Ներկայացվել է ՀՀ ֆինանսների նախարարության 2023 թվականի գործունեության հաշվետվությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Ֆինանսների նախարարություն՝ գերատեսչության 2023թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով: Քննարկմանը մասնակցել են փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Վարչապետի աշխատակազմի պաշտոնյաներ, Ֆինանսների նախարարության աշխատակազմի ղեկավար կազմը:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետը քննարկման սկզբում նշել է, որ ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից տրվում է գերատեսչությունների 2023 թվականին կատարված աշխատանքների ամփոփումների մեկնարկը:
«Զեկույցներով հանդես են եկել Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, ՖՆ տեղակալները և գլխավոր քարտուղարը:
Անդրադառնալով իրականացված ծրագրերին՝ նշվել է, որ մակրոտնտեսական կանխատեսումներում բարձրացվել է սցենարային վերլուծության դերակատարումը: Ներկա տուրբուլենտության պայմաններում մշակվել են այլընտրանքային մակրոտնտեսական և հարկաբյուջետային շրջանակներ, որոնց հիման վրա ձևավորվել են բյուջեի պահուստները, գնահատվել է տնտեսական աճի թիրախի ապահովման համար անհրաժեշտ ճանապարհը՝ ներառյալ անհրաժեշտ ներդրումների և արտահանման ծավալները, կառուցվածքային բարեփոխումների առանցքային ուղղությունները՝ հանրային կառավարման բարեփոխումներ, թվայնացում և պետական ներդրումների կառավարման համակարգ: Կատարելագործվել է հարկային եկամուտների կանխատեսման համակարգը՝ համալրելով դրանք ժամանակակից մոդելներով, որը թույլ է տվել 2024թ. բյուջեի ուղերձում հրապարակել խոշոր հարկերի կանխատեսումները:
Ներկայացվել են վերլուծություններ և կանխատեսումներ, որոնց համաձայն Կառավարության 7% տնտեսական աճի թիրախին հասնելու համար անհրաժեշտ է իրականացնել թիրախային կառուցվածքային քաղաքականություն, ինչը կխթանի մասնավոր ներդրումները և արտահանումը՝ բարձրացնելով արտադրողականությունը:
Անցնող տարվա ընթացքում վերագնահատվել են ՀՀ տնտեսության համար օպտիմալ պարտքի շեմերը և դրամային պարտքի մասնաբաժնի բարելավման օպտիմալ արագությունը: Մշակվել է հարկային պոտենցիալի գնահատման մեթոդաբանությունը և գնահատվել են խոշոր հարկատեսակների գծով հարկային պոտենցիալն ու ճեղքը: Գնահատվել են կառավարության ծրագրի առանցքային միջոցառումների իրականացման սոցիալ-տնտեսական հետևանքները:
Իրականացվել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված բնակչության ինտեգրման ազդեցությունների գնահատում:
Ներկայացնելով առաջիկա ծրագրերը նշվել է, որ միջնաժամկետ մակրոտնտեսական կանխատեսումների համակարգի բարելավման նպատակով կմշակվի նոր համապարփակ գործիք: Հարկային եկամուտների կանխատեսումների համակարգը կհամալրվի նոր գործիքներով՝ տարբեր փուլերում մշակված մոդելների ներդաշնակեցմամբ: Նախատեսվում է նաև ֆիսկալ ռիսկերի կառավարման համապարփակ մեթոդաբանության և հաշվետվության ներդրում, հատվածային և առանձին խնդիրներին նվիրված վերլուծությունների և ախտորոշումների շարունակական իրականացում, այդ թվում` ԼՂ-ից բռնի տեղահանված բնակչության ինտեգրման ծրագրերի ազդեցությունների գնահատում, տնտեսության ներուժի գնահատման նոր համակարգի մշակում:
Կիրականացվեն նաև աշխատանքներ՝ տոկոսադրույքների նվազման ֆոնին միջնաժամկետ պարտատոմսերի կշռի ավելացման ուղղությամբ: Նախատեսվում է նաև Եվրոբոնդերի մասնակի հետգնում, վերաֆինանսավորման և փոխարժեքի ռիսկերի նվազեցում:
Միջազգային կառույցների հետ համագործակցության հասցեականության բարձրացման նպատակով նախատեսվում է աջակցության  ներգրավում՝ ուղղված մակրոտնտեսական կայունության ապահովմանը, կայուն և ներառական տնտեսական աճի խթանմանը, առանցքային ոլորտներում բարեփոխումների իրականացմանը: Կիրականացվեն նաև կարողությունների զարգացմանը,  փորձի փոխանակմանն ուղղված աշխատանքներ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ համաշխարհային ֆինանսական շուկայում ՀՀ դիրքի ամրապնդման, վարկանիշի բարձրացման նպատակով իրականացվել են միջոցառումներ և արձանագրվել են հետևյալ արդյունքները. 2023թ. ընթացքում  «Fitch» և «Standard and Poor’s» գործակալությունների կողմից ՀՀ սուվերեն վարկանիշի բարձրացում՝ մեկ աստիճանով և վարկանիշի հեռանկարի բարելավում «Moody’s» գործակալության կողմից, միջազգային հարթակներում ՀՀ պատշաճ ներկայացվածության ապահովում, միջազգային ֆինանսական աշխարհում ՀՀ վարկանիշի ամրապնդում, վարկանիշի բարձրացում:
Նշվում է, որ միջազգային համագործակցության համակարգի բարելավման ուղղությամբ, մասնավորապես, նախատեսվում է Երևանում կազմակերպել Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի կառավարիչների խորհրդի 2024թ. տարեկան հանդիպում և գործարար համաժողովը: Միջազգային գործընկերների մասնակցությամբ կկազմակերպվեն  միջոցառումներ՝ դոնոր համաժողովներ, երկկողմ գործընկերների հետ կոնֆերանսներ և փորձի փոխանակման միջոցառումներ:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ սուբվենցիոն ծրագրերի մասով նշվել է, որ նախատեսվում է համայնքներին ՀՀ պետական բյուջեից սուբվենցիաների տրամադրման մեխանիզմների սահմանում. 2024թ. սկսած ՀՀ համայնքներին սուբվենցիաները կտրամադրվեն մասնակցային հիմունքներով ձևավորված ծրագրերի իրականացման համար (2024թ՝ 500 մլն դրամ): Մասնակցային հիմունքներով ձևավորված ծրագրերի համար սուբվենցիաներ կհատկացվեն 4 համայնքների:
Նշվել է նաև, որ եկամուտների քաղաքականության նպատակադրումներից են՝ Կառավարության ծրագրով նախատեսված՝ 25 տոկոս հարկեր/ՀՆԱ ծրագրային ցուցանիշի՝ քաղաքականության բաղադրիչի ապահովում՝ զուգահեռաբար ապահովելով նպաստավոր ներդրումային և գործարար միջավայր: Ակնկալվում է 2024թ. ընթացքում կատարվելիք օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում հարկեր/ՀՆԱ ցուցանիշը մինչև 2026թ. 0.75 տոկոսային կետով բարելավող օրենսդրական կարգավորումների ապահովում, հարկման համակարգերի կատարելագործում, այդ թվում՝ հարկման անհավասարության մեղմում, հարկումից խուսափելու հնարավորությունների վերացում:
Զեկուցվել է, որ լրացուցիչ հարկային եկամուտների ապահովման շրջանակում իրականացվել է, մասնավորապես, ակցիզային հարկի դրույքաչափերի բարձրացում 2024-2026թթ. համար: Գործարար միջավայրի բարելավման շրջանակում կբարելավվի  գյուղատնտեսության ոլորտի պետական աջակցության ծրագրերից օգտվող տնտեսավարող սուբյեկտների հարկային միջավայրը:
Հաշվետու ժամանակահատվածում հաստատվել է ֆիզիկական անձանց եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգը: Վերջինիս ներդրման ապահովման նպատակով իրականացվել է սոցիալական ծախսերի առանձին տեսակների և չափերի սահմանում:
«Նշվել է, որ կատարվել են գնումների համակարգի արագության և որակի արդյունավետ հավասարակշռությանն ուղղված աշխատանքներ: Տարվա ընթացքում մեթոդական աջակցություն է ցուցաբերվել 1540 գործընթացի, բարեփոխվել է մեկ անձից գնման ընթացակարգը և այլն: Կարողությունների զարգացման նպատակով վերապատրաստվել է 614 մասնագետ գերատեսչությունների պատասխանատու ստորաբաժանումներից: Արդյունքում՝ էական նվազեցում է արձանագրվել հրատապության հիմքով պայմանավորված մեկ անձից գնումներ կատարելու դեպքում: 2023 թվականի հունվար- հոկտեմբեր ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ցուցանիշը նվազել է 4 տոկոսով:
Առաջիկա ծրագրերի շրջանակում նախատեսվում է թվային համակարգի կատարելագործում, կարողությունների զարգացում, վերլուծական գործիքակազմի զարգացում: Ինչ վերաբերում է ֆիսկալ ռիսկերի կառավարմանը, այստեղ իրականացվել է պատասխանատու ստորաբաժանման վերակազմավորում, սահմանվել են ֆիսկալ ռիսկերի առաջնային ուղղությունները: Նախատեսվում է շարունակել վերլուծական կարողությունների և գործիքակազմի զարգացումը, երկարաժամկետ ֆիսկալ կայունության գնահատումը և այլն»,- հայտնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է կատարված աշխատանքների ու բարեփոխումների կարևորությունը ու նախարարության աշխատակազմի ուշադրությունը հրավիրել մի շարք առանցքային թեմաների վրա: Մասնավորապես, վարչապետն անդրադարձել է սուբվենցիոն ծրագրերին, հարկային քաղաքականությանը, ստվերի դեմ պայքարին, կապիտալի շուկայի զարգացմանը, միջազգային վարկանիշային աղյուսակներում Հայաստանի դիրքի շարունակական բարելավմանը, պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության ծրագրերի իրականացմանը և այլ թեմաների: Վարչապետը կարևորել է վերը նշված ուղղություններով աշխատանքների արդյունավետ և հետևողական իրականացումը, հանձնարարականներ տվել պատասխանատուներին հետագա անելիքների վերաբերյալ:

Представлен отчет о деятельности Министерства финансов РА за 2023 год
Премьер-министр Никол Пашинян посетил министерство финансов для обсуждения отчета о деятельности ведомства за 2023 год. В обсуждении приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, представители аппарата премьер-министра, руководство министерства финансов.
В начале обсуждения премьер-министр отметил, что с министерства финансов дается старт подведению итогов работ, выполненных ведомствами в 2023 году.
С докладами выступили министр финансов Ваге Ованнисян, заместители министра и генеральный секретарь.
Было отмечено, что возросла роль сценарного анализа в макроэкономических прогнозах. В условиях текущей турбулентности были разработаны альтернативные макроэкономические и фискальные рамки, на основе которых были сформированы бюджетные резервы, оценен путь, необходимый для обеспечения целевого показателя экономического роста, включая необходимые рамки инвестиций и экспорта, ключевые направления структурных реформ: реформы общественного управления, цифровизация и система управления государственными инвестициями. Усовершенствована система прогнозирования налоговых поступлений, она дополнена современными моделями, что позволило опубликовать крупные налоговые прогнозы в бюджетном сообщении на 2024 год.
Были представлены анализ и прогнозы, согласно которым поставленная правительством цель экономического роста на уровне 7% требует реализации целевой структурной политики, которая будет стимулировать частные инвестиции и экспорт, повышая производительность.
В течение прошлого года была осуществлена переоценка оптимальных порогов долга для экономики Армении и оптимальной скорости повышения доли драмового долга. Разработана методика оценки налогового потенциала, проведена оценка налогового потенциала и налоговых пробелов по основным видам налогов. Проведена оценка социально-экономических последствий реализации ключевых мероприятий программы правительства.
Была проведена оценка последствий интеграции вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.
В контексте представления предстоящих программ было отмечено, что будет разработан новый комплексный инструмент в целях совершенствования системы среднесрочных макроэкономических прогнозов. Система прогнозирования налоговых поступлений будет дополнена новыми инструментами с применением синхронизации разработанных на разных этапах моделей. Также планируется внедрить комплексную методологию и отчетность по управлению фискальными рисками, постоянное проведение анализов и диагностики, посвященных отраслевым и индивидуальным проблемам, включая оценку эффектов программ по интеграции вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, разработку новой системы оценки потенциала экономики.
Также будет проведена работа по увеличению веса среднесрочных облигаций на фоне снижения процентных ставок. Запланировано также частичное погашение еврооблигаций, снижение рисков рефинансирования и валютного курса.
В целях повышения адресности сотрудничества с международными структурами планируется привлечь поддержку, направленную на обеспечение макроэкономической стабильности, содействие устойчивому и инклюзивному экономическому росту, реализацию реформ в ключевых сферах. Также будут реализованы мероприятия, направленные на развитие потенциала и обмен опытом.
В целях укрепления позиций Армении на мировом финансовом рынке были приняты меры и зафиксированы следующие результаты: повышение в течение 2023 года суверенного рейтинга Республики Армения агентствами “Fitch” и “Standard and Poor's” на один уровень и улучшение рейтинговой перспективы агентством “Moody's”, обеспечение должного представительства Армении на международных площадках, укрепление рейтинга Армении на международных финансовых рынках.
В целях совершенствования системы международного сотрудничества, в частности, планируется организовать в 2024 году ежегодное собрание Совета управляющих ЕБРР и бизнес-конференцию в Ереване. Будут организованы мероприятия с участием международных партнеров: донорские конференции, конференции с двусторонними партнерами и мероприятия по обмену опытом.
В контексте субвенционных программ было отмечено, что планируется определить механизмы предоставления субвенций общинам из государственного бюджета: начиная с 2024 года общинам будут предоставляться субвенции на реализацию программ, формируемых на партисипативной основе (в 2024 году - 500 млн драмов). Субвенции на программы, формируемые на партисипативной основе, будут выделены 4 общинам.
Было отмечено, что одной из целей политики доходов является обеспечение 25-процентного программного показателя налог/ВВП, что является компонентом предусмотренной программой правительства политики, параллельно обеспечивая благоприятную инвестиционную и деловую среду. В результате законодательных изменений, которые будут внесены в течение 2024 года, ожидается обеспечить законодательное регулирование, улучшающее соотношение налог/ВВП на 0,75 процентных пункта к 2026 году, совершенствование систем налогообложения, в том числе смягчение неравенства налогообложения, устранение возможностей для уклонения от уплаты налогов.
Было доложено, что в рамках обеспечения дополнительных налоговых поступлений реализовано повышение ставок акцизного налога на 2024-2026 годы. В рамках улучшения бизнес-среды будет улучшена налоговая среда хозяйствующих субъектов, пользующихся программами государственной поддержки аграрного сектора
В отчетном периоде утверждена система всеобщего декларирования доходов физических лиц. В целях обеспечения реализации последнего было проведено определение отдельных видов и размеров социальных расходов.
Было отмечено, что проведены работы, направленные на эффективный баланс скорости и качества системы закупок. В течение года оказана методическая поддержка 1540 процессам, реформирована процедура закупки у одного лица и т.д. С целью повышения квалификации стажировку прошли 614 специалистов ответственных подразделений ведомств. В результате зафиксировано существенное снижение в случае закупки у одного лица в условиях срочности. В январе-октябре 2023 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года роль таких закупок снизилась на 4,4 процентных пункта, составив 5,2%, по сравнению с 9,6% в прошлом году.
В рамках предстоящих программ запланировано совершенствование цифровой системы, развитие возможностей, развитие аналитических инструментов. По части управления фискальными рисками реорганизовано ответственное подразделение и определены основные направления фискальных рисков. Планируется продолжить развитие аналитических возможностей и инструментов, оценки долгосрочной бюджетной устойчивости и т.д.
Никол Пашинян подчеркнул важность работ и реформ и обратил внимание сотрудников министерства на ряд ключевых тем. В частности, премьер-министр коснулся субвенционных программ, налоговой политики, борьбы с тенью, развития рынка капитала, постоянного улучшения позиций Армении в международных рейтингах, реализации программ сотрудничества государственного и частного сектора и других тем. Премьер-министр подчеркнул важность эффективной и последовательной реализации работ по вышеуказанным направлениям, дал поручения ответственным лицам относительно дальнейших шагов.