Սոցցանցերում ադրբեջանցիների կողմից թիրախավորվել են Վագիֆ Խաչատրյանի հարազատները․ ՄԻՊ
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հովանու ներքո Հայաստան բուժման նպատակով տեղափոխվող 68-ամյա քաղաքացուն Ադրբեջանի կողմից առևանգելու դեպքի առնչությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հուլիսի 29-ից մի շարք քննարկումներ է ունեցել միջազգային գործընկերների և տարբեր կառույցների ներկայացուցիչների հետ։ ‼
Մասնավորապես՝ նրանց են ներկայացվել ուսումնասիրությունների արդյունքները, որոնց համաձայն՝ Վագիֆ Խաչատրյանի նկատմամբ միջազգային հետախուզական որևէ համակարգում առկա չէ վերջինիս հետախուզման վերաբերյալ տվյալ, իսկ անձի հիմնարար իրավունքներին ոչ իրավաչափ միջամտությունը տեղի է ունենում միջազգային իրավական երաշխիքների և չափանիշների խախտմամբ։
Համապատասխան նամակներ են ուղարկվել մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային հեղինակավոր կառույցներին։ Այդ ուղղությամբ միջազգային գործընկերների հետ իրականացվող աշխատանքները շարունակվում են, ձեռք են բերվում նոր տվյալներ։
Անահիտ Մանասյանը հանդիպել է նաև առևանգված քաղաքացու հարազատների հետ, որոնց ներկայացվել են իրականացվող, սակայն հրապարակման ոչ ենթակա աշխատանքների մանրամասները։
Պաշտպանը նշում է, որ Վագիֆ Խաչատրյանը միջազգային մարդասիրական պաշտպանության տակ գտնվող անձ է, ով ԿԽՄԿ հովանու ներքո Հայաստան էր տեղափոխվում բուժում ստանալու նպատակով։ Ուստի վերջինիս առևանգումն Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայողների կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է։
Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է դեպքեր, երբ սոցիալական ցանցերում, մասնավորապես տելեգրամյան ալիքներում, ադրբեջանցիների կողմից թիրախավորվել են Վագիֆ Խաչատրյանի հարազատները, այդ թվում՝ անչափահաս, ինչը խիստ անընդունելի և դատապարտելի է։ Պաշտպանն ընդգծում է, որ այս երևույթը Ադրբեջանի կողմից վարվող հայատյացության քաղաքականության ևս մեկ ապացույց է։

Родственники Вагифа Хачатряна стали мишенью азербайджанцев в социальных сетях: Омбудсмен
Поддержи А1+!Защитник прав человека Анаит Манасян провела обсуждения с международными партнерами и представителями различных учреждений в связи с делом о похищении Азербайджаном 68-летнего гражданина, перевозимого в Армению на лечение в сопровождении Международного комитета Красного Креста.
Как передает Офис Омбудсмена РА, им были представлены результаты исследований, согласно которым ни в одной международной разведывательной системе нет информации о розыске Вагифа Хачатряна, а неправомерное вмешательство в основные права человека произошло с нарушением международных правовых гарантий и стандартов.
Соответствующие письма были направлены в авторитетные международные институты, уполномоченные защищать права человека. Работы, проводимые с международными партнерами, продолжаются, поступают новые данные.
Анаит Манасян также встречалась с родными похищенного гражданина, которым были представлены подробности проводимых, но не подлежащих оглашению работ.
Защитник отметила, что Вагиф Хачатрян является лицом, находящимся под международной гуманитарной защитой, которого под эгидой МККК перевозили в Армению для лечения. Поэтому похищение последнего пограничниками Азербайджана является грубым нарушением международного гуманитарного права.
Защитник прав человека зафиксировала случаи, когда в социальных сетях, в частности, в телеграм-каналах, мишенью азербайджанцев становились родные Вагифа Хачатряна, в том числе и несовершеннолетний ребенок, что - крайне неприемлемо и предосудительно. Омбудсмен подчеркнула, что это является еще одним доказательством политики ненависти к армянам, проводимой Азербайджаном.