Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարարի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵԱՀԿ նախարարական 30-րդ համաժողովի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարար Էսպեն Բարթ Այդի հետ:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների համագործակցության թեմաներ՝ երկուստեք արձանագրելով հարաբերությունների թե՛ զարգացման գոհացուցիչ դինամիկան, թե՛ խորացման պատրաստակամությունը։ Մտքեր են փոխանակվել թիրախային, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող, ինչպես նաև գործարար շրջանակների համար գրավիչ ուղղություններով համագործակցության ընդլայնման շուրջ։
Հայաստանի և Նորվեգիայի ԱԳ նախարարները հանգամանալից անդրադարձել են Հարավային Կովկասում վերջին զարգացումներին և առկա միտումներին։ Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել տարածաշրջանում կայունության և տևական խաղաղության հաստատման հարցում Հայաստանի տեսլականն ընդհանուր առմամբ, ինչպես նաև այդ ուղղությամբ առկա կոնկրետ նախաձեռնությունները, իրականացվող քայլերը։ Այս համատեքստում, կարևորելով տարածաշրջանային ընդգրկուն ծրագրերի կյանքի կոչումը, Արարատ Միրզոյանը մանրամասնել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի առանձին բաղադրիչներ:

Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Норвегии
Поддержи А1+!В рамках 30-го Министерского форума ОБСЕ министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Норвегии Эспеном Бартом Айде.
Собеседники обсудили вопросы сотрудничества между двумя странами, признав динамику развития отношений удовлетворительной, также и готовность к их углублению.
Состоялся обмен мыслями о расширении сотрудничества по целевым, представляющим взаимный интерес, а также привлекательным для деловых кругов направлениям.
Министры иностранных дел Армении и Норвегии обсудили последние события и развития на Южном Кавказе.
Министр Мирзоян представил коллеге видение Армении относительно установления стабильности и прочного мира в регионе, а также конкретные инициативы и действия, предпринимаемые в этом направлении. В этом контексте, подчеркнув реализацию комплексных региональных программ, Арарат Мирзоян подробно остановился на отдельных компонентах разработанного правительством РА проекта «Перекресток мира».