Հայաստանը հետաքրքրված է Պորտուգալիայի հետ տարբեր բնագավառների համագործակցությամբ. Ալեն Սիմոնյանը՝ Պաուլա Կարդոսոյին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 17-ին ընդունել է ԵԱՀԿ ԽՎ Պորտուգալական Հանրապետության Ասամբլեայի պատվիրակության ղեկավար Պաուլա Կարդոսոյին: «Շատ կարեւոր է այն փաստը, որ վերջին շրջանում մեր երկրների միջեւ շփումները բազմակողմ հարթակներում ակտիվացել են: Վերջերս պատիվ ունեցա Դուբլինում կայացած Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանների նախագահների եվրոպական համաժողովի շրջանակում հանդիպելու իմ գործընկեր Աուգուշտու Սանտուշ Սիլվային, ում հետ մտքեր փոխանակեցինք տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Ալեն Սիմոնյանը շեշտել է, որ Հայաստանը որդեգրել է խաղաղության օրակարգ եւ առաջարկում է տարածաշրջանային խաղաղության ճանապարհային քարտեզ, ինչը տեւական խաղաղության երաշխիք է: Կողմերը քննարկել են ԼՂ-ից տեղահանված հայերի խնդիրներն ու տեղահանմանը նախորդող դեպքերի վերաբերյալ միջազգային հանրության դիրքորոշումը: Այս համատեքստում Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է Ադրբեջանի դեմ համարժեք պատժամիջոցների իրականացման անհրաժեշտությունը: Բարձրաձայնվել է, որ Ադրբեջանը չի համաձայնում մասնակցել Արեւմտյան գործընկերների միջնորդությամբ բանակցություններին եւ տապալում է խաղաղության շուրջ երկխոսությունը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահը եւս մեկ անգամ ասել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է Պորտուգալիայի հետ տարբեր բնագավառների համագործակցությամբ:

Армения заинтересована в сотрудничестве с Португалией в различных сферах: Ален Симонян – Пауле Кардосо
Поддержи А1+!Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 17 ноября принял главу делегации Ассамблеи Португальской Республики в ПА ОБСЕ Паулу Кардосо.
"Очень важен факт активизации в последнее время контактов между нашими странами на многосторонних площадках. Недавно имел честь в рамках прошедшей в Дублине Европейской конференции председателей парламентов Совета Европы встретиться с моим коллегой Аугушту Сантушем Силвой, с которым мы обменялись мнениями по сложившейся ситуации в регионе", - отметил глава парламента Армении.
Симонян подчеркнул, что Армения привержена мирной повестке и предлагает дорожную карту регионального мира, которая является гарантией долгосрочного мира. Стороны обсудили проблемы вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и позицию международного сообщества по событиям, предшествовавшим депортации. В этом контексте спикер НС подчеркнул необходимость введения эквивалентных санкций против Азербайджана. Озвучено, что Азербайджан не согласен участвовать в переговорах при посредничестве западных партнеров и проваливает мирный диалог.
В завершение встречи председатель НС еще раз отметил, что Армения заинтересована в сотрудничестве с Португалией в различных сферах.