ԿԽՄԿ-ն կոչ է անում ԼՂ-ում հարգել քաղաքացիական բնակչության կյանքի իրավունքը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ կոչ անելով ապահովել ԿԽՄԿ կանոնավոր և անարգել հասանելիությունը բոլոր նրանց, ովքեր ունեն իրենց օգնության կարիքը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ԿՄԽԿ հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է․ «ԿԽՄԿ-ն կոչ է անում ռազմական իշխանություններին ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ՝ երաշխավորելու, որ քաղաքացիական բնակչության կյանքն ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքները հարգված ու պաշտպանված են բոլոր ժամանակներում՝ համաձայն միջազգային հումանիտար իրավունքի իրենց պարտավորությունների»։
Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով ԿԽՄԿ տարածաշրջանային տնօրեն Արիանե Բոյերը կոչ է արել ռազմական իշխանություններին՝ անել առավելագույնը՝ պաշտպանելու քաղաքացիական կյանքը՝ նշելով․ «Մենք պատրաստ ենք պատասխանել բնակչության ցանկացած ավելացած հումանիտար կարիքներին ու շարունակելու մեր աշխատանքը տարածաշրջանում»։
ԿԽՄԿ-ն հայտնել է, որ բժշկական անհրաժեշտ պարագաներ է հասցրել երկու հիվանդանոց, առաջիկայում ծրագրում է նոր մատակարարումներ անել։
«Եվս մեկ անգամ կոչ ենք անում կանոնավոր և անարգել հասանելիություն ապահովել, որպեսզի շարունակենք օգնության հասնել նրանց, ովքեր ունեն դրա կարիքը»,- ասվում է ԿԽՄԿ հայտարարության մեջ։

МККК призывает уважать право на жизнь гражданского населения НК
Международный комитет Красного Креста (МККК) опубликовал заявление, призывающее обеспечить регулярный и беспрепятственный доступ МККК ко всем, кто нуждается в его помощи.
Как передает «Арменпресс», в заявлении МККК конкретно говорится: «МККК призывает военные власти принять необходимые меры для обеспечения постоянного уважения и защиты жизни гражданского населения и гражданской инфраструктуры в соответствии с их обязательствами по международному гуманитарному праву».
Региональный директор МККК по Европе и Центральной Азии Ариан Бойер призвала военные власти сделать все возможное для защиты жизни гражданского населения, заявив: «Мы готовы отреагировать на любые возросшие гуманитарные потребности населения и продолжать нашу работу в регионе».
МККК объявил, что доставил необходимые медикаменты в две больницы и планирует сделать новые поставки и в ближайшем будущем.
«Мы еще раз призываем обеспечить регулярный и беспрепятственный доступ, чтобы продолжать оказывать помощь тем, кто в ней нуждается», - говорится в заявлении МККК.