ֆրանսիական Bastion զրահամեքենա
Վրաստանի «Փոթի» նավահանգիստը կառավարող APM Terminals Poti ընկերությունը հաստատել է ֆրանսիական Bastion տեսակի զրահամեքենաների տարանցումը՝ նախատեսված Հայաստանի համար։ Այս մասին հայտնել է «Ազատություն» ռադիոկայանի վրացական ծառայությունը։
«Այդ կոնկրետ դեպքում բեռը եկել է ԵՄ անդամ երկրից՝ Ֆրանսիայից և ուղարկվել է Հայաստան. երկիր, որի վրա պատժամիջոցներ չեն տարածվում։ Բացի այդ, Վրաստանի կառավարության կողմից հստակ ցուցումների և միջազգային կարգավորողների կողմից սահմանված սահմանափակումների բացակայության պայմաններում APM Terminals Poti ընկերությունը զրկված է պատժամիջոցների տակ չգտնվող  բեռի ընդունումը մերժելու հնարավորությունից»,- ասված է ընկերության տարածած հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ համացանցում տարածվել էին ֆրանսիական Bastion տեսակի զրահամեքենաների խմբաքանակի լուսանկարներ։ Նշվում էր, որ լուսանկարներն արվել են Վրաստանի «Փոթի» նավահանգստում, իսկ զրահամեքենաներն ուղարկվել են Հայաստան։

В Грузии подтвердили транзит французских бронетранспортеров Bastion в Армению
Поддержи А1+!Компания APM Terminals Poti, управляющая портом Поти в Грузии, подтвердила транзит французских бронетранспортеров Bastion, предназначенных для Армении. Об этом сообщила Грузинская служба «Радио Свобода».
«В данном конкретном случае груз прибыл из Франции, страны-члена ЕС, и был отправлен в Армению, стран, в отношении которой санкции не применяются. Кроме того, в отсутствие четких указаний правительства Грузии и ограничений, установленных международными регуляторами, компания APM Terminals Poti лишена возможности отказываться от приема грузов для стран, не находящихся под санкциями», - говорится в сообщении компании.
Ранее в интернете были распространены фотографии партии французских бронемашин Bastion. Отмечалось, что фотографии были сделаны в порту Поти в Грузии, а бронетехника была отправлена в Армению.