Արցախից 11 բուժառուներ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ
Այսօր՝ օգոստոսի 18-ին ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 11 բուժառուներ ուղեկցողների հետ միասին, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Այդ մասին հայտնում են ԱՀ Առողջապահության նախարարությունից։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 9 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 27 երեխա, 8-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 82 հիվանդ, 4 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում. որից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

11 пациентов были доставлены из Арцаха в специализированные медицинские центры РА
При посредничестве Международного комитета Красного Креста 11 пациентов были переведены из Арцаха в Армению для оказания специализированной медицинской помощи. Об этом распространило сообщение Министерство здравоохранения Республики Арцах.
«18 августа 11 больных из ЗАО “Республиканский медицинский центр” Министерства здравоохранения РА вместе с сопровождающими были переведены в специализированные медицинские центры РА при посредничестве и сопровождении Международный комитет Красного Креста для получения неотложной специализированной медицинской помощи.
В течение дня на автомобилях МККК планируется вернуть в Арцах 9 пациентов вместе с сопровождающими, которые в свое время были направлены в Армению для лечения в рамках госзаказа.
На данный момент в медицинском центре “Аревик” на стационарном лечении находятся 27 детей, 8 из них в отделении неонатологии и реанимации.
В ЗАО “Республиканский медицинский центр” 82 пациента находятся на стационарном лечении, 4 пациента находятся в отделении реанимации. Двое из них в крайне тяжелом состоянии», - говорится в сообщении.