Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազը հաստատել է՝ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում ցեղասպանություն է իրականացնում
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄիջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն իր զեկույցում արձանագրում է՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակումն Ադրբեջանի կողմից ցեղասպանություն է Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերի դեմ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Օկամպոն իր զեկույցում շեշտում է, որ Ադրբեջանի գործողությունները ցեղասպանություն են Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերի դեմ»՝ համաձայն Ցեղասպանության կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի գ կետի՝«որևէ խմբի համար կյանքի այնպիսի պայմանների միտումնավոր ստեղծումը, որոնք ուղղված են նրա լրիվ կամ մասնակի ֆիզիկական ոչնչացմանը»:
«Չկան դիակիզարաններ կամ մաչետեներով հարձակումներ։ Սովը ցեղասպանության անտեսանելի զենքն է։ Առանց անմիջական կտրուկ փոփոխությունների՝ հայերի այս խումբը մի քանի շաբաթից կկործանվի», - նշել է Օկամպոն զեկույցում՝ հավելելով, որ սովամահությունը, որպես մարդկանց ոչնչացնելու մեթոդ, անտեսվել է միջազգային ողջ հանրության կողմից, երբ օգտագործվել է հայերի դեմ 1915 թ.-ին, ինչպես նաև հետագայում հրեաների, լեհերի, Լենինգրադում ռուսների, այնուհետև՝ կամբոջացիների, ինչպես նաև Սրեբրենիցայում բոսնիացիների դեմ։
Լուիս Մորենո Օկամպոն նաև նշում է, որ կա ողջամիտ հիմք՝ ենթադրելու, որ Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հայերի նկատմամբ 2023թ.-ին ցեղասպանություն է իրականացվում, և Հայաստանի խնդրանքով Արդարադատության միջազգային դատարանն արդեն վերլուծել է Լաչինի միջանցքի շրջափակումը՝ եզրահանգելով, որ այն «իրական և վերահաս վտանգ է» ներկայացնում էթնիկ խմբի՝ «Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերի առողջության և կյանքի համար»։
«Կա ողջամիտ հիմք՝ հավատալու, որ նախագահ Ալիևը ցեղասպանական մտադրություններ ունի. նա գիտակցաբար շրջափակել է Լաչինի միջանցքը նույնիսկ այն բանից հետո, երբ Արդարադատության միջազգային դատարանը միջանկյալ որոշումներով նրան ծանուցել է իր գործողությունների հետևանքների մասին», - նշված է զեկույցում։
Զեկույցի հեղինակը հավելում է, որ Ադրբեջանի նախագահը բացահայտ կերպով անտեսել է Արդարադատության միջազգային դատարանի հստակ հրամանները՝ «ապահովելու Լաչինի միջանցքի երկու ուղղություններով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժը», իսկ նրա հանրային հայտարարությունները, թե, իբր, միջանցքն արգելափակվել է դրանով արգելված ապրանքներ ներմուծելու համար, շեղելու նպատակ ունեն։ Բացի այդ, ըստ հեղինակի, մաքսանենգության մասին հաղորդումները դեռ պետք է հետաքննվեն, և դա, միևնույնն է, չի արդարացնում դատարանի որոշումների անտեսումը։
Լեռնային Ղարաբաղի հայերի վերջնական ոչնչացումը կանխելու համար Օկամպոն կարևոր է համարում շրջափակման դադարեցումը մեկ կամ երկու շաբաթվա ընթացքում, ինչպես նաև տարածքային վեճերի լուծումը մինչև 2025 թ.-ի մայիսը, երբ Ադրբեջանը կարող է պահանջել ռուսական խաղաղապահ զորակազմի դուրսբերումը։
Ամբողջական զեկույցը կարող եք կարդալ այստեղ։
Արցախում Ադրբեջանի կողմից ցեղասպանական գործողությունների վերաբերյալ Լուիս Մորենո Օկամպոյի փորձագիտական կարծիքը իմանալու համար նրան դիմել էր Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։

Бывший прокурор Международного уголовного суда подтвердил, что Азербайджан в Нагорном Карабахе совершает геноцид
Поддержи А1+!Бывший прокурор Международного уголовного суда Луис Морено Окампо в своем докладе подтвердил, что блокада Лачинского коридора со стороны Азербайджана является геноцидом по отношению к этническим армянам Нагорного Карабаха.
Как передает «Арменпресс», Окампо подчеркнул, что действия Азербайджана против этнических армян Нагорного Карабаха являются геноцидом, согласно статье 2, пункту G Конвенции о геноциде: «преднамеренное создание для какой-либо группы таких условий жизни, которые направлены на ее полное или частичное физическое уничтожение».
«Нет никаких крематориев или атак с применением мачете. Голод - это невидимое оружие геноцида. Без немедленных кардинальных изменений эта группа армян будет уничтожена в течение нескольких недель», - заявил Окампо в докладе, добавив, что голод как метод истребления людей был проигнорирован всем международным сообществом, когда он применялся против армян в 1915 году, позже против евреев, поляков, русских в Ленинграде, затем камбоджийцев, а также боснийцев в Сребренице.
Луис Морено Окампо написал, что есть разумные основания полагать, что против армян, проживающих в Нагорном Карабахе, в 2023 году совершается геноцид. И по запросу Армении Международный суд ООН уже провел анализ блокады Лачинского коридора, заключив, что это «реальная и неминуемая опасность» для здоровья и жизни этнической группы «армян, проживающих в Нагорном Карабахе».
«Есть разумные основания полагать, что у президента Алиева есть геноцидальные намерения. Он умышленно блокирует Лачинский коридор даже после того, как Международный суд в решениях о промежуточных мерах уведомил его о последствиях его действий», - говорится в докладе.
Окампо добавил, что президент Азербайджана грубо проигнорировал четкие указания Международного Суда «обеспечить беспрепятственное передвижение людей, транспортных средств и товаров в обоих направлениях Лачинского коридора», а его публичные заявления, что коридор якобы заблокирован для ввоза запрещенных товаров, имеют цель лишь отвлечь внимание. Кроме того, по мнению автора, сообщения о контрабанде еще не расследованы, и это не оправдывает игнорирования судебных постановлений.
Для предотвращения окончательного уничтожения армян Нагорного Карабаха Окампо считает важным в течение недели-двух прекратить блокаду, а также урегулировать территориальные споры к маю 2025 года, когда Азербайджан может потребовать вывода российских миротворческих войск.
С целью узнать мнение эксперта Луиса Морено Окампо относительно геноцидальных действий Азербайджана в Арцахе, к нему обратился президент Республики Арцах Араик Арутюнян.