Արարատ Միրզոյանը և ԵԱՀԿ գործող նախագահը քննարկել են ԼՂ-ում Ադրբեջանի լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքները
Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ 78-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 19-ին հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանիի հետ:
Հանդիպման առանցքում են եղել սեպտեմբերի 19-ից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ի հայտ եկած անվտանգային և հումանիտար լրջագույն խնդիրները: Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանն, առաջնորդվելով անպատժելիության զգացումով, միջազգային կառույցների կողմից զսպիչ քայլերի բացակայությունն ընկալում է որպես ամենաթողություն և բացահայտ ուժի կիրառման միջոցով ձգտում հասնել Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման:
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ԵԱՀԿ համապատասխան մեխանիզմների հրատապ գործարկման կարևորությունը:

Арарат Мирзоян и действующий председатель ОБСЕ обсудили последствия широкомасштабной агрессии Азербайджана в НК
Поддержи А1+!19 сентября на полях 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Северной Македонии Буяром Османи.
Обсуждались наиболее серьезные проблемы безопасности и гуманитарные проблемы, возникшие в результате широкомасштабной агрессии, осуществленной Азербайджаном против народа Нагорного Карабаха 19 сентября. Министр Мирзоян отметил, что Азербайджан, руководствуясь безнаказанностью, воспринимает отсутствие сдерживающих мер со стороны международных структур как вседозволенность и стремится добиться этнической чистки в Нагорном Карабахе путем открытого применения силы.
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость срочного запуска соответствующих механизмов ОБСЕ.