виды зафиксированных нарушений.
Коснувшись внедрения широкополосной интернет-связи в республике, ответственные лица отметили, что к 2026 году доступ к широкополосной интернет-связи будет обеспечен в 80% населенных пунктов.
Премьер-министру были представлены работы по развитию космической отрасли. Согласно плану, в 2023 году в Республике Армения был создан центр управления спутниками, операторы центра прошли подготовку за рубежом. В Республику Армения импортировано оборудование приемной станции и проведены подготовительные работы к монтажу. Была также затронута программа запуска второго спутника Армении, которая является неотъемлемой частью стратегии космической деятельности Армении. Проект стратегии будет представлен правительству на утверждение после его доработки.
Были представлены мероприятия, направленные на развитие потенциала экосистемы министерства, шаги по развитию стартапов, а также результаты предоставляемых государством грантовых программ.
В частности, была затронута программа “От идеи к бизнесу”, которая предоставляет финансирование и ресурсы начинающим технологическим компаниям и исследовательским группам для коммерциализации своих идей. В компоненте “Этап идеи” программы 2023 года победителями были признаны 9 организаций, каждая из которых получила до 5 млн драмов, а в компоненте “Выход на рынок” 17 организаций получили до 10 млн драмов каждая.
Программа технологических стартапов диаспоры “Неруж” поддерживает профессиональную репатриацию соотечественников из диаспоры, создавая условия для инвестирования их научного и профессионального потенциала в различные отрасли экономики Армении.
С целью повышения узнаваемости и репутации армянского высокотехнологичного потенциала и продукции при поддержке министерства компании армянского сектора единым павильоном приняли участие в четырех международных выставках, проведенных за рубежом, и двух организованных в Армении выставках.
Согласно данным нового доклада “Глобальный индекс экосистемы стартапов”, Армения в 2023 году улучшила свои позиции на 3 пункта, заняв 57-е место в мире и оставаясь лидером в регионе.
В контексте программ господдержки отрасли был представлен закон “О государственной поддержке сферы информационных технологий”, который предоставляет налоговые льготы начинающим организациям. В 2023 году льготное свидетельство получили всего 1633 организации и ИП. Всего за время действия закона льготой воспользовались 4133 организации и ИП.
Также была затронута программа по возврату 50% подоходного налога с зарплаты сотрудников работающих в сфере технологий компаний и ИП, которые с марта 2022 года приняли на работу не менее 10 новых сотрудников. 47 организациям-бенефициарам программы была выплачена государственная поддержка в размере 7,8 млрд драмов.
Для компенсации убытков, понесенных технологическими компаниями в результате укрепления драма, 330 хозяйствующим субъектам, признанным бенефициарами единоразовой целевой государственной поддержки, соответствующим решением правительства предоставлена поддержка в размере 7,4 млрд драмов.
В рамках работы в области цифровизации было отмечено, что проведена институционализация процессов цифровизации и распределение ролей, уточнение роли министерства в качестве разработчика политики, роли Совета информационных систем Армении в качестве координатора и роли Агентства информационных систем Армении в качестве вспомогательного органа. Уже разработаны стандарты цифровых услуг, ведутся работы по внедрению.
Экспертная группа министерства создала платформы “Стандарты цифровизации услуг” и “Руководство по цифровизации”, разработала прототип единой национальной идентификационной платформы “Это Я”, подписала меморандум о системах электронной подписи. В 2024 году планируется реализовать программу “Реализация процесса цифровой трансформации”, направленную на формирование единой цифровой среды, и программу “Модернизация Центра искусственного интеллекта”, в рамках которой будет создана инфраструктура и будет приобретен суперкомпьютер. Также планируется создать Центр искусственного интеллекта.
Было отмечено, что по итогам первого этапа программы “Сотрудничество вузов и частного сектора” 25 участников уже подписали трудовой договор, 31 добились прогресса в работе. На 2-м этапе проекта планируется провести курсы еще для 850 участников, в результате которых они получат возможность трудоустроиться в отраслевых организациях или продвигаться по карьерной лестнице на своем рабочем месте.
Компании, проводящие курсы повышения квалификации, обязуются предоставлять участникам курсов трудовые договоры сроком не менее 6 месяцев. За 2020-2022 годы в рамках программы стажировку прошли 8912 специалистов.
В рамках проекта “Инженерный городок” 10 июля 2023 года началось строительство здания Инженерного бизнес-акселератора. В настоящее время статус резидента “Инженерного городка” получили 14 организаций. Компании, получившие статус резидента, будут иметь возможность получить 250 квадратных метров или 500 квадратных метров земли под строительство офиса в порядке дарения и собственности. Они также будут иметь доступ к общему современному инженерному лабораторному оборудованию и производственным машинам.
В Инженерном городке выделен земельный участок для строительства здания Национального суперкомпьютерного центра Армении. Работы уже начались.
Затем была представлена деятельность ЗАО “Айпост”, а также работы, проводимые в направлении улучшения предоставляемых гражданам услуг. Было отмечено, что согласно Индексу почтового развития Всемирного почтового союза за 2023 год Армения поднялась с 48-й на 40-ю позицию. С новыми рейтингами ЗАО “Айпост” стало лидером региона среди 192 стран, входящих в Всемирный почтовый союз. В 16 населенных пунктах Армении запущена услуга “Доставка посылок на дом”. Сроки доставки сократились. Модернизировано мобильное приложение “Айпост+”. Модернизировано 8 почтовых отделений. Было отмечено, что в этом году ЗАО “Айпост” зафиксировало прибыль в размере 873 млн драмов. В прошлом году компания имела убыток в размере 730 млн драмов.
Было также доложено о процессах погашения задолженности телекомпаний перед ЗАО “Телевизионная и радиовещательная сеть Армении”.
Никол Пашинян подчеркнул, что сектор высоких технологий является ключевой и растущей отраслью экономики. В этом контексте премьер-министр подчеркнул важность реализации шагов и программ, направленных на обеспечение постоянного развития и роста ИТ-сектора. Премьер-министр обратил внимание сотрудников министерства на ряд ключевых тем.
В частности, глава правительства коснулся процесса установки суперкомпьютера в Инженерном городке, цифровизации, обеспечения широкополосной интернет-связи в республике и других программ, а также дал соответствующие поручения ответственным лицам. Премьер-министр особо подчеркнул необходимость расширения реализации программ ИТ-сектора среди молодежи и расширения мероприятий по реализации существующих хороших идей. В то же время Никол Пашинян поручил быть последовательным в погашении задолженности телекомпаний перед ЗАО “Телевизионная и радиовещательная сеть Армении” и провести необходимую работу в этом направлении.