ԵԽԽՎ նախագահը ԵԽ նախարարների կոմիտեին ԼՂ փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու, իսկ Հայաստանին ու Ադրբեջանին երկխոսության կոչ է հղել
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Թինի Քոքսը Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեին կոչ է արել փաստահավաք առաքելություն ուղարկել՝ գնահատելու իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում, որում հայտնվել  են այնտեղ բնակվող հայերն Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքն արգելափակելու հետևանքով։
«Հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի հետագա սրում՝ հիշեցնում եմ Վեհաժողովի՝ Նախարարների կոմիտեին ուղղված հունիսի 20-ի կոչը՝ որքան հնարավոր է շուտ փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Ադրբեջան՝ գնահատելու համար իրավիճակը, որում հայտնվել են հայերը 2022 թվականի դեկտեմբերից Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ տեղաշարժի հասանելիություն չունենալու հետևանքով։
Ես միանում եմ երկխոսության կոչին, որը հղել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը 2023 թվականի հուլիսի 28-ին, և կոչ եմ անում Հայաստանին և Ադրբեջանին՝ որպես Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրներ, վերջապես կատարել իրենց փոխադարձ պարտավորությունները, որոնք ստանձնել են 1991 թվականին, որպեսզի նվազեցնեն լարվածությունը և վերականգնեն խաղաղությունը»,- հայտարարել է Քոքսը։

Президент ПАСЕ призвал Комитет министров Совета министров направить в Нагорный Карабах миссию по установлению фактов, а Армению и Азербайджан - к диалогу
Поддержи А1+!Председатель Парламентской ассамблеи Совета Европы Тини Кокс призвал Комитет министров Совета Европы направить миссию по установлению фактов для оценки ситуации в Нагорном Карабахе, в которой оказались проживающие там армяне в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
«Учитывая продолжительное обострение гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе, напоминаю призыв Ассамблеи от 20 июня к Комитету министров как можно скорее направить в Азербайджан миссию по установлению фактов для оценки ситуации, в которой армяне оказались без доступа к свободному и безопасному передвижению по Лачинскому коридору с декабря 2022 г.
Я присоединяюсь к призыву генерального секретаря Совета Европы от 28 июля 2023 года к диалогу, и призываю Армению и Азербайджан как государства-члены Совета Европы наконец-то выполнить взятые на себя в 1991 году взаимные обязательства по сокращению напряженности и восстановлению мира», - заявил председатель ПАСЕ.