Ակնհայտ է, որ Ալիևը «ժամանակ չի գտել» Փաշինյանի հետ հանդիպելու համար. Միրզոյան (տեսանյութ)
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարեց, որ Բրյուսելում Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԵՄ-ի ղեկավարների մասնակցությամբ հոկտեմբերի վերջին պլանավորված հանդիպումը հետաձգումը նախաձեռնել է Ադրբեջանը։
Միրզոյանն այս մասին ասաց Կանադայի ԱԳ նախարար Մելանի Ջոլիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ՝ անդրադառնալով հարցին, թե ո՞ր կողմը ժամանակ չի գտել Բրյուսելի եռակողմ հանդիպման համար՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ԵՄ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարն ասել է, թե հանդիպումը չի կայանա ժամանակի սղության պատճառով։
«Ձեր հարցի պատասխանը շատ ուղիղ է և կարճ, ո՞վ ժամանակ չի գտել՝  ակնհայտորեն Ադրբեջանի նախագահը, որովհետև մենք հիմա էլ պատրաստ ենք մասնակցել այդ հանդիպմանը։ Հուսամ իսկապես խնդիրը կոնկրետ ժամկետներն են,  և առաջիկայում հնարավոր կլինի նոր հանդիպման մասին նոր ժամկետներ պայմանավորվել։ Հայաստանը պատրաստ է այդ հանդիպմանը մասնակցել, մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ խաղաղության օրակարգին»,- ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարը՝ հավելելով, որ հանդիպման հնարավոր նոր ժամկետների վերաբերյալ առաջարկներ հայկական կողմը չի ստացել։
Նա հավելեց, որ երկու օր առաջ Թեհրանում շփումներ է ունեցել Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ «Հայաստանը պատրաստ է արագ շարունակել խաղաղության գործընթացը, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագիր կնքելու ուղղությամբ»,- ասաց Միրզոյանը։

Очевидно, что Алиев «не нашёл времени» для встречи с Пашиняном: Мирзоян (видео)
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян сообщил, что перенос запланированной на конец октября встречи в Брюсселе с участием лидеров Армении, Азербайджана и ЕС инициирован Азербайджаном.
Об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ходе совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Канады Мелани Жоли, отвечая на вопрос - какая из сторон не нашла времени для трехсторонней встречи в Брюсселе, учитывая заявление, сделанное представителем ЕС Тойво Клаар, что встреча не состоится из-за нехватки времени.
«Ответ на ваш вопрос очень прямой и краткий, кто не нашел времени, очевидно, президент Азербайджана, ведь мы готовы участвовать в этой встрече хоть сейчас? Надеюсь, что проблема действительно в конкретной дате, и в ближайшее время можно будет согласовать дату новой встречи. Армения готова участвовать в этой встрече, мы продолжаем придерживаться мирной повестки», - сказал глава МИД РА, добавив, что армянская сторона не получала никаких предложений относительно возможной новой даты встречи.
Он сообщил, что два дня назад имел общение с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым в Тегеране. «Армения готова в ближайшие сроки продолжить мирные переговоры, в том числе подписать мирный договор», - сказал Мирзоян.