Նախագահը Գուտերեշին է ներկայացրել Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի սպառնալիքները
Աշխատանքային այցով Իտալիայում գտնվող նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ՄԱԿ-ի պարենային համակարգերի գագաթաժողովի շրջանակում հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ։
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Խաչատուրյանը Գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի մարդասիրական միջանցքի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի սպառնալիքները։
Անդրադարձ է կատարվել հարավկովկասյան տարածաշրջանում առկա իրողություններին և զարգացումներին։
Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել ՄԱԿ-ի և Հայաստանի Հանրապետության միջև շարունակական համագործակցության օրակարգային հարցերի վերաբերյալ։

Президент представил Гутерришу угрозы гуманитарного кризиса, возникшие в НК в результате блокады Азербайджаном Лачинского коридора
Находящийся с рабочим визитом в Италии президент Армении Ваагн Хачатурян в рамках саммита ООН по продовольственным системам встретился с генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем.
Ваагн Хачатурян представил генсеку ООН угрозы гуманитарного кризиса, возникшие в Нагорном Карабахе в результате блокады Азербайджаном Лачинского гуманитарного коридора.
Были затронуты реалии и развития в регионе Южного Кавказа.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по вопросам, стоящим на повестке дня продолжительного сотрудничества между ООН и Республикой Армения.