Ադրբեջանը պատրաստվում է ՀՀ-ի և ԼՂ-ի դեմ նոր ռազմական ագրեսիայի․ ՀՀ ԱԳ փոխնախարարի ելույթը՝ ԵԱՀԿ նիստին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍեպտեմբերի 12-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը Վիեննայում մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել Հայաստանի նախաձեռնությամբ հրավիրված ԵԱՀԿ հատուկ մշտական խորհրդի նիստին։
ԱԳ նախարարի տեղակալը ԵԱՀԿ մասնակից պետությունների ներկայացուցիչների ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից 9 ամիս շարունակ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում վատթարացող հումանիտար ճգնաժամի, ինչպես նաև Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի և Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծի երկայնքով ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից անվտանգային իրավիճակի լարմանն ուղղված գործողությունների վրա։
Վահե Գևորգյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից պարտադրված՝ Լեռնային Ղարաբաղի 120 000 հայ բնակչության անմարդակին շրջափակումը և մարդասիրական մատակարարման ամբողջական դադարեցումը, որն ուղեկցվում է առանցքային ենթակառուցվածքների՝ էլեկտրաէներգիայի և գազի մատակարարման դիտավորյալ արգելափակմամբ, հանգեցրել է ծայրահեղ հումանիտար ճգնաժամի, որով Ադրբեջանը նպատակ է հետապնդում Լեռնային Ղարաբաղը ենթարկել ամբողջական էթնիկ զտման։
«Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը հայերի դեմ տասնամյակներ շարունակվող ատելության հրահրման, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման քաղաքականության, միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների ավելի լայն պատկերի և էության մի մասն է, որոնք ցեղասպանական մտադրության նախազգուշացնող նշաններ են», - նշել է Վահե Գևորգյանը։
ԱԳ նախարարի տեղակալը շեշտել է, որ Ադրբեջանը պետք է ականջալուր լինի միջազգային հանրության կոչերին և անվերապահ իրականացնի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 23-ին ընդունած և հուլիսի 6-ին վերահաստատած որոշումը՝ դադարեցնելու Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը և ապահովելու Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան տեղաշարժը երկու ուղղություններով։
Վահե Գևորգյանը նշել է դեպի Լեռնային Ղարաբաղ մարդասիրական հասանելիության անխոչընդոտ ապահովման և միջազգային համապատասխան կառույցների տեղում ներգրավվածության հրատապությունը։
Անդրադառնալով տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակին՝ ԱԳ նախարարի տեղակալը դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից ՀՀ հետ սահմանի և Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծի երկայնքով իրականացվող անձնակազմի, հարձակողական սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի տեղաշարժերն և կուտակումները։ Նա ընդգծել է, որ այս գործողությունները ոչ այլ ինչ են, քան ուժի սպառնալիք, ինչը վկայում է, որ Ադրբեջանը պատրաստվում է Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ նոր ռազմական ագրեսիայի։
«Մինչ Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ Ադրբեջանի հետ բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական միջոցներով բոլոր չլուծված խնդիրները կարգավորելու հանձնառությանը, մենք ակնկալում ենք, որ միջազգային հանրությունը և մեր գործընկերները կձեռնարկեն բոլոր ջանքերը և կկիրառեն իրենց տրամադրության տակ եղած միջոցները՝ կանխելու մեր տարածաշրջանում հերթական ագրեսիան», - ընդգծել է Վահե Գևորգյանը։
ԱԳ նախարարի տեղակալը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը տարածաշրջանում կայունության և տևական խաղաղության հաստատմանը՝ ընդգծելով, որ այն հնարավոր Է կյանքի կոչել միայն ուժի կամ դրա ապառնալիքի և մարդու հիմնարար իրավունքների զանգվածային խախտումների բացառման պայմաններում:
Ելույթում նաև ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդի իրավունքների և անվտանգության ապահովման ուղղությամբ հատուկ միջազգային ջանքերի և Ստեփանակերտի ու Բաքվի միջև երկխոսության ամուր միջազգային մեխանիզմի անհրաժեշտությունը, ինչը թույլ կտա շոշափելի արդյունքներ ապահովել գործընթացում։

Азербайджан готовится к очередной военной агрессии против РА и НК: выступление замминистра иностранных дел РА на заседании ОБСЕ
Поддержи А1+!Заместитель министра иностранных дел Республики Армения Ваге Геворгян 12 сентября в Вене принял участие в специальном заседании Постоянного совета ОБСЕ, созванном по инициативе Армении, где выступил с речью.
Заместитель министра иностранных дел обратил внимание представителей государств-участников ОБСЕ на усугубляющийся гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, возникший вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора на протяжении уже 9 месяцев, а также на действия азербайджанских вооруженных сил, направленные на эскалацию ситуации в приграничной зоне между Арменией и Азербайджаном, а также на линии соприкосновения с Нагорным Карабахом.
Ваге Геворкян подчеркнул, что негуманная блокада, навязанная Азербайджаном 120-тысячному армянскому населению Нагорного Карабаха, полное прекращение гуманитарных поставок, сопровождающееся намеренным блокированием деятельности ключевых инфраструктур: электро- и газоснабжения, привели к крайне серьезному гуманитарному кризису, посредством которого Азербайджан намерен подвергнуть Нагорный Карабах полной этнической чистке.
“Блокада Нагорного Карабаха является частью более обширной картины продолжающегося десятилетиями разжигания ненависти против армян, политики применения силы и угрозы силой, грубых нарушений международного гуманитарного права и прав человека, являющихся тревожными признаками намерения совершить геноцид", - отметил Ваге Геворгян.
Заместитель министра иностранных дел подчеркнул, что Азербайджан должен прислушаться к призывам международного сообщества и безоговорочно выполнить решение Международного суда от 23 февраля 2023 года, вновь подтвержденное 6 июля 2023 года, о необходимости прекратить незаконное блокирование Лачинского коридора и обеспечить беспрепятственное перемещение лиц, транспортных средств и грузов между Арменией и Нагорным Карабахом в двух направлениях.
Ваге Геворкян отметил крайнюю необходимость обеспечения беспрепятственного гуманитарного доступа в Нагорный Карабах и привлечения соответствующих международных структур на местах.
Затронув ситуацию с безопасностью в регионе, заместитель министра иностранных дел осудил перемещения и скопление личного состава, наступательных вооружений и военной техники, осуществляемые Азербайджаном в приграничной с Арменией зоне и на линии соприкосновения с Нагорным Карабахом. Он подчеркнул, что эти действия являются ничем иным, как угрозой применения силы, что свидетельствует о том, что Азербайджан готовится к очередной военной агрессии против Армении и Нагорного Карабаха.
“До тех пор, пока Армения сохраняет приверженность урегулированию всех нерешенных проблем с Азербайджаном исключительно политико-дипломатическими средствами, мы ожидаем, что международное сообщество и наши партнеры приложат все усилия и используют имеющиеся в их распоряжении средства для предотвращения новой агрессии в нашем регионе”, - подчеркнул Ваге Геворкян.
Заместитель министра иностранных дел подтвердил приверженность Армении установлению стабильности и долгосрочного мира в регионе, подчеркнув, что это возможно только в условиях, исключающих применение силы или угрозы силой и массовые нарушения фундаментальных прав человека.
В выступлении была также подчеркнута важность международных усилий по обеспечению прав и безопасности народа Нагорного Карабаха. Кроме того, была подчеркнута важность создания надежного международного механизма для диалога между Степанакертом и Баку, который обеспечит достижение конкретных результатов в ходе данного процесса.