ՀՀ և ՄԹ արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների հեռախոսազրույցը
Հոկտեմբերի 10-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Միացյալ Թագավորության արտաքին, համագործակցության և զարգացման  հարցերով պետնախարար Ջեյմս Քլևերլիի հետ։
Հեռախոսազանգի ընթացքում երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարնները քննարկել են Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրավիճակը:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ ՀՀ-ն բազմիցս, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքի՝ ավելի քան 9 ամիս տևած ապօրինի արգելափակման ընթացքում ահազանգել է Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտումների ենթարկելու Ադրբեջանի բացահայտ մտադրության մասին՝ հավելելով, որ միջազգային հանրությունը փաստացիորեն չկարողացավ գործուն քայլերով կանխել այդ մտադրության իրականացումը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 100 հազար բնակչության բռնի տեղահանման հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, դրա հետևանքով առաջացած հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար խնդիրներին և միջազգային գործընկերների հետ այդ հարցում փոխգործակցությանը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում ընդհանուր անվտանգային իրավիճակին՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է ՀՀ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ նկրտումների զսպման անհրաժեշտությունը: Այս առումով կարևորվել է Գրանադայում հոկտեմբերի 5-ին կայացած քառակողմ հանդիպման արդյունքներով ընդունված հայտարարության հիմնական ուղերձներին գործընկերների աջակցությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև ՀՀ-ՄԹ երկկողմ օրակարգի ընդլայնման հնարավորությունների վերաբերյալ:

Телефонный разговор глав внешнеполитических ведомств РА и Великобритании
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 10 октября провел телефонный разговор с министром иностранных дел, по делам Содружества и развития Великобритании Джеймсом Клеверли.
В ходе телефонного разговора главы внешнеполитических ведомств двух стран обсудили нынешнюю ситуацию с безопасностью на Южном Кавказе.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что Армения многократно, в том числе в период незаконного блокирования Лачинского коридора на протяжении 9 месяцев, предупреждала о явном намерении Азербайджана подвергнуть Нагорный Карабах этнической чистке. Глава МИД Армении также добавил, что международному сообществу фактически не удалось предотвратить посредством эффективных шагов реализацию этого намерения.
Была также затронута ситуация, сложившаяся вследствие насильственного перемещения более 100 тысяч жителей Нагорного Карабаха, вытекающие из нее гуманитарные проблемы, требующие безотлагательного решения, а также взаимодействие с международными партнерами по этому вопросу.
Затронув общую ситуацию с безопасностью в регионе, министр Мирзоян особо отметил необходимость пресечения притязаний в отношении территориальной целостности и суверенитета Республики Армения. В этой связи была подчеркнута важность поддержки партнерами основных пунктов Заявления, принятого по итогам четырехсторонней встречи, состоявшейся в Гранаде 5 октября.
Собеседники также обменялись мнениями о возможностях расширения армяно-британской двусторонней повестки.