Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԵՄ հարևանության և ընդլայնման հարցերով hանձնակատար Օլիվեր Վարհեիի հետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆոյեմբերի 15-ին Բրյուսելում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԵՄ հարևանության և ընդլայնման հարցերով hանձնակատար Օլիվեր Վարհեիի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ-ԵՄգործընկերության ընդգրկուն օրակարգի հարցեր: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել առկա երկխոսության և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացող ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունների շուրջ: Այս համատեքստում կարևորվել է նաև նոյեմբերի 15-ին Հայաստան-ԵՄ քաղաքական և անվտանգային հարցերով երկխոսության երկրորդ բարձրաստիճան նիստի անցկացումը Բրյուսելում:
ՀՀ-ԵՄ միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման նպատակով ընդգծվել է ԵՄ տնտեսական և ներդրումային պլանի շրջանակներում ՀՀ համար 2,6 միլիարդ եվրո արժողությամբ առաջատար նախաձեռնությունների արդյունավետ իրականացումը: Տարածաշրջանային ծրագրերի արդյունավետության ապահովման տեսանկյունից նախարար Միրզոյանն ընդգծել է «Սևծովյան էլեկտրական մալուխ» նախագծին ՀՀ միանալու նշանակությունը՝ ՀՀ վարչապետի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի հոկտեմբերի համատեղ հայտարարությանը համահունչ:
ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը ոչ միայն կարող է տնտեսական առավելություններ տալ տարածաշրջանի երկրներին, այլև դառնալ խաղաղության կարևոր երաշխիք: Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ միջազգային ջանքերին:
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵՄ հանձնակատարը քննարկել են նաև Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ում էթնիկ զտման հետևանքով բռնի տեղահանված 100 հազարից ավել հայ փախստականների կարիքների և իրավունքների հասցեագրման հարցերին, այդ թվում նաև միջազգային գործընկերների աջակցությամբ իրականացվող քայլերին:

Арарат Мирзоян встретился с комиссаром ЕС по вопросам соседства и расширения Оливером Вархели (видео)
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 15 ноября встретился в Брюсселе с Европейским комиссаром по вопросам расширения и политике соседства Оливером Вархели (Oliver Varhelyi).
Обсуждались вопросы насыщенной повестки партнерства Армения-ЕС. Собеседники обменялись идеями о возможностях расширения существующего диалога и сотрудничества в представляющих взаимный интерес сферах. В этом контексте была отмечена важность проведенного 15 ноября в Брюсселе второго заседания диалога высокого уровня по вопросам политики и безопасности Армения-ЕС.
В целях развития торгово-экономических отношений между Арменией и ЕС была подчеркнута важность эффективной реализации инициатив стоимостью 2,6 млрд евро для Армении в рамках экономического и инвестиционного плана ЕС. С точки зрения обеспечения эффективности региональных программ министр Мирзоян подчеркнул важность присоединения Армении к проекту “Черноморский электрический кабель”, в соответствии с октябрьским совместным заявлением премьер-министра Армении и председателя Европейской комиссии.
Министр иностранных дел Армении также представил проект “Перекресток мира”, который может не только предоставить экономические преимущества странам региона, но и стать важной гарантией мира. Были затронуты международные усилия по урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном.
Министр иностранных дел Армении и комиссар ЕС обсудили также вопросы удовлетворения нужд и прав более 100 тысяч вынужденных переселенцев, которые оказались в Армении в результате проведенной Азербайджаном политики этнической чистки в Нагорном Карабахе.