Արցախի ԱԳՆ-ը մեղադրում է միջազգային հանրությանը անհասցե հայտարարությունների համար
Միջազգային հանրության ուշադրությունն ենք հրավիրում այն փաստի վրա, որ արդեն 9-րդ օրն է, ինչ Ադրբեջանը շարունակում է ամբողջովին և անօրինական կերպով արգելափակել Լաչինի միջանցքը, որի նկատմամբ վերահսկողությունը, համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի, վերապահված է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբին։
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական կողմի սադրիչ գործողությունների և դրան հաջորդած Լաչինի միջանցքով ճանապարհի ամբողջական արգելափակման պատճառով հունիսի 15-ից դադարեցվել են ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից Արցախի Հանրապետության 120 հազար բնակչության գոյատևման համար անհրաժեշտ հումանիտար բեռների, մասնավորապես՝ պարենի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների բոլոր փոխադրումները:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից չի իրականացվում Արցախից Հայաստանի բուժհաստատություններ ծանր հիվանդների տեղափոխումը, ինչպես նաև կենսական նշանակության դեղամիջոցների մատակարարումը հանրապետություն։ Որպես հետևանք պարենի և դեղորայքի ներքին սուղ պաշարներն արագ սպառվում են, ինչը սպառնում է հանրապետությունում ստեղծված իրավիճակը վերածել հումանիտար աղետի։
Ավելին, հունիսի 22-ին ադրբեջանական կողմը Հակարի կամրջի վրա տեղադրել է բետոնե բլոկներ՝ ամբողջությամբ արգելափակելով Արցախը Հայաստանին կապող կյանքի միակ ճանապարհի երթևեկելի հատվածը և տեխնիկապես անհնարին դարձնելով տրանսպորտային միջոցների շարժն այդ ճանապարհով։ Այսպիսով, ընդամենը մեկ ամսվա ընթացքում Լաչինի միջանցքով անցնող ճանապարհի վրա ապօրինի տեղադրած և գովազդած իր անցակետն Ադրբեջանը վերածել է զրահատեխնիկայով, ինժեներական արգելապատնեշներով և զինված անձնակազմով համալրված ռազմական հենակետի: Սա ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ ադրբեջանական կողմի բոլոր գործողությունները, ներառյալ կեղծ ակտիվիստների կողմից բեմադրված ցույցը, Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհի արգելափակումը, Հայաստանից Արցախ գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման խափանումը, խաղաղ բնակիչների թիրախավորումը և դաշտերում գյուղատնտեսական աշխատանքների խոչընդոտումը, կրում են կանխամտածված և ծրագրված բնույթ և նպատակ ունեն հայերի կյանքն Արցախում դարձնել անհնարին։
Արցախի Հանրապետության իշխանությունները բազմիցս զգուշացրել են, որ ադրբեջանական անցակետի ապօրինի տեղադրումը բացասական հետևանքներ կունենա Լաչինի միջանցքի երկայնքով անվտանգ և անարգել տեղաշարժի համար, որն այժմ փաստացի ամբողջությամբ դադարեցված է, և 120.000 մարդ Արցախում, այդ թվում՝ 30.000 երեխա, իրենց սեփական տանը հայտնվել են պատանդի կարգավիճակում։ Ստեղծված իրավիճակում գետնի վրա առկա իրողությունների անտեսումը, անհասցե հայտարարություններն ու կոչերը, միջազգային հանրության կողմից կոնկրետ և համարժեք քայլերի բացակայությունը միայն խրախուսում են Ադրբեջանի իշխանություններին շարունակել և ակտիվացնել իրենց անօրինական և ագրեսիվ գործողությունները:
Կոչ ենք անում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությունը ստորագրած կողմերին, և առաջին հերթին՝ Ռուսաստանի Դաշնությանը, ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցներն՝ ապահովելու ստանձնած միջազգային պարտավորությունների անշեղ և լիարժեք իրականացումը։ Դիմում ենք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին, որը կրում է միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման առաջնային պատասխանատվությունը, ինչպես նաև միջազգային հանրության բոլոր պատասխանատու անդամներին, ներառյալ առանձին երկրների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարություններին, խոսքից գործի անցնել և Պաշտպանության համընդհանուր պատասխանատվության շրջանակներում ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու Ադրբեջանի կողմից Արցախի և նրա ժողովրդի դեմ իրականացվող ռազմական հանցագործությունները, էթնիկ զտումները և մարդկության դեմ հանցագործությունները։

МИД Арцаха обвиняет международное сообщество в безадресных заявлениях
Поддержи А1+!Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с заявлением о продолжающейся полной блокаде страны, призвав подписавшие Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, в первую очередь Российскую Федерацию, предпринять все необходимые меры для обеспечения неукоснительного и полного выполнения взятых на себя международных обязательств. В заявлении МИД Республики Арцах говорится:
“Обращаем внимание международного сообщества на то, что 9-й день подряд продолжается полная незаконная блокада Азербайджаном Лачинского коридора , контроль над которым, согласно пункту 6 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, закреплен за миротворческим контингентом Российской Федерации.
Напомним, что из-за провокационных действий азербайджанской стороны и последовавшей за ними полной блокировки дороги через Лачинский коридор, начиная с 15 июня прекращены все перевозки Российским миротворческим контингентом гуманитарных грузов, в частности, продовольствия и других товаров первой необходимости, требующихся для выживания 120-тысячного населения Республики Арцах. Не осуществляются перевозки Международным Комитетом Красного Креста тяжелобольных из Арцаха в медучреждения Армении, а также доставка жизненно важных медикаментов в республику. В результате быстро истощаются небольшие внутренние запасы продовольствия и медикаментов, что грозит превратить ситуацию в республике в гуманитарную катастрофу.
Более того, 22 июня азербайджанская сторона установила бетонные блоки на мосту Хакари, полностью заградив проезжую часть единственной дороги жизни, соединяющей Арцах с Арменией, и сделав движение по ней автотранспорта технически невозможным. Таким образом, всего за месяц Азербайджан превратил свой незаконно установленный и разрекламированный блокпост на дороге в Лачинском коридоре в военный опорный пункт с бронетехникой, инженерными заграждениями и вооруженным персоналом. Это еще раз демонстрирует, что все действия азербайджанской стороны, включая срежиссированную акцию псевдоактивистов, блокирование дороги Степанакерт-Горис, перекрытие поставок газа и электричества из Армении в Арцах, стрельба по мирным жителям и препятствование сельскохозяйственным работам на полях, носят преднамеренный и спланированный характер и направлены на то, чтобы сделать жизнь армян в Арцахе невозможной.
Власти Республики Арцах неоднократно предупреждали о негативных последствиях незаконного установления азербайджанского контрольно-пропускного пункта для безопасного и беспрепятственного передвижения вдоль Лачинского коридора, которое теперь фактически полностью прекращено, и 120 тысяч человек в Арцахе, включая 30 тысяч детей, оказались в положении заложников в собственном доме. В сложившейся ситуации незамечание или игнорирование реального положения дел на земле, безадресные заявления и призывы, отсутствие конкретных и адекватных мер со стороны международного сообщества лишь поощряют власти Азербайджана к продолжению и усилению своих незаконных и агрессивных действий.
Призываем стороны, подписавшие Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, в первую очередь Российскую Федерацию, предпринять все необходимые меры для обеспечения неукоснительного и полного выполнения взятых на себя международных обязательств. Обращаемся к Совету Безопасности ООН, который несет главную ответственность за поддержание международного мира и безопасности, а также ко всем ответственным членам международного сообщества, в том числе руководству отдельных стран и международных организаций, перейти от слов к делу и в рамках всеобщей обязанности по защите принять все необходимые меры для пресечения военных преступлений, этнических чисток и преступлений против человечности, совершаемых Азербайджаном против Арцаха и его народа”.