Միրզոյանն Իտալիայի գործընկերոջ հետ հանդիպմանն ընդգծել է ԵՄ-ի հստակ քայլերի անհրաժեշտությունը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի արտաքին գործերի Արարատ Միրզոյանը Իտալիայի ԱԳ և միջազգային համագործակցության նախարար Անտոնիո Տայանիի հետ հանդիպմանը ընդգծել է միջազգային հանրության, մասնավորապես Եվրոպական Միության և իր անդամ պետությունների համարժեք արձագանքի ու հստակ քայլերի անհրաժեշտությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղում զանգվածային ոճրագործությունները կանխելու նպատակով:
Ինչպես հայտնում են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունից՝ սեպտեմբերի 19-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ 78-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Իտալիայի ԱԳ և միջազգային համագործակցության նախարար Անտոնիո Տայանիի հետ:
ՀՀ ԱԳ նախարարն իր իտալացի գործընկերոջն է ներկայացրել սեպտեմբերի 19-ի առավոտյան Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված հերթական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանը շարունակում է իր կողմից որդեգրած ագրեսիվ և էթնիկ զտմանն ուղղված քաղաքականությունը: Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից թիրախավորվում են նաև քաղաքացիական բնակչությունը և ենթակառուցվածքները, որի հետևանքով առկա են զոհեր և վիրավորներ քաղաքացիական անձանց շրջանում, այդ թվում՝ կանայք և երեխաներ:
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է միջազգային հանրության, մասնավորապես Եվրոպական Միության և իր անդամ պետությունների համարժեք արձագանքի ու հստակ քայլերի անհրաժեշտությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղում զանգվածային ոճրագործությունները կանխելու նպատակով:

На встрече с итальянским коллегой Мирзоян подчеркнул необходимость чётких шагов ЕС
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на встрече с министром иностранных дел и международного сотрудничества Италии Антонио Таяни подчеркнул необходимость адекватного ответа и четких шагов со стороны международного сообщества, в частности Европейского Союза и его государств–членов ради предотвращения массовых преступлений в Нагорном Карабахе.
19 сентября в Нью-Йорке на полях 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с министром иностранных дел и международного сотрудничества Италии Антонио Таяни
Глава МИД РА представил своему коллеге ситуацию, сложившуюся в результате очередной широкомасштабной агрессии, развязанной Азербайджаном против народа Нагорного Карабаха утром 19 сентября, подчеркнув, что Азербайджан продолжает свою агрессивную политику и политику этнической чистки. Арарат Мирзоян отметил, что гражданское население и объекты инфраструктуры также подвергаются нападениям вооруженных сил Азербайджана, в результате чего есть жертвы и раненые и среди мирного населения, среди них - женщин и детей.