Անհապաղ դադարեցնել մեկնարկած բանակցությունները՝ մինչև Արցախի հետ շփման գծում և ՀՀ սահմաններում լիակատար հրադադարի հաստատումը․ ԱՀ ԱԺ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱՐՑԱԽԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Ադրբեջանի զինված ուժերը, հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին ընդունված Եռակողմ հայտարարությամբ Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հրադադարի ռեժիմը, ս.թ. հունիսի 27-ի լույս 28-ի գիշերվա ժամը 01.30-ից սկսած տարբեր զինատեսակներից կրակ են բացել Արցախի Հանրապետության տարածքի ուղղությամբ, որի հետևանքով զոհվել է մեր 4 հայրենակից:
Ադրբեջանի կողմից Արցախի լիակատար շրջափակման պայմաններում, հրետանային միջոցների և անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների այս հերթական սպանությունը վկայում է, որ այդ հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, անտեսելով միջազգային հեղինակավոր կառույցների կոչերն ու որոշումները, խաղաղության և երկխոսության կեղծ օրակարգերով սքողված, ցեղասպանական գործողություններով ձգտում է ռազմական, քաղաքական, տնտեսական գործիքակազմերի կիրառմամբ հասնել իր հիմնական նպատակին՝ Արցախի վերջնական հայաթափմանը:
Ուշագրավ և հատկանշական է, որ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի պարբերաբար իրականացվող խախտումների այս նոր միջադեպը, նախորդ դեպքերին համանման, նույնպես արձանագրվել է այն ժամանակ. երբ ներկայումս ԱՄՆ պետական քարտուղարի միջնորդությամբ Վաշինգտոնում տեղի են ունենում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հերթական բանակցությունները՝ հայ-ադրբեջանական հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցերի շուրջ: Դա, անշուշտ, ևս մեկ անգամ վկայում ու հաստատում է, որ «խաղաղության պայմանագրի» շուրջ տեղի ունեցող այս բանակցությունները նույնպես իրականում ոչ այլ ինչ են, քան տարածաշրջանում տևական խաղաղության ու կայունության հաստատման մթնոլորտի ձևավորման նմանակում՝ իբր թե միջազգային ջանքերի համատեքստում:
Խորապես անհանգստացած առկա վտանգավոր իրողությամբ՝ Արցախի Հանրապետության ժողովրդի անունից դիմում ենք.
· ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարներին՝ կարեկցանքի հայտարարություններից, հորդորներից և խորհուրդներից զատ ձեռնարկել կոնկրետ գործնական քայլեր, մասնավորապես, պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ՝ զսպելով նրա ագրեսիվ նկրտումները: Համոզված ենք, որ երկակի ստանդարտներով գործելաոճը ավելի է ոգևորում Ադրբեջանին՝ նրան դարձնելով սանձարձակ և անվերահսկելի;
· Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ խաղաղապահ առաքելության շրջանակում առավել կոշտ միջոցներով կասեցնել Ադրբեջանի հակամարդկային, ցեղասպան գործողությունները;
· Վաշինգտոնյան բանակցություններում Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությանը՝ անհապաղ դադարեցնել մեկնարկած բանակցությունները՝ մինչև Արցախի հետ շփման գծում և ՀՀ սահմաններում լիակատար հրադադարի հաստատումը և այն պահպանելու փաստաթղթային երաշխիքների տրամադրումը, հակառակ պարագայում, բանակցությունների շարունակումը կնշանակի ադրբեջանական կողմի ագրեսիվ պահվածքի խրախուսում և միջազգային մակարդակով արտոնություն;
Մեր խոնարհումը բերելով հանուն հայրենիքի իրենց կյանքը նվիրաբերած մեր չորս նահատակների հիշատակին՝ պատրաստակամ ենք շարունակելու նրանց սուրբ գործը:

Незамедлительно прекратить начатые переговоры до установления полного прекращения огня на линии соприкосновения с Арцахом и на границах РА: НС Арцаха (видео)
Поддержи А1+!Военно-политическое руководство Азербайджана использованием военных, политических и экономических инструментов путем геноцидальных действий стремится к достижению своей главной цели, окончательному изгнанию армян из Арцаха. Об этом говорится в распространенном Национальном собрании Арцаха заявлении.
«Вооруженные силы Азербайджана, в очередной раз грубо нарушив режим прекращения огня, установленный в Нагорном Карабахе Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, в ночь с 27 на 28 июня с 01.30 открыли огонь из различного оружия в направлении территории Республики Арцах, в результате которого погибли 4 наших соотечественника.
Это очередное убийство граждан Республики Арцах с применением артиллерийских средств и беспилотных летательных аппаратов в условиях полной блокады Арцаха, совершенное Азербайджаном, свидетельствует о том, что военно-политическое руководство этой республики, игнорируя призывы и решения авторитетных международных структур, посредством геноцидальных действий, сокрытых лживыми повестками мира и диалога, стремится с применением военных, политических и экономических инструментов достичь своей основной цели - окончательного изгнания армян из Арцаха.
Примечательно, что этот новый инцидент, наряду с периодическими нарушениями режима прекращения огня со стороны Азербайджана, аналогичный предыдущим, также произошел в то время, когда при посредничестве государственного секретаря США в Вашингтоне проходят очередные переговоры министров иностранных дел Армении и Азербайджана по вопросам мирного урегулирования армяно-азербайджанского конфликта. Это, несомненно, еще раз свидетельствует и подтверждает, что эти переговоры вокруг «мирного договора» в действительности являются не чем иным, как имитацией формирования атмосферы установления длительного мира и стабильности в регионе, якобы в контексте международных усилий.
Глубоко обеспокоенные нынешней опасной действительностью, мы обращаемся от имени народа Республики Арцах:
К Совету Безопасности ООН, лидерам стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, помимо выражений сочувствия, увещеваний и советов, предпринять конкретные практические шаги, в частности, ввести санкции против Азербайджана, обуздав его агрессивные амбиции. Мы уверены, что стиль работы по двойным стандартам еще больше воодушевляет Азербайджан, делая его разнузданным и неконтролируемым;
К Российской Федерации в рамках миротворческой миссии самым жестким образом пресечь антигуманные, геноцидальные действия Азербайджана;
К делегации Республики Армения на вашингтонских переговорах - незамедлительно прекратить начатые переговоры до установления полного прекращения огня на линии соприкосновения с Арцахом и на границах РА и предоставления документальных гарантий его соблюдения, иначе продолжение переговоров будет означать поощрение агрессивного поведения азербайджанской стороны и привилегированность на международном уровне;
Преклоняясь перед памятью наших четырех погибших, отдавших свои жизни за Родину, мы готовы продолжить их святое дело», - говорится в заявлении НС Арцаха.