Քննարկվել է 2024թ. պետբյուջեի նախագծի մակրոտնտեսական և հարկաբյուջետային շրջանակը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ 2024թ. պետական բյուջեի նախագծի մակրոտնտեսական և հարկաբյուջետային շրջանակի վերաբերյալ:
Ինչպես նշել է Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, պետբյուջեի նախագիծը քննարկվել է բոլոր գերատեսչությունների հետ:
Նշվել է, որ բյուջեի նախագծի մշակման աշխատանքներն իրականացվում են՝ հաշվի առնելով Հայաստանի և աշխարհի տնտեսական զարգացումներն ու կանխատեսումները: Պետբյուջեի ներկայացված նախագծի առնչությամբ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, քննարկվել են ՀՀ կառավարության ծրագրով սահմանված կապիտալ ծախսերին, հարկաբյուջետային քաղաքականության ուղղություններին վերաբերող մի շարք հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններին և նպատակադրումներին, ընդգծվել՝ տնտեսական աճի բարձրացմանը միտված բարեփոխումների իրականացման կարևորությունը: Ներկայացվել են մի շարք առաջարկներ:
Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է շարունակել քննարկումները և պետբյուջեի նախագիծը բերել վերջնական տեսքի՝ հաշվի առնելով այսօրվա քննարկումների արդյունքները:

Обсуждались макроэкономические и налогово-бюджетные рамки проекта госбюджета Армении на 2024 год
Поддержи А1+!Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве сегодня состоялось совещание по макроэкономическим и налогово-бюджетным рамкам проекта государственного бюджета на 2024 год.
Министр финансов Ваге Ованнисян отметил, что проект государственного бюджета был обсужден со всеми ведомствами.
Было отмечено, что процесс разработки проекта бюджета осуществляется с учетом экономических развитий и прогнозов по Армении и миру. Состоялся обмен мнениями по представленному проекту государственного бюджета, был обсужден ряд вопросов, связанных с установленными программой правительства капитальными расходами и направлениями фискальной политики. Были также затронуты приоритеты и цели правительства, подчеркнута важность проведения направленных на увеличение экономического роста реформ. Был представлен ряд предложений.
Никол Пашинян поручил продолжить обсуждения и с учетом результатов сегодняшних обсуждений довести проект государственного бюджета до окончательного вида.