Բռնապետ Ալիևն օգտվում է անտարբերությունից՝ սեղմելով իր մահաբեր օղակը հայկական ԼՂ-ում. Ֆրանսիայի քաղաքական ուժերի կոչը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՖրանսիայի ձախակողմյան քաղաքական ուժերը ներկայացնող վեց տասնյակից ավելի սենատորներ, պատգամավորներ և տարածքային մարմինների ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ Սենատի Սոցիալիստական խմբակցության նախագահ Պատրիկ Կանները, Կոմունիստական խմբակցության նախագահ Էլիան Ասսասին, Բնապահպանների խմբակցության նախագահ Գիյոմ Գոնտարը, Սենատի Արտաքին հարաբերությունների, պաշտպանության և զինված ուժերի հանձնաժողովի փոխնախագահ Մարի-Արլետ Կարլոտտին, Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինան, Կոմունիստական կուսակցության անդամ և բարեկամության խմբի փոխնախագահ Պիեռ Ուզուլիան, Սենատի Տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆաբիեն Գայը, Ազգային ժողովի Ազգային պաշտպանության և զինված ուժերի հանձնաժողովի փոխնախագահ Իզաբել Սանտյագոն, Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Սիլվի Գիյոմը և այլք, հանդես են եկել Ֆրանսիայի գործադիր իշխանությանն ուղղված կոչով՝ գործնական աջակցություն ցուցաբերելու Լեռնային Ղարաբաղին։
Այս մասին գրում է «Արմենպրես»-ը։
«Այս անհանգիստ ժամանակաշրջանում, երբ անկարգություններն աշխարհում ահագնանում են, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ջանքեր է գործադրում՝ փորձելով ոչ միայն գոյատևել, այլև Հարավային Կովկասում (Հայաստան, Ադրբեջան, Վրաստան) մարմնավորել այն ժողովրդավարական արժեքները, որոնք մենք համարում ենք մերը։ Մինչդեռ, մենք ոչ մի քայլ այս առնչությամբ չենք նախաձեռնում և նրան չենք աջակցում՝ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտման փորձերին դիմակայելու հարցում: Համաշխարհային նորությունների յուրաքանչյուր նոր ցնցման պայմաններում, որի վերջին օրինակը Պրիգոժինի գործն է, Ադրբեջանի բռնապետ Իլհամ Ալիևն օգտվում է ինչպես մեր՝ այլ ուղղությամբ սևեռված ուշադրությունից, այնպես էլ՝ մեղավոր անտարբերությունից՝ այդպիսով էլ ավելի սեղմելով իր մահաբեր օղակը հայկական այս տարածքում:
Այսպես, հունիսի 15-ից վերջնականապես հրաժարվելով Լեռնային Ղարաբաղը և Հայաստանը կապող Լաչինի միջանցքում ազատ երթևեկության շուրջ մտացածին պատմությունը և սաստկացնելով 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից շարունակվող շրջափակումը՝ Իլհամ Ալիևը տեղադրել է բետոնե պատնեշներ՝ վերջնականապես արգելափակելով հաղորդակցությունը։
Ներկայիս ընդլայնված Եվրոպայում սա «Նոր Բեռլինի պատ» է, որը Լեռնային Ղարաբաղի հարյուր քսան հազար բնակչությանը տանում է դեպի սովամահություն։ Արդյոք մեր հանրապետական գործընկերների պես մենք ևս պետք է կրկնենք, որ Բաքվի գործողությունները հակասում են միջազգային իրավունքի ամենատարրական սկզբունքներին։ Արդյոք մենք դեռ պետք է հիշեցնենք, որ Ադրբեջանն ամեն օր խախտում է իր իսկ ստանձնած պարտավորությունները և 2020 թվականի նոյեմբերի հրադադարի պայմանները:
Արդյոք մենք պետք է վերստին հիշեցնենք, որ այս սրիկա պետությունը, ծաղրելով Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշումը, որը նրան պարտադրում է անհապաղ վերականգնել է ազատ տեղաշարժը Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև, իրեն դարձնում է վտարանդի միջազգային հանրությունից։ Եվ վերջապես, արդյոք պետք է նշենք, որ գործադիր իշխանությունն ունի գործելու հստակ մանդատ՝ առաջնորդվելով 2022 թվականի նոյեմբերի 15-ին Սենատի և 2022 թվականի նոյեմբերի 30-ի Ազգային ժողովի կողմից ընդունված բանաձևերով, որոնք տալիս են լիարժեք ազատություն՝ Բաքվի ռեժիմի դեմ տնտեսական և քաղաքական պատժամիջոցներ նախաձեռնելու և հարձակման ենթարկված հայերին վճռական ու անհապաղ աջակցություն ցուցաբերելու հարցում։
Ընթացիկ իրադարձությունները ցույց են տալիս, որ Ֆրանսիան գիտի, թե ինչպես պատժել՝ ում կամենում է և երբ դա կամենում է, նույնիսկ հզոր Ռուսաստանի պարագայում է այդպես։ Ներկայիս իրադարձությունները ցույց են տալիս, որ մենք նաև գիտենք, թե ինչպես մեր ուժերը տեղակայենք Մոլդովայի սահմաններին։ Հօգուտ Լեռնային Ղարաբաղի մեր կրկնվող կոչերը չլսելը և հօգուտ նրա մեր հանձնառած միջոցները չհամախմբելը նշանակում է լինել Ադրբեջանի մեղսակիցը։
Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարեց, որ դիմադրության հայազգի մարտիկ Միսաք Մանուշյանը Ֆրանսիայի պանթեոն մուտք կգործի 2024 թվականի փետրվարի 21-ին՝ իր մահապատժից ութսուն տարի անց։ Մեզ մնում է միայն ողջունել այս որոշումը, որն ի դեմս Մանուշյանի՝ ոգեկոչում է նաև որևէ երկրի քաղաքացիություն չունեցող և մերժված հարյուրավոր մարդկանց՝ հայերի, հրեաների, իսպանացի հանրապետականների, իտալացի հակաֆաշիստների և շատ ուրիշների հանձնառությունը՝ ծառայելու հօգուտ ազատության, մարդկության և եղբայրության արժեքների, որոնք Հանրապետության արժեքներն են հանդիսանում։ Բայց այս արդարացի երախտագիտությունը չպետք է վերածվի խեղկատակության՝ ծառայելով որպես պատնեշ, որը թույլ է տալիս հայերին թողնել միայնակ ներկայիս ավտորիտար և ավտոկրատ ադրբեջանական ռեժիմին դեմ-հանդիման:
Հայկական Լեռնային Ղարաբաղը գտնվում է վերացման եզրին։ Լեռնային Ղարաբաղը, որը Հարավային Կովկասում ներկայացնում է այն, ինչ մենք պնդում ենք, որ մարմնավորում ենք, արժանի է ավելիին, քան անուշադիր հայացքն է: Այն պարզապես արժանի է, որ իր քաղաքացիների ինքնորոշման իրավունքը կիրարկվի: Այն արդարացնում է Ֆրանսիայի դերն ու գործունեությունը տարածաշրջանում, հաստատում է մեր երկրի գործելու օրինականությունը և բռնի ուժով հաստատված օկուպացիան որևէ պարագայում չի կարող կասկածի տակ դնել դրա գոյությունը։
Իր կնոջը՝ Մելինեին ուղղված հրաժեշտի իր հայտնի նամակում Միսաք Մանուշյանը գրել է. «Իմ մահվան պահին ես հայտարարում եմ, որ ատելություն չունեմ գերմանացի ժողովրդի և որևէ մեկի հանդեպ։ Յուրաքանչյուրը կստանա ըստ արժանվույն՝ պատժի կամ պարգևի տեսքով։ Գերմանացի ժողովուրդը և մյուս բոլոր ժողովուրդները պատերազմից հետո կապրեն խաղաղության և եղբայրության մեջ, որը երկար չի տևի»։
Մենք խնդրում ենք Էմանուել Մակրոնին պատժամիջոցներ կիրառել Իլհամ Ալիևի և նրա հանցախմբի նկատմամբ՝ առանց ատելություն տածելու իր ժողովրդի հանդեպ, որպեսզի հայերն ու ադրբեջանցիները վերջապես կարողանան գոյակցել խաղաղության և եղբայրության պայմաններում այս Հարավային Կովկասում, որտեղ նրանք ապրում են կողք կողքի»,- նշված է Ֆրանսիայի քաղաքական ուժերի կոչ-հայտարարության մեջ:

Диктатор Алиев пользуется равнодушием, затягивая свое смертоносное кольцо в армянском НК: призыв политических сил Франции
Более шести десятков сенаторов, депутатов и представителей территориальных органов, представляющих левые политические силы Франции, в том числе председатель фракции социалистов Сената Патрик Каннер, председатель фракции коммунистов Элиан Ассасси, председатель фракции зеленых Гийом Гонтар, вице-председатель Комитета по международным отношениям, обороне и вооруженным силам Мари-Арлетт Карлотти, глава группы дружбы Франция-Армения Жильбер-Люк Давина и др., обратились к правительству Франции с призывом оказать практическую поддержку Нагорному Карабаху. В призыве политических сил Франции говорится:
«В это неспокойное время, когда беспорядки в мире усиливаются, Нагорно-Карабахская Республика по-прежнему стремится не только выжить, но и воплотить на Южном Кавказе (Армения, Азербайджан, Грузия) демократические ценности, которые мы понимаем как свои. Однако мы не делаем шага вперед; однако мы не помогаем ей перед лицом попыток этнических чисток, которым она подвергается со стороны Азербайджана. С каждым всплеском мировых новостей, недавним примером которого является дело Пригожина, азербайджанский диктатор Ильхам Алиев пользуется нашим отвлечением на другие вещи, а также нашим виноватым безразличием, чтобы еще более усилить свою смертоносную власть на этой армянской территории.
Так, с 15 июня, окончательно отказавшись от басни о свободном передвижении по Лачинскому коридору, соединяющему Нагорный Карабах и Армению, и усилив блокаду, сохраняющуюся с 12 декабря 2022 года, Ильхам Алиев установил бетонные блоки, навсегда перекрывающие все коммуникации.
«Новая Берлинская стена» в этой расширенной Европе, которая обещает голодную смерть ста двадцати тысячам жителей Нагорного Карабаха. Должны ли мы снова повторять, как наши коллеги-республиканцы, что действия Баку противоречат самым элементарным принципам международного права? Нужно ли нам напоминать, что Азербайджан каждый день нарушает собственные обязательства и условия ноябрьского перемирия 2020 года?
Должны ли мы снова напоминать, что это государство-изгой ставит себя под запрет международного сообщества, высмеивая постановление Международного суда от 22 февраля 2023 года, предписывающее ему немедленно восстановить свободное передвижение между Арменией и нагорным Карабахом? Наконец, должны ли мы указать, что исполнительная власть имеет четкий мандат действовать в соответствии с резолюциями, принятыми Сенатом 15 ноября 2022 г. и Национальным собранием 30 ноября 2022 г., что дает ей полную свободу действий для инициирования экономических санкций и политики против бакинского режима и оказать решающую оперативную поддержку армянам?
Текущие события показывают, что Франция умеет наказать кого хочет и когда хочет, даже в случае могущественной России. Текущие развития показывают, что мы также знаем, как разместить наши силы на границах Молдовы. Не прислушиваться к нашим неоднократным призывам в пользу Нагорного Карабаха и не закреплять наши решительные меры в его пользу, значит быть пособником Азербайджана.
Президент Эммануэль Макрон объявил, что борец армянского сопротивления Мисак Манушян войдет в пантеон Франции 21 февраля 2024 года, через восемьдесят лет после казни. Мы можем только приветствовать это решение, которое в лице Манушяна также знаменует собой обязательство сотен людей без гражданства и отвергнутых какой-либо страной: армян, евреев, испанских республиканцев, итальянских антифашистов и многих других, служить на благо ценностей свободы, человечности и братства, которые являются ценностями Французской Республики. Но эта праведная благодарность не должна превращаться в фарс, служащий преградой, позволяющей армянам остаться в одиночестве, чтобы дать отпор нынешнему авторитарному и автократическому азербайджанскому режиму.
Армянский Нагорный Карабах находится на грани уничтожения. Нагорный Карабах, который на Южном Кавказе представляет собой то, что, как мы утверждаем, воплощаем мы сами, заслуживает более чем беглого взгляда. Он просто заслуживает соблюдения права своих граждан на самоопределение. Он оправдывает роль и деятельность Франции в регионе, подтверждает законность действий нашей страны, а установленная силой оккупация ни при каких обстоятельствах не может ставить под сомнение ее существование.
В своем знаменитом прощальном письме жене Мелине Мисак Манушян писал: «В момент моей смерти я заявляю, что не питаю ненависти ни к немецкому народу, ни к кому-либо еще. Каждый получит того, что заслуживает, в виде наказания или награды. Немецкий народ и все другие народы будут жить после войны в мире и братстве, которое продлится недолго».
Мы просим Эммануэля Макрона ввести санкции против Ильхама Алиева и его преступной группировки, не затаив ненависти к народу, чтобы армяне и азербайджанцы, наконец, могли сосуществовать в мире и братстве на этом Южном Кавказе, где они живут бок о бок».