Անհամբեր սպասում եմ Հայաստանում Կորեայի դեսպանատան բացմանը. Կորեայի դեսպանը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 17-ին ընդունել է ՀՀ-ում Կորեայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Դոհուն Լիին: ԱԺ նախագահը շնորհավորել է դեսպանին ՀՀ-ում դիվանագիտական առաքելության ստանձնման կապակցությամբ եւ հաջողություններ մաղթել:
Կողմերը կարեւորել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը՝ շեշտելով դրանց խորացման անհրաժեշտությունը՝ դրա վառ ապացույցը համարելով Հայաստանում եւ Կորեայում դիվանագիտական ներկայացուցչություններ հիմնելու երկուստեք մտադրությունը: Դոհուն Լին նշել է, որ անհամբեր սպասում է Հայաստանում Կորեայի դեսպանատան բացմանը, երբ իր երկրի դրոշը կծածանվի հյուրընկալ եւ խաղաղասեր Երեւանում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել միջխորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափին, խորհրդարանների բարեկամական խմբերի միջեւ տեղի ունեցած արդյունավետ շփումներին:
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանի անվտանգային խնդիրները, Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի ճակատագրին առնչվող մի շարք հարցեր: «Հայաստանն իր միջազգային գործընկերներից, ինչպես նաեւ բարեկամ Կորեայից ակնկալում է ջանքերի գործադրում Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության սատարման հարցում, քանի որ այն շարունակ բախվում է ադրբեջանական ոտնձգություններին»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ բազմոլորտ գործակցության լայն հնարավորությունները, որոնք նոր փոխշահավետ ծրագրերի համար պարարտ հող են հանդիսանում:

С нетерпением жду открытия посольства Кореи в Армении: посол Кореи - Председателю НС РА
Поддержи А1+!17 ноября председатель Национального собрания Республики Армения Ален Симонян принял чрезвычайного и полномочного посла Республики Корея в Республике Армения Ли До Хуна. Спикер НС поздравил посла с вступлением на должность руководителя дипмиссии в РА и пожелал ему успехов.
Стороны подчеркнули развитие двусторонних отношений и необходимость их углубления, рассматривая намерение обеих сторон открыть дипломатические миссии в Армении и Корее как наглядное тому доказательство. Ли До Хун отметил, что с нетерпением ждет открытия посольства Кореи в Армении, дня, когда флаг его страны будет развеваться в гостеприимном и миролюбивом Ереване.
На встрече были обсуждены формат межпарламентского сотрудничества, контакты между дружественными группами парламентов.
Собеседники обсудили вопросы безопасности региона и проблемы вынужденных переселенцев - армян Нагорного Карабаха.
«Армения ожидает от своих международных партнеров, также и от дружественной Кореи усилий в вопросах содействия территориальной целостности Республики Армения, поскольку ее преследуют посягательства Азербайджана», - заявил Ален Симонян.
Также были обсуждены широкие возможности многосекторального сотрудничества, которые являются благодатной почвой для новых взаимовыгодных проектов.