Ֆրանսիան միացել է ԼՂ հումանիտար օգնություն ուղարկելու՝ ՀՀ կառավարության նախաձեռնությանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՖրանսիայի մի շարք քաղաքներ ու շրջաններ հումանիտար օգնություն են հատկացրել՝ Ադրբեջանի կողմից շրջափակված Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը հասցնելու համար։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Կոռնիձորում Հայաստանի կառավարության հումանիտար օգնությամբ բեռնված 19 և «Գրանդ Քենդի» ընկերության 2 բեռնատարների շարասյանը միացել է նաև Ֆրանսիայի մի շարք քաղաքների և շրջանների կողմից հատկացված հումանիտար օգնությամբ բեռնատարը։
Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի կառավարման համար Հայաստանի կառավարությունում ստեղծված աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչ Վարդան Սարգսյանն ընդգծում է՝ բարեկամ Ֆրանսիայի այս քայլը վկայում է, որ ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամը, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության կողմից այս ճգնաժամը մեղմելու նախաձեռնությունը ստանում է նաև միջազգային հնչեղություն։
«Կարծում եմ իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում այն աստիճան օրհասական է, և հումանիտար աջակցության կարիքն այնքան մեծ է, որ դա ակնհայտ է նաև մեր միջազգային գործընկերների համար։ Միջազգային գործընկերների գործուն քայլերն, անշուշտ, կարող են նպաստել, որպեսզի ի վերջո Լաչինի միջանցքի արգելափակումը վերացվի, և հնարավոր լինի հումանիտար բեռը հասցնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին»,- նշեց ասաց Վարդան Սարգսյանը։
Հումանիտար օգնությունը հատկացրել են Փարիզ քաղաքը, Իլ դը Ֆրանս, Օվերն, Ռոն Ալպեր, Օ դը Ֆրանս, Պրովանս-Ալպեր Լազուր ափ, Նոր Օքսիտանիա, Լուարի երկիր, Գրանդ էստ ռեգիոնները։ «20 տոննայից ավել հումանիտար բեռ է, որը պարունակում է մակարոնեղեն»,- ասաց Սարգսյանը։
Հայաստանի կառավարությունը հուլիսի 26-ին 361 տոննա հումանիտար օգնություն էր ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ, սակայն օգնությունը տեղ չի հասել, քանի որ Ադրբեջանն արգելում է բեռնատարների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ։ Կառավարության հումանիտար օգնությամբ բեռնված 19 բեռնատարները, ինչպես նաև ավելի ուշ դրանց միացած «Գրանդ Քենդի» ընկերության՝ քաղցրավենիքով բեռնված բեռնատարներն օրեր շարունակ սպասում են Կոռնիձորի սահմանային հատվածում։

Франция присоединилась к инициативе правительства РА по отправке гуманитарной помощи в НК
Ряд городов и регионов Франции собрали населению осажденного Азербайджаном Нагорного Карабаха гуманитарную помощь.
Как передает корреспондент «Арменпресс», к колонне из 19 грузовых машин с гуманитарной помощью от правительства Армении и 2 грузовых машин компании «Гранд Кенди», стояших в Корнидзоре присоединилась грузовая машина с гуманитарной помощью, выделенной рядом городов и регионов Франции.
Вардан Саркисян, представитель рабочей группы, созданной правительством Армении для управления гуманитарным кризисом в Нагорном Карабахе, подчеркнул, что этот шаг дружественной Франции доказывает, что гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, а также инициатива правительства РА, призванная смягчить этот кризис, уже привлекают внимание международной общественности.
«Думаю, что ситуация в Нагорном Карабахе уже настолько критическая, и потребность в гуманитарной помощи настолько велика, что это очевидно и для наших международных партнеров. Активные действия международных партнеров, безусловно, могут способствовать устранению блокирования Лачинского коридора, и можно будет доставить гуманитарный груз народа Нагорного Карабаха», - сказал Вардан Саркисян.
Гуманитарную помощь выделили Париж, регионы Иль-де-Франс, Овернь, Рона-Альпы, О-де-Франс, Прованс-Альпы-Лазурный берег, Новая Окситания, Долина Луары и Гранд-Эст. «Это более 20 тонн гуманитарного груза, в котором макаронные изделия», - предствил Саркисян.
26 июля из Армении в Нагорный Карабах на 19 грузовых машинах была отправлена ​​361 тонна гуманитарной помощи. Однако колонна грузовых машин с гуманитарной помощью, а также машины со сладостями от присоединившейся к ним позже компании «Гранд Кенди», уже много дней стоят в приграничной зоне Корнидзора, в Лачинском коридоре, поскольку Азербайджан не пропускает их в Нагорный Карабах.