Իսրայելը հայտնել է Գազայի հետ սահմանի նկատմամբ վերահսկողությունը վերականգնելու մասին
Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) հայտարարել է, որ վերջապես վերականգնել է վերահսկողությունը Գազայի հատվածի հետ սահմանի նկատմամբ։ Այս մասին հաղորդում է Times of Israel պարբերականը։
ԻՊԲ-ն նշել է, որ կարողացել է փակել սահմանը, ականապատել է ցանկապատի այն հատվածները, որոնցով ՀԱՄԱՍ-ի զինյալները ներխուժել էին Իսրայելի տարածք։
ԻՊԲ-ի խոսնակ Դանիել Հագարին հայտնել է, որ զինվորականները չեն հայտնաբերել Գազայից Իսրայելի տարածք տանող թունելներ՝ չնայած դրանց մասին նախկինում եղած հաղորդումներին։ Խոսնակը հավելել է, որ Իսրայելում կարող են լինել փոքրաթիվ զինյալներ։
ԻՊԲ-ի փոխգնդապետ Ռիչարդ Հեչթն իր հերթին հայտնել է, որ Իսրայելի հարավում հայտնաբերվել է 1500 զինյալի մարմին։
Հոկտեմբերի 7-ին ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր իսրայելական կողմում կա 900-ից ավելի զոհ, այդ թվում՝ 260 մարդ սպանվել է երաժշտական փառատոնի ժամանակ։ Գազայի հատվածում զոհերի թիվը գերազանցել է 700-ը։
Իսրայելը պատերազմ է հայտարարել և 300 000 պահեստազորայինների զորակոչել հնարավոր ցամաքային ներխուժման համար։

Израиль объявил о восстановлении контроля над границей с сектором Газа
Поддержи А1+!Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) объявила, что, восстановила контроль над границей с сектором Газа. Об этом сообщает Times of Israel.
Армия обороны Израиля заверила, что им удалось закрыть границу, а также заминировать те части заграждения, через которые боевики ХАМАС вторглись на территорию Израиля.
Представитель ЦАХАЛа Даниэль Хагари заявил, что военные не обнаружили никаких туннелей, ведущих из сектора Газа в Израиль, несмотря на предыдущие сообщения о них. Он добавил, что в Израиле может быть небольшое количество боевиков.
Подполковник Рихард Хехт сообщил, что на юге Израиля обнаружены тела 1500 боевиков.
С начала военных действий 7 октября потери с израильской стороны составили более 900 человек, в том числе 260 человек погибли на музыкальном фестивале. Число жертв в секторе Газа превысило 700.