Հռոմում ICCROM-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանում ներկայացվել են ԼՂ պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության խնդիրները
Հռոմում կայացել է Մշակութային արժեքների պահպանության և վերականգնման ուսումնասիրությունների միջազգային կենտրոնի (ICCROM) Գլխավոր ասամբլեայի 33-րդ նստաշրջանը։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ նստաշրջանին Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակության կազմում մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարարության պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության պետ Հարություն Վանյանը և Իտալիայում ՀՀ դեսպանության դիվանագետներ։ Բացման նիստին ներկա է եղել նաև Իտալիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ծովինար Համբարձումյանը։
Նստաշրջանին ԿԳՄՍՆ ներկայացուցիչ Հարություն Վանյանը հանդես է եկել զեկույցով: Նա ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության խնդիրները և Ադրբեջանի վարած շարունակական պետական քաղաքականությունը՝ հայկական հետքը Լեռնային Ղարաբաղից վերացնելու, պատմության և մշակույթի հուշարձաններն ավերելու կամ ինքնությունը կեղծելու վերաբերյալ։  Զեկույցում, մասնավորապես, շեշտվել է, որ միայն միջազգային հեղինակավոր կառույցների ճնշմամբ և գործիքակազմերով է հնարավոր փրկել հայկական հսկայական պատմամշակութային ժառանգությունը: Այս համատեքստում զեկույցում արձանագրվել է՝ նույն իրավիճակը ժամանակին եղել է նաև Նախիջևանում, որտեղ, ցավոք, հնարավոր չի եղել փրկել հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը:
Ներկայացվել են հստակ փաստեր և թվեր՝ Ադրբեջանի կողմից արդեն իսկ իրականացված վանդալիզմի դեպքերի և հուշարձանների ավերումների վերաբերյալ, հղումներ են արվել մի շարք միջազգային հեղինակավոր կառույցների ընդունած բանաձևերին և որոշումներին, որոնք Ադրբեջանը, չհարգելով միջազգային իրավունքն ու կարգը, չի կատարում։
Նստաշրջանի ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաև համագործակցել Մշակութային արժեքների պահպանության և վերականգնման ուսումնասիրությունների միջազգային կենտրոնի (ICCROM) հիմնական 4 ծրագրերից մեկի՝ Ճգնաժամերի ժամանակ մշակութային ժառանգության «Առաջին օգնություն և կայունություն» (FAR) նախագծի շրջանակում՝ հաշվի առնելով Հայաստանում վտանգված և սահմանային հուշարձանների թիվը։

На сессии ICCROM в Риме были представлены проблемы сохранения историко- культурных памятников НК
В Риме прошла 33-я сессия Генеральной ассамблеи Международного исследовательского центра по  сохранению и реставрации культурных ценностей (ICCROM).
Министерство ОНКС РА сообщило, что в работе сессии участвовала и делегация Республики Армения в составе - начальника Управления охраны памятников истории и культуры Министерства ОНКС Арутюна Ваняна и сотрудников посольства РА в Италии. На открытии присутствовала и чрезвычайный и полномочный посол РА в Италии Цовинар Амбарцумян.
С докладом выступил Арутюн Ванян. Он представил проблемы сохранения исторических и культурных памятников Нагорного Карабаха и проводимую Азербайджаном государственную политику по устранению армянский следов из Нагорного Карабаха, уничтожению исторических и культурных памятников и фальсификации их идентичности. В частности, в докладе было подчеркнуто, что спасти огромное армянское историческое и культурное наследие можно только при помощи инструментов давления международных авторитетных структур. Отмечалось, что такая же ситуация когда-то сложилась и в Нахиджеване, где, к сожалению, не удалось сохранить армянское историческое и культурное наследие.
Были представлены четкие факты и цифры относительно уже осуществленных Азербайджаном случаев вандализма и разрушения памятников, ссылки на резолюции и решения, принятые рядом международных авторитетных структур, которые Азербайджан не выполняет.
Была достигнута договоренность о сотрудничестве в рамках проекта касающегося культурного наследия в период кризиса «Первая помощь и стабильность» (FAR), одной из 4-х основных программ ICCROM.