Բաքվի և Երևանի միջև կայուն խաղաղության հիմքը պետք է լինի տարածքային ամբողջականության սկզբունքի պահպանումը․ Շոլց
Գերմանիայի կառավարությունը պնդում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հակամարտությունը լուծվի դիվանագիտական բանակցությունների միջոցով և մերժում է ռազմական բռնության ուղին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում, հաղորդում է Գերմանիայի կառավարության մամուլի ծառայությունը:
Շոլցը նշել է, որ Բաքվի և Երևանի միջև կայուն խաղաղության հիմքը պետք է լինի տարածքային ամբողջականության սկզբունքի պահպանումը։
Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ Գերմանիան լիովին աջակցում է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ՝ Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերին: Վերջինս հանդես է գալիս Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի մասնակցությամբ բանակցությունների միջոցով տարածաշրջանում խաղաղ լուծում գտնելու օգտին։
Հոկտեմբերի 1-ին ՄԱԿ-ի առաքելության կողմից Լեռնային Ղարաբաղ այցելությունը Շոլցն անվանել է «դրական քայլ, որը պետք է օգտագործել այդ ուղղությամբ հետագա աշխատանքի համար»:

Основой прочного мира между Баку и Ереваном должно стать соблюдение принципа территориальной целостности: Олаф Шольц
Правительство Германии уверено, что конфликт между Арменией и Азербайджаном вокруг Нагорного Карабаха должен быть решен путем дипломатических переговоров, и отвергает путь военного насилия.
Как передает «Арменпресс», пресс-служба правительства Германии сообщила, что канцлер Германии Олаф Шольц заявил это в ходе телефонного разговора с президентом Азербайджана Алиевым.
Шольц отметил, что основой устойчивого мира между Баку и Ереваном должно стать сохранение принципа территориальной целостности.
Более того, он подчеркнул, что Германия полностью поддерживает усилия председателя Европейского совета Шарля Мишеля, направленные на достижение мирного урегулирования, путем переговоров с участием Армении, Азербайджана, Франции и Германии.
Шольц назвал визит миссии ООН в Нагорный Карабах 1 октября «позитивным шагом, который следует использовать для дальнейшей работы в этом направлении».