Լեռնային Ղարաբաղում հրետակոծությունների հետևանքով այս պահի դրությամբ կա 32 զոհ. ՀՀ ՄԻՊ-ը մշտադիտարկում է անցկացնում
Աջակցիր «Ա1+»-ինԼեռնային Ղարաբաղում հրետակոծությունների հետևանքով այս պահի դրությամբ կա 32 զոհ, 200-ից ավելի վիրավոր, այդ թվում՝ 7 զոհ (2 երեխա) և 35 վիրավոր (13 երեխա) քաղաքացիական բնակչության շրջանում։ Այս մասին նշված է Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի տարածած հայտարարության մեջ:
«Սեպտեմբերի 19-ից ադրբեջանական զինված ուժերը հրետակոծում են Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակավայրերը՝ թիրախավորելով քաղաքացիական բնակչությանն ու ենթակառուցվածքները՝ բնակելի շենքեր, դպրոցներ և այլն։
Ադրբեջանական զինված ուժերը քաղաքացիական բնակչության ուղղությամբ կիրառում են խոշոր տրամաչափի զենքեր, այդ թվում՝ հրետանի։ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում գրանցված տեղեկությունների համաձայն՝ հրետակոծությունների հետևանքով այս պահի դրությամբ կան 32 զոհ, 200-ից ավելի վիրավոր, այդ թվում՝ 7 զոհ (2 երեխա) և 35 վիրավոր (13 երեխա) քաղաքացիական բնակչության շրջանում։
Ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով վնասվել են շենքեր, բակերում կայանված մեքենաներ, տներ։ Սեպտեմբերի 20-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանի ԶՈւ-ն գնդակոծել է Ստեփանակերտի շտապ օգնության մեքենան, որն ուղևորվել էր Մարտակերտի շրջան՝ ադրբեջանական հարձակման հետևանքով զոհված ութ անձանց մարմինները տեղափոխելու համար:
Ըստ բաց աղբյուրների տարածած տեղեկության՝ ադրբեջանական զինված ուժերը կրակ են բացել նաև ռուս խաղաղապահների մեքենաների վրա, երբ վերջիններս փորձ են կատարել Լաչինի միջանցքով՝ Հակարիի կամրջով, Լեռնային Ղարաբաղից տարհանել կանանց և երեխաներին։
Այս փաստերը գալիս են հաստատելու, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը նպատակ ունեն ավարտին հասցնելու Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության էթնիկ զտումը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն իրականացնում է նաև ադրբեջանական մամուլի և սոցիալական ցանցերի մշտադիտարկում, ինչի արդյունքում արձանագրվել են սոցիալական ցանցերի օգտատերերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանն էթնիկ ծագման հիմքով թիրախավորող, ատելություն և բռնություն քարոզող և արդարացնող մեծաքանակ գրառումներ։ Պաշտպանն արձանագրում է, որ ադրբեջանական հասարակության նման անհանդուրժողական վերաբերմունքը հետևանքն ու ապացույցն է Ադրբեջանի իշխանությունների հայատյաց քաղաքականության»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ ընդգծում է, որ Ադրբեջանի ագրեսիան կոպտորեն ոտնահարում է միջազգային իրավունքի և միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքները։
Պաշտպանը կոչ է անում մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային կազմակերպություններին և դերակատարներին համապատասխան գնահատական տալ ադրբեջանական գործողություններին և անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել զանգվածային ոճրագործությունները դադարեցնելու ուղղությամբ։

В результате артобстрелов в Нагорном Карабахе на данный момент есть 32 погибших: Омбудсмен Армении проводит мониторинг
Поддержи А1+!В результате обстрелов в Нагорном Карабахе на данный момент есть 32 погибших, более 200 раненых, в том числе 7 погибших гражданских лиц, из них 2 ребенка и 35 раненых гражданских лиц, из них 13 детей. Об этом говорится в заявлении ЗПЧ РА.
«С 19 сентября вооруженные силы Азербайджана ведут обстрел мирных населенных пунктов Нагорного Карабаха, целясь в мирное население и объекты инфраструктуры: жилые дома, школы и т.д.
Вооруженные силы Азербайджана применяют против мирного населения крупнокалиберное оружие, в том числе и артиллерию. Согласно информации, зарегистрированной в Офисе ЗПЧ, в результате обстрелов на данный момент есть 32 погибших, более 200 раненых, в том числе 7 погибших гражданских лиц, из них 2 ребенка и 35 раненых гражданских лиц, из них 13 детей.
В результате азербайджанской агрессии повреждены здания, припаркованные во дворах автомобили. Ранним утром 20 сентября ВС Азербайджана обстреляли степанакертскую машину скорой помощи, направлявшуюся в Мартакертский район для перевозки тел восьми человек, погибших в результате нападения Азербайджана.
По информации, распространенной открытыми источниками, вооруженные силы Азербайджана также открыли огонь по автомобилям российских миротворцев, когда последние пытались эвакуировать женщин и детей из Нагорного Карабаха по Лачинскому коридору, через мост Хакари.
Эти факты подтверждают, что вооруженные силы Азербайджана стремятся завершить этническую чистку армянского населения Нагорного Карабаха.
Сотрудники ЗПЧ следят и за азербайджанской прессой и социальными сетями, в результате чего зафиксировано большое количество постов, направленных против армянского населения Нагорного Карабаха по признаку этнического происхождения, пропагандирующих и оправдывающих ненависть и насилие. Защитник отмечает, что такое нетолерантное отношение азербайджанского общества является следствием и доказательством антиармянской политики властей Азербайджана», - говорится в заявлении ЗПЧ.
Особо подчеркнуто, что агрессия Азербайджана грубо нарушает принципы международного права и международного гуманитарного права.
Защитник призывает международные организации и субъектов, обладающих мандатом по защите прав человека, дать соответствующую оценку действиям Азербайджана и принять незамедлительные меры для прекращения массовых преступлений.