ՆԳՆ մանրամասները՝ ԵՊՀ-ում տեղի ունեցած հրդեհի բռնկումով պայթյունի վերաբերյալ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆոյեմբերի 17-ին, ժամը 09.37-ին, ահազանգ է ստացվել, որ Երևան քաղաքի Ալեք Մանուկյան փողոցի թիվ 1 հասցեում գտնվող Երևանի պետական համալսարանի քիմիայի ֆակուլտետի նկուղային հարկում (100 քմ) տեղի է ունեցել պայթյուն՝ հրդեհի բռնկումով։ Սենյակը նախատեսված է պոմպակայանի համար, որը ծառայում է նաև որպես աշխատակիցների հանդերձարան։ Կից սենյակը քիմիական նյութերի պահեստն է, որտեղ հրդեհ չի եղել: Քիմիկների կողմից տեղում իրականացվել է հետախուզում. օդում վտանգավոր գազեր չեն հայտնաբերվել։ Հրդեհի բարդության «Թիվ 2» կանչով դեպքի վայր են մեկնել 6 մարտական հաշվարկ, Երևան քաղաքի և Փրկարարական ուժերի վարչությունների հրշեջ-փրկարարական աշխատանքների կազմակերպման բաժինների հերթապահ խմբերը, Ճառագայթային, քիմիական և կենսաբանական իրավիճակի մոնիթորինգի բաժնի խումբը և բժշկական ապահովման վարչության խումբը։
Այդ մասին հայտնում են ՆԳՆ-ից։
Աշխատակիցներից մեկը զոհվել է տեղում, երեք անձ տեղափոխվել են հիվանդանոց, այդ թվում՝ մեկը պարեկային ծառայության աշխատակից, որը ծխահարումով հոսպիտալացվել է, վիճակը գնահատվում է բավարար։
Հրդեհը մեկուսացվել է ժամը 10.11-ին, մարվել՝ ժամը 10.23-ին։ Կոմպրեսորային սենյակում այրվել են կենցաղային իրեր և փայտյա կառուցատարրեր։
Դեպքի վայրում ՀՀ քննչական կոմիտեի աշխատակիցներն իրականացնում են համապատասխան գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու համար։

Полиция сообщила подробности взрыва и пожара в ЕГУ
Поддержи А1+!Полиция Республики Армения сообщила подробности взрыва, вызванного пожаром, произошедшим в Ереванском государственном университете.
«17 ноября в 09:37 поступил сигнал тревоги, что произошел взрыв и пожар в подвале (100 квадратных метров) химического факультета ЕГУ, расположенного по адресу: Алека Манукяна 1, Ереван. Помещение было предназначено для компрессорной станции, оно также служило раздевалкой для сотрудников. В соседнем помещении был склад химикатов, там возгорания не произошло. Сотрудники - химики провели обследование. Опасных газов в воздухе не было обнаружено, - говорится в сообщении полиции.
По вызову пожарной опасности «№2» на место происшествия выехали 6 боевых расчетов, дежурные группы отделов по организации пожарно-спасательных работ управлений города Еревана и спасательных сил, группа отдела мониторинга радиационной, химической и биологической ситуации и группа Управления медицинского обеспечения.
По данным полиции, один сотрудник ЕГУ погиб на месте, три человека были доставлены в больницу, в том числе один сотрудник патрульно-постовой службы, который отравился дымом, состояние пострадавших оценивается как удовлетворительное.
Пожар был локализован в 10:11, потушен в 10:23. В компрессорном помещении сгорели предметы быта и деревянные конструкции.
На месте происшествия сотрудники Следственного комитета РА проводят соответствующие действия по выяснению всех обстоятельств происшествия.