ԱՄՆ-ն Ադրբեջանին կոչ է անում վերականգնել ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱՄՆ-ն Ադրբեջանի կառավարությանը կոչ է անում վերականգնել Լաչինի միջանցքով բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների ազատ տարանցումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի առաջին տեղակալ Վեդանտ Պատելը՝ արձանագրելով, որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակը վատթարանում է:
«Մեզ շարունակում է խորապես անհանգստացնել Լաչինի միջանցքի շարունակական արգելափակումը, մասնավորապես՝ առևտրային, մարդասիրական և մասնավոր մեքենաների համար։ Մարդասիրական երթևեկության նման դադարեցումը, մեր կարծիքով, վատթարացնում է հումանիտար իրավիճակը և խաթարում է խաղաղ գործընթացի նկատմամբ վստահություն ստեղծելու ջանքերը։ Եվ այսպես, մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի կառավարությանը վերականգնել այս միջանցքով առևտրային, հումանիտար և մասնավոր մեքենաների ազատ տարանցումը», - ասել է պաշտոնյան։
Նա նաև նշել է, որ օգոստոսի 16-ին կայանալիք ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստի ընթացքում տեղի կունենան թեմայի շուրջ հետագա քննարկումներ:
«Մենք հետևողականորեն ընդգծել և կրկնել ենք այն փաստը, որ ուղիղ երկխոսությունը էական նշանակություն ունի այս երկարամյա հակամարտությունը լուծելու համար, և կարծում ենք, որ ցանկացած ներգրավվածություն, որն, ի վերջո, խաղաղություն և կայունություն կբերի Հարավային Կովկասի ժողովրդին, լավ և դրական քայլ կլինի», - եզրափակել է Վեդանտ Պատելը։

США призывают Азербайджан восстановить свободное передвижение по Лачинскому коридору
Поддержи А1+!США призывают правительство Азербайджана восстановить свободный проезд всех видов транспортных средств через Лачинский коридор.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил первый заместитель пресс-секретаря Госдепартамента США Ведант Патель, отметив, что гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе ухудшается.
"Мы по-прежнему глубоко обеспокоены продолжающейся блокадой Лачинского коридора, особенно для коммерческих, гуманитарных и частных транспортных средств. Такая приостановка гуманитарных перевозок, на наш взгляд, ухудшает гуманитарную ситуацию и подрывает усилия по укреплению доверия в мирном процессе. И поэтому мы призываем правительство Азербайджана восстановить свободный проезд коммерческого, гуманитарного и частного транспорта по этому коридору", - сказал чиновник.
Он также отметил, что дальнейшее обсуждение темы состоится в ходе заседания Совбеза ООН, которое состоится 16 августа.
"Мы последовательно подчеркивали и подтверждали тот факт, что прямой диалог необходим для разрешения этого давнего конфликта, и мы считаем, что любое взаимодействие, которое в конечном итоге принесет мир и стабильность народам Южного Кавказа, будет хорошим и позитивным шагом", — заключил Ведант Патель.