Էստոնիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբին ընդունել է փոխարտգործնախարարը
Նոյեմբերի 2-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն ընդունել է Էստոնիայի խորհրդարանի Էստոնիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Մատի Ռայդմայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Նախարարի տեղակալը ողջունել է Էստոնիա-Հայաստան բարեկամական խմբի պատվիրակության այցը Հայաստան, կարևորել միջխորհրդարանական երկխոսությունը և հույս հայտնել, որ Էստոնացի խորհրդականների այցը կնպաստի երկու երկրների խորհրդարանների միջև համագործակցության ընդլայնմանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքին, հայ-էստոնական երկկողմ օրակարգին, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցությանը վերաբերող հարցերին:
Պարույր Հովհաննիսյանն էստոնական կողմին ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 100 հազար բնակչության բռնի տեղահանության հետևանքով ստեղծված իրավիճակը: Նախարարի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել հումանիտար աջակցություն ցուցաբերելու՝ Էստոնիայի կառավարության որոշման համար:

Парламентскую группу дружбы Эстония-Армения принял заместитель министра иностранных дел
Заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян 2 ноября принял делегацию во главе с руководителем группы дружбы Эстония-Армения парламента Эстонской Республики Мати Райдмой.
Заместитель министра приветствовал визит делегации группы дружбы Эстония-Армения, подчеркнул важность межпарламентского диалога и выразил надежду, что визит эстонских парламентариев будет способствовать расширению сотрудничества между парламентами двух стран.
На встрече были обсуждены ход осуществляемых в Армении демократических реформ, армяно-эстонская двусторонняя повестка дня, а также вопросы сотрудничества Армения-ЕС.
Паруйр Ованнисян представил эстонской стороне ситуацию, сложившуюся в результате насильственного переселения более 100 тысяч человек из Нагорного Карабаха в результате проводимой Азербайджаном политики этнической чистки. Заместитель министра выразил благодарность за решение правительства Эстонии оказать гуманитарную помощь.