ՀԿ-ները դիմել են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին Արցախում հումանիտար ճգնաժամի առնչությամբ հրատապ կոչով հանդես գալու պահանջով
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄի խումբ հասարակական կազմակերպություններ համատեղ դիմում են ներկայացրել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ պետություններին՝ որպես միջազգային խաղաղության և անվտանգության հիմնական մանդատակիր և կոչ են արել հրատապ միջամտություն ցուցաբերել՝ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի լիակատար շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում սրվող հումանիտար ճգնաժամի առնչությամբ։
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը, Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամը,Հանրային լրագրության ակումբը, Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամը, Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների ՀԿ-ն, Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի վանաձորյան գրասենյակը, «Հանուն հավասար իրավունքների» ՀԿ-ն և «Խաղաղության երկխոսություն» ՀԿ-ն համատեղ դիմում են ներկայացրել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ պետություններին՝ որպես միջազգային խաղաղության և անվտանգության հիմնական մանդատակիր և կոչ են արել հրատապ միջամտություն ցուցաբերել՝ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի լիակատար շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում սրվող հումանիտար ճգնաժամի առնչությամբ։ Լաչինի միջանցքը միակ փրկօղակն է, որը կապում է տեղի հայ ժողովրդին Հայաստանի Հանրապետությանը և աշխարհին: Շրջափակումը նպատակ ունի տարածաշրջանի էթնիկ հայերի համար ստեղծել անտանելի կենսապայմաններ և դուրս մղել նրանց իրենց տներից։ Վերջին օրերին իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում ավելի է վատթարացել, բնակիչներն այժմ կանգնած են սովի անմիջական սպառնալիքի առաջ:
Կարևոր է, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը ստանձնի պատասխանատվություն պաշտպանելու Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովրդին էթնիկ զտումներից և ցեղասպանությունից, որն իրականում տեղի է ունենում սովի ենթարկելու միջոցով:
Անվտանգության խորհուրդից, մասնավորապես պահանջվում է՝
● Ընդունել բանաձև, որը կդատապարտի շրջափակումը և կպահանջի անհապաղ բացել Լաչինի միջանցքը մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժի համար՝ համաձայն Արդարադատության միջազգային դատարանի միջանկյալ միջոցի։
● Անհետաձգելի միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղի և Լաչինի միջանցքում միջազգային խաղաղապահ մանդատ ներգրավելու համար՝ ապահովելու հայ բնակչության անվտանգությունը 2025 թվականի նոյեմբերից հետո, այսինքն՝ Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի մանդատի ավարտից հետո։
● ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարից պահանջել տարածաշրջան ուղարկել փաստահավաք առաքելություն ՝ տեղում իրավիճակը գնահատելու համար, ինչպես նաև նշանակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գծով գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ՝ տարածաշրջանում երկարաժամկետ ներկայություն ապահովելու համար։
● ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարից պահանջել փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ՝ տեղում իրավիճակը գնահատելու և ՄԱԿ-ի
Անվտանգության խորհրդին համապարփակ զեկույց ներկայացնելու համար, ինչպես նաև օգտագործել ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների բոլոր համապատասխան մեխանիզմները, այդ թվում՝ հատուկ խորհրդականների և հատուկ զեկուցողների՝ Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների, մարդասիրական և մարդու անվտանգության պայմանների վերաբերյալ անհապաղ հաշվետվություններ պատրաստելու համար:
● Դատապարտել հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի էթնիկ ատելության քաղաքականությունը, որը վտանգի տակ է դնում տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության հաստատմանն ուղղված ցանկացած ջանք։

НПО обратились в Совет Безопасности ООН с просьбой сделать срочное обращение в связи с гуманитарным кризисом в Арцахе
Группа неправительственных общественных организаций, зарегистрированных в Армении, представила совместное обращение к государствам-членам Совета Безопасности ООН, который имеет основной мандат сохранения глобального мира и безопасности, призывая к срочному вмешательству в связи с обострившимся гуманитарным кризисом в Нагорном Карабахе, создавшимся вследствие полной блокады Лачинского коридора со стороны Азербайджана.
«Лачинский коридор - это единственная дорога жизни, которая связывает местный армянский народ с Республикой Армения и миром. Целью блокады является создание невыносимых условий жизни для этнических армян и изгнание их из своих домов.
В последние дни ситуация в Нагорном Карабахе ухудшилась, перед жителями стоит непосредственная угроза голодной смерти.
Важно, чтобы Совет Безопасности ООН взял на себя ответственность по защите армянского народа Нагорного Карабаха от этнических чисток и геноцида, который реально проводится посредством голодной смерти», - говорится в обращении НПО.
Неправительственные организации, в частности, требуют:
«Принять резолюцию, осуждающую блокаду и призывающую к немедленному открытию Лачинского коридора для беспрепятственного передвижения людей, транспортных средств и грузов в соответствии с промежуточной мерой Международного Суда.
Принять срочные меры по привлечению международного миротворческого мандатария в Нагорный Карабах и Лачинский коридор для обеспечения безопасности армянского населения после ноября 2025 года, то есть после окончания мандата российских миротворческих сил.
Потребовать от Генерального секретаря ООН направить в регион миссию по установлению фактов для оценки ситуации на местах, а также назначить специального представителя Генерального секретаря по нагорно-карабахскому конфликту для обеспечения долгосрочного присутствия в регионе.
Потребовать от Верховного комиссара ООН по правам человека направить миссию по установлению фактов в Нагорный Карабах для оценки ситуации на месте и представления всеобъемлющего доклада Совету Безопасности ООН. Также использовать все соответствующие механизмы ООН по правам человека, в том числе специальных советников и специальных докладчиков для подготовки немедленных отчетов об условиях прав человека и безопасности в Нагорном Карабахе.
Осудить проводимую Азербайджаном политику этнической ненависти в отношении армян, которая ставит под угрозу любые усилия по установлению мира и безопасности в регионе».