ՍԾՏՀ ԽՎ նիստում Հակոբ Արշակյանը բարձրացրել է Ադրբեջանի ագրեսիայի և ԼՂ- ից բռնի տեղահանման հարցը
Երեւանում հոկտեմբերի 19-ին կայացել է Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՍԾՏՀ ԽՎ) տնտեսական, առեւտրային եւ ֆինանսական հարցերի հանձնաժողովի 61-րդ նիստը:
Ազգային ժողովից տեղեկացնում են, որ նիստին մասնակցել են Հայաստանի, Բուլղարիայի, Ռումինիայի, Սերբիայի եւ Ուկրաինայի պատվիրակները: Քննարկումների առանցքում եղել է բնական աղետների կանխարգելման եւ անհապաղ օգնության ոլորտում ՍԾՏՀ տարածաշրջանում խորհրդարանական համագործակցության ամրապնդման թեման: Նիստը վարել է ՍԾՏՀ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սերգեյ Բագրատյանը, ով նաեւ ՍԾՏՀ ԽՎ վերոնշյալ հանձնաժողովի փոխնախագահն է:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանն անդրադարձել է տարածաշրջանում հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմանը՝ շեշտելով, որ Հայաստանը կարող է խաչմերուկ դառնալ՝ կապելով արեւելքը-արեւմուտքի հետ՝ Կասպից ծովից մինչեւ Միջերկրական, հյուսիսը-հարավի հետ՝ Պարսից ծոցից մինչեւ Սեւ ծով:  «Հայաստանում այս նախագիծը մենք անվանում էինք Խաղաղության խաչմերուկ: Հույս ունեմ, որ անդամ երկրները կցանկանան մաս կազմել այս Խաղաղության խաչմերուկին եւ ներդրում ունենալ դրա կայացման ու զարգացման գործում: Ճանապարհների ապաշրջափակումը կարեւոր է Հայաստանի Հանրապետության համար, որովհետեւ մեր երկիրն արդեն 30 տարի շրջափակման մեջ է Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի սահմաններով»,- ընդգծել է ԱԺ փոխնախագահը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը շահագրգռված է խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակում փոխգործակցության ամրապնդմամբ: Նա ցավով է նշել այն հանգամանքը, որ Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության տարածաշրջանում շարունակում ենք բախվել անվտանգային լուրջ մարտահրավերների:
Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը հիշեցրել է Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման, Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ հայ բնակչության անմարդկային պաշարումից հետո սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի սանձազերծած հերթական լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի մասին: Դրա հետեւանքով հարյուրավոր սպանվածներ եւ վիրավորներ կան, Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ բնակչությունը՝ ավելի քան 100.000 մարդ,  բռնի տեղահանվել է եւ ապաստանել Հայաստանում:
«Ցավալի է, որ հակառակ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների, Եվրոպական խորհրդարանի, ԵԽԽՎ-ի եւ առանձին երկրների խորհրդարանների բանաձեւերի, գործադիր մարմինների կոչերի՝ միջազգային հանրությունը, մենք բոլորս ի վիճակի չեղանք կանխելու հայերի էթնիկ զտումները Լեռնային Ղարաբաղում: Ադրբեջանի գործողությունները չեն սահմանափակվում միայն Լեռնային Ղարաբաղով, այլ տարածվում են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների վրա: 2021 թվականին, այնուհետեւ 2022 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանը ձեռնարկեց հերթական ռազմական ագրեսիան Հայաստանի արեւելյան եւ հարավ-արեւելյան սահմանների երկայնքով՝ ներխուժելով եւ գրավելով Հայաստանի ինքնիշխան տարածքները, որոնց մի մասը շարունակում է մնալ Ադրբեջանի անօրինական վերահսկողության տակ: Ադրբեջանի մոտեցումն է՝ ուժի միջոցով Հայաստանին պարտադրել իր նախընտրած լուծումները»,- արձանագրել է ԱԺ փոխնախագահը:
Նրա խոսքով՝ ավելի քան երեք տարի Ադրբեջանը հրաժարվում է վերադարձնել հայ ռազմագերիներին եւ այլ քաղաքացիական անձանց: ԱԺ փոխխոսնակի համոզմամբ՝ նման ագրեսիվ գործողությունները վտանգում են տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հեռանկարը. Հայաստանի դեմ ուժի եւ ագրեսիայի կիրառումից ստեղծվող իրավիճակը չի կարող հիմք դառնալ կայուն եւ տեւական խաղաղության համար:
Անդրադառնալով հանձնաժողովի նիստի թեմայի կարեւորությանը՝ Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ տարերային աղետների վտանգի կանխարգելման եւ արտակարգ օգնության ցուցաբերման թեման արդիական է: Այդ մասին են վկայում այս տարվա փետրվարին Թուրքիայում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժը, ինչպես նաեւ անտառային հրդեհները, ջրհեղեղները, որոնց բախվեցին սեւծովյան տարածաշրջանի որոշ երկրներ: Այս համատեքստում նա ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը եւս անմասն չմնաց Թուրքիա փրկարարական ջոկատ եւ մարդասիրական բեռ ուղարկելու հարցում:
Ողջույնի խոսքում ՍԾՏՀ ԽՎ նախագահի տեղակալ, կառույցում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը եւս անդրադարձել է անվտանգային լուրջ մարտահրավերներին, որոնց  առջեւ կանգնած է մեր երկիրը: Հայկական պատվիրակության ղեկավարը հիշեցրել է Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման եւ Ադրբեջանի հերթական լայնածավալ ագրեսիայի անդառնալի հետեւանքների, էթնիկ զտումների քաղաքականության մասին: Նա ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ բնակչությունը բռնի տեղահանվել է եւ ապաստանել Հայաստանում ու հավելել՝ մեր հայրենակիցներին ապաստան տրամադրելու հարցում ՀՀ-ն բախվել է արտակարգ իրավիճակի: Այս իրավիճակը եւս Բաբկեն Թունյանը բնութագրել է որպես հումանիտար աղետ: Նրա գնահատմամբ կազմակերպության անդամ որեւէ պետության ռազմատենչ հռետորաբանությունն ու ապակառուցողական մոտեցումը մյուսի նկատմամբ անվտանգության սպառնալիք են ամբողջ տարածաշրջանի համար՝ խաթարելով հարաբերությունները կարգավորելու յուրաքանչյուր փորձ: «Չնայած դժվարություններին եւ մարտահրավերներին՝ Հայաստանը վերահաստատում է իր պատրաստակամությունը՝ նպաստելու տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու ջանքերին»,- ընդգծել է պատգամավորը:
Անդրադառնալով քննարկվող թեմային՝ Բաբկեն Թունյանը շեշտել է աղետների ռիսկերի նվազեցման եւ արտակարգ իրավիճակների օգնության ոլորտում խորհրդարանական համագործակցության ամրապնդման կարեւորությունը եւ արդյունավետ աջակցության ու ռիսկերի կառավարման իրավական դաշտի կատարելագործումը:
«Քանի որ մեր տարածաշրջանը հաճախ բախվում է տարատեսակ բնական եւ տեխնածին աղետների, հետեւանքների կանխարգելումն ու չեզոքացումը հաճախ հնարավոր չէ միայն ազգային մակարդակով: Վստահ եմ, որ այս ոլորտում տարածաշրջանային մակարդակով համագործակցության խորացումը կարող է շատ արդյունավետ լինել»,- փաստել է ՀՀ ԱԺ ներկայացուցիչը:
Նիստի մասնակիցներին ողջունել են ՍԾՏՀ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Միլտիադիս Մակրիյանիսը եւ ՍԾՏՀ ԽՎ-ում Սերբիայի պատվիրակության ղեկավար, ՍԾՏՀ ԽՎ փոխնախագահ Իգոր Բեչիչը:
Քանի որ նիստում քվորում չի ապահովվել, կազմակերպվել են քննարկումներ, սակայն որոշումները կկայացվեն առաջիկայում տեղի ունենալիք գլխավոր վեհաժողովի ժամանակ: Քննարկվել են օրակարգային հարցեր, անդրադարձ է եղել տարածաշրջանային խնդիրներին:
Նիստի մասնակիցները մտքեր են փոխանակել «ՍԾՏՀ տարածաշրջանում խորհրդարանական համագործակցության ամրապնդումը բնական աղետների կանխարգելման եւ անհապաղ օգնության ոլորտում» զեկույցի նախագծի շուրջ: Անդրադարձ է եղել բնական ու տեխնածին աղետների պատճառով մարդկանց կյանքին ու անվտանգությանը սպառնացող վտանգներին ու դրանց կանխարգելման անհրաժեշտությանը եւ դրանց դեմ ՍԾՏՀ ԽՎ անդամ երկրների համատեղ պայքարի կարեւորությանը: Նշվել է, որ ՍԾՏՀ-ն պետք է կարողանա օրենսդրական հիմքեր ապահովել այս ոլորտում պայքարի կայուն ու համալիր մեխանիզմներ կիրառելու համար: Ներկայացվել են այս բնագավառում ազգային օրենսդրությունների առանձնահատկությունները, անդրադարձ է եղել պատերազմական իրավիճակներում աղետների դեմ պայքարի մեթոդների կարեւորությանը:
ՍԾՏՀ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը կարեւորել է արտակարգ իրավիճակներում ՍԾՏՀ պետությունների արձագանքումը, կարողությունների գնահատումն ու վերհանումը: Պատգամավորը մանրամասն ներկայացրել է այս բնագավառում մեր երկրում իրականացվող քայլերը ե՛ւ օրենսդրական մակարդակում, ե՛ւ Կառավարության գործունեության ծրագրի շրջանակում: Նրա գնահատմամբ Հայաստանը, պայմանավորված աշխարհագրական եւ բնակլիմայական պայմաններով, բազմաթիվ ռիսկերի է ենթարկվում, կան նաեւ տեխնոլոգիական գործարաններ, որոնց անվտանգությունը եւս կարեւոր է: ՀՀ ԱԺ պատգամավորն անդրադարձել է ոլորտի օրենսդրական կարգավորումներին, Կառավարության՝ 2021-2026 թվականների ծրագրից բխող գործողություններին, կարեւորել տեխնածին աղետների կանխարգելման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը:
«Մեզ համար կարեւոր է ե՛ւ միջազգային, ե՛ւ տարածաշրջանային մակարդակում մասնակից լինել կանխարգելմանը եւ հետեւանքների վերացմանը: Այս առումով վերջին օրինակը Թուրքիայում եւ Սիրիայում տեղի ունեցած երկրաշարժն էր, որին Հայաստանն իր ուժերի առավելագույն չափով մասնակցեց՝  որպես հետեւանքների վերացման աջակից երկիր: Բոլոր պետությունների նպատակը մեկն է՝ կանխարգելել ոչ միայն չափորոշիչների, այլ նաեւ՝ մարդկանց իրազեկվածության բարձրացման միջոցով»,- նշել է Գեւորգ Պապոյանը:
Քննարկվել են օրակարգային այլ հարցեր, ներկայացվել են տեղեկություններ ՍԾՏՀ կազմակերպության գործունեության մասին: Հանձնաժողովի հաջորդ նիստը նախատեսվում է անցկացնել Կիեւում՝ լիագումար նիստին ընդառաջ:

На заседании ПАЧЭС Акоп Аршакян поднял вопрос об агрессии Баку и вынужденных переселенцах из НК
Поддержи А1+!В Ереване 19 октября состоялось 61-е заседание Комитета по экономическим, торговым и финансовым вопросам Парламентской Ассамблеи Черноморского экономического сотрудничества (ПАЧЭС).
Во встрече приняли участие делегаты Армении, Болгарии, Румынии, Сербии и Украины. В центре дебатов – тема укрепления парламентского сотрудничества в сфере предотвращения стихийных бедствий и оказания экстренной помощи в регионе ЧЭС. Заседание вел член делегации НС РА в ПАЧЭС С.Багратян, являющийся также заместителем председателя указанного комитета Ассамблеи.
Приветствуя гостей, вице-спикер НС А.Аршакян коснулся вопроса разблокирования коммуникаций в регионе, подчеркнув, что Армения может стать перекрестком, соединяющим восток-запад – от Каспийского до Средиземного морей, север-юг – от Персидского залива до Черного моря. “В Армении мы назвали этот проект Перекрестком мира. Надеюсь, что государства-члены захотят стать частью этого Перекрестка Мира, внести свой вклад в его становление и развитие. Разблокирование дорог важно для Республики Армения, поскольку наша страна уже 30 лет находится в блокаде по границам Азербайджана и Турции", - подчеркнул он.
Вице-спикер подчеркнул, что НС Армении заинтересовано в укреплении сотрудничества в рамках Парламентской Ассамблеи. Он с сожалением отметил, что мы продолжаем сталкиваться с серьезными вызовами безопасности в регионе Черноморского экономического сотрудничества.
В этом контексте зампредседателя НС напомнил о незаконной блокаде Лачинского коридора, бесчеловечной осаде мирного армянского населения Нагорного Карабаха и очередной широкомасштабной военной агрессии, развязанной Азербайджаном 19 сентября. В результате сотни людей убиты и ранены, все население Нагорного Карабаха, более 100 тысяч человек, было насильственно перемещено, найдя убежище в Армении.
"К сожалению, несмотря на решения Международного Суда, резолюции Европарламента, ПАСЕ и парламентов отдельных стран, призывы исполнительных органов, международное сообщество, все мы не смогли предотвратить этнические чистки армян в Нагорном Карабахе. Действия Азербайджана не ограничиваются Нагорным Карабахом, распространяются и на суверенные территории Республики Армения. В 2021 г., а затем в сентябре 2022 г. Азербайджан начал новую военную агрессию вдоль восточных и юго-восточных границ Армении, вторгшись и оккупировав суверенные армянские территории, некоторые из которых остаются под незаконным контролем Азербайджана. Подход Азербайджана заключается в том, чтобы силой навязать Армении свои предпочтительные решения", - заявил вице-спикер НС.
По Аршакяну, Азербайджан уже более трех лет отказывается возвращать армянских военнопленных и гражданских лиц. Подобные агрессивные действия ставят под угрозу перспективы мира и стабильности в регионе. Ситуация, созданная применением силы и агрессии против Армении, не может стать основой стабильного и прочного мира.
Касаясь важности темы заседания комитета, вице-спикер НС отметил актуальность предотвращения опасности стихийных бедствий и оказания экстренной помощи. Об этом свидетельствуют разрушительное землетрясение, произошедшее в Турции в феврале этого года, а также лесные пожары и наводнения, с которыми столкнулись некоторые страны Черноморского региона. В этом контексте он подчеркнул, что Республика Армения также не осталась в стороне, отправив в Турцию спасательный отряд и гуманитарный груз.
В приветственной речи заместитель председателя ПАЧЭС, руководитель делегации НС Армении в структуре, зампредседателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Б.Тунян также коснулся серьезных вызовов безопасности, с которыми сталкивается наша страна. Глава армянской делегации напомнил о незаконной блокаде Лачинского коридора и необратимых последствиях еще одной широкомасштабной агрессии Азербайджана, политики этнических чисток. Он подчеркнул, что все население Нагорного Карабаха было насильственно перемещено в Армению, добавив, что Армении столкнулась с чрезвычайной ситуацией в предоставлении убежища нашим соотечественникам. Б.Тунян назвал сложившуюся ситуацию гуманитарной катастрофой. В его оценке, воинственная риторика и деструктивный подход одного государства-члена организации по отношению к другому представляет собой угрозу безопасности всего региона, подрывая любые попытки урегулировать отношения. "Несмотря на трудности и вызовы, Армения подтверждает готовность внести свой вклад в усилия по установлению мира в регионе", - подчеркнул депутат.
Касаясь обсуждаемой темы, Б.Тунян подчеркнул важность укрепления парламентского сотрудничества в снижении риска стихийных бедствий и экстренной помощи, а также в совершенствовании правовой базы для эффективной поддержки и управления рисками.
“Поскольку наш регион часто сталкивается с различными природными и техногенными катастрофами, предотвращение и нейтрализация последствий зачастую невозможны лишь на национальном уровне. Уверен, что углубление сотрудничества на региональном уровне в этой сфере может быть весьма эффективным", - отметил представитель НС Армении.
Участников встречи приветствовали заместитель Генерального секретаря ПАЧЭС Мильтиадис Макриянис и глава делегации Сербии в ПАЧЭС, вице-председатель ПАЧЭС Игорь Бечич.
Поскольку кворума на заседании не было, организованы обсуждения, однако решения будут приняты на главной Ассамблее, которая состоится в ближайшее время. Обсуждены повесточные вопросы, затронуты региональные проблемы.
Участники заседания обменялись мнениями по проекту доклада “Укрепление парламентского сотрудничества по предотвращению стихийных бедствий и оказанию экстренной помощи в регионе ЧЭС”. Обсуждены угрозы жизни и безопасности людей, возникающие вследствие природных и техногенных катастроф, необходимость их предотвращения, важность совместной борьбы с ними государств-членов ПАЧЭС. Отмечено, что ЧЭС должно быть в состоянии обеспечить правовую основу для применения устойчивых и комплексных механизмов борьбы в этой сфере. Представлены особенности национальных законодательств в этой области, затронута важность методов борьбы с катастрофами при военных ситуациях.
Член делегации НС Армении в ПАЧЭС, председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папоян подчеркнул важность реакции государств ПАЧЭС в чрезвычайных ситуациях, оценку и раскрытие потенциала. Депутат подробно представил шаги, реализуемые в Армении в этой сфере как на законодательном уровне, так и в рамках программы деятельности правительства. По его словам, из-за географических и климатических условий Армения подвержена множеству рисков, здесь также расположены крупные технологические заводы, безопасность которых крайне важна. Депутат НС коснулся законодательного регулирования сферы, действий, исходящих из плана правительства на 2021-2026 гг., особо отметил шаги по предупреждению техногенных катастроф.
“Нам важно быть участником предотвращения и ликвидации последствий как на международном, так и региональном уровне. Последним примером в этом плане стало произошедшее в Турции и Сирии землетрясение, когда Армения всемерно участвовала в ликвидации последствий. Цель всех государств одна – предотвращать не только посредством стандартов, но и путем повышения осведомленности людей", - отметил Г.Папоян.
Обсуждены другие повесточные вопросы, представлена информация о деятельности организации ЧЭС. Следующее заседание комитета намечается в Киеве – накануне пленарного заседания.