Միրզոյանը ԵԱՀԿ գործող նախագահին է ներկայացրել Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ԼՂ-ում խորացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները
Աջակցիր «Ա1+»-ինՕգոստոսի 10-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանիի հետ։
Ի շարունակություն ս.թ. հուլիսին Դուբրովնիկի համաժողովի շրջանակներում երկու նախարարների հանդիպմանը` նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ հունիսի 15-ից ԼՂ ժողովուրդը գտնվում է լիակատար շրջափակման մեջ, խոչընդոտվում է ԼՂ մուտք ունեցող միջազգային մարդասիրական կազմակերպության՝ ԿԽՄԿ հումանիտար գործունեությունը, ինչի մասին ԿԽՄԿ-ն հայտարարեց հուլիսի 25-ին:
Երկուստեք ընդգծվել է տեղում մարդկանց համար հումանիտար իրավիճակի հանգուցալուծման հրատապությունը և այդ ուղղությամբ միջազգային գործընկերների հետ համատեղ քայլերի անհրաժեշտությունը: Նախարար Միրզոյանը, կարևորելով մինչս օրս միջազգային գործընկերների կողմից արված՝ Ադրբեջանին ուղղված թիրախային հայտարարությունները՝ ընդգծել է այդ ուղղությամբ հետևողականության և ջանքերի համադրման անհրաժեշտությունը:

Мирзоян представил Действующему председателю ОБСЕ подробности углубляющегося гуманитарного кризиса в НК из-за незаконного блокирования Лачинского коридора
10 августа состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с Действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Северной Македонии Буяром Османи.
В продолжение встречи двух министров в рамках состоявшегося в июле этого года Форума Дубровник, министр Мирзоян представил своему коллеге детали усугубляющегося гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, возникшего вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
Министр Мирзоян отметил, что с 15 июня народ Нагорного Карабаха находится в полной блокаде, а гуманитарная деятельность МККК, единственной международной гуманитарной организации, имеющей доступ в Нагорный Карабах, препятствуется, о чем Комитет заявил 25 июля.
Согласно источнику, стороны обоюдно подчеркнули безотлагательную необходимость решения гуманитарной ситуации на местах и совместных шагов с международными партнерами в этом направлении. Отметив важность адресных заявлений международных партнеров в адрес Азербайджана, министр Мирзоян подчеркнул необходимость быть последовательным в этом направлении и объединить усилия.