ԱՄՆ-ի հերթն է, թե ինչ միջոցներ է կիրառելու՝ դադարեցնելու ագրեսիան․ Մարուքյան
«Օրեր առաջ ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական հարցերով օգնականի պաշտոնակատար Յուրի Քիմը հայտարարել է, որ «Միացյալ Նահանգները չի հանդուրժի Լեռնային Ղարաբաղից հայերին «էթնիկական մաքրման» որևէ փորձ»:
Այժմ Ադրբեջանը լայնածավալ ագրեսիա և ռազմական գործողություն է սկսել Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ ժողովրդի դեմ։ Այժմ ԱՄՆ-ի հերթն է, թե ինչ միջոցներ են կիրառելու՝ դադարեցնելու ագրեսիան և ռազմական հարձակումը թակարդում գտնվող և սովամահ մարդկանց վրա։
Բնականաբար, Ադրբեջանը հերթական ռազմական հանցագործությունն է կատարում՝ ի լրումն էթնիկ զտումների՝ սպանելով խաղաղ և անպաշտպան մարդկանց։ Այս ամենը պետք է դատապարտվի ու դադարեցվի իր բոլոր հետեւանքներով»։
Նշենք՝ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, թե Լեռնային Ղարաբաղի վտանգավոր գոտիներից խաղաղ «բնակչության տարհանումն ապահովելու համար Լաչինի միջանցքում և այլ ուղղություններով ստեղծվել են մարդասիրական միջանցքներ և ընդունման կետեր», ինչը հայերի «էթնիկական մաքրման» ապացույցներից է։
Իսկ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմաթ Հաջիևը հայտարարել է, որ ԼՂ-ում բնակվող հայերին հեռախոսային տեքստային հաղորդագրությամբ տեղեկացվել է, որ նախատեսվում է իրականացնել «տեղային բնույթի հակաահաբեկչական գործողություն»՝ թիրախում ունենալով ռազմական նշանակության օբյեկտների եւ ենթակառուցվածքների՝ շարքից դուրս բերումն ու ոչնչացումը։

Теперь очередь США. Какие меры будут приняты, чтобы остановить агрессию? Марукян
Поддержи А1+!Азербайджан совершает очередное военное преступление, убивая мирных и беззащитных людей. Об этом в X написал посол Армении по особым поручениям Эдмон Марукян, подразумевая военную агрессию Азербайджана в Арцахе.
Марукян напомнил, что всего несколько дней назад исполняющая обязанности помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Юри Ким заявила в комитете по международным отношениям сената США, что США не потерпят никаких попыток этнической чистки армян Нагорного Карабаха.
«Сейчас Азербайджан начал широкомасштабную агрессию и военную операцию против мирного народа Нагорного Карабаха. Теперь очередь США. Какие меры будут приняты, чтобы остановить агрессию и военное нападение на оказавшихся в ловушке и голодающих людей?
Естественно, Азербайджан совершает еще одно военное преступление, убивая мирных и беззащитных людей в дополнение к этническим чисткам. Все это необходимо осудить и прекратить со всеми вытекающими последствиями», - написал Марукян, обращаясь к президенту США Джо Байдену, госсекретарю Блинкену, президенту Франции Эммануэлю Макрону, президенту Совета Европы Шарлю Мишелю и к другим деятелям.
19 сентября Армия обороны Арцаха сообщила, что Азербайджан стрелял из миномета в направлении Аскерана, около 13:20 от жителей стали поступать сообщения о том, что звуки обстрелов слышны и в Степанакерте.
Министерство обороны Азербайджана также распространило сообщение, фактически подтверждающее факт проведения военных действий, якобы под ложным предлогом «проведения антитеррористической операции».