Ադրբեջանի կողմից արգելվել են բոլոր հումանիտար փոխադրումները Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքով
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱյսօր առավոտյան Հակարիի կամրջի մոտ տեղի ունեցած ադրբեջանական սադրանքից հետո Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքով բոլոր հումանիտար ուղևորափոխադրումներն ու բեռնափոխադրումները արգելվել են Ադրբեջանի կողմից:
Մասնավորապես, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից 25 բուժառու և նրանց հարազատներ էին տեղափոխվում Արցախից Հայաստան, սակայն Քաշաթաղի միջանցքում գործող ապօրինի ադրբեջանական անցակետում արգելվել է մեքենաների հետագա տեղաշարժը՝ նրանց ստիպելով վերադառնալ Ստեփանակերտ:
Բացի դրանից, չեղարկվել է այսօր նախատեսված Ստեփանակերտ-Գորիս-Ստեփանակերտ երթուղով տասնյակ անձանց ուղևորափոխադրումը հումանիտար հրատապ կարիքներից ելնելով, որը պետք է տեղի ունենար ռուս խաղաղապահների կողմից:
Կասեցվել է նաև հումանիտար բեռնափոխադրման նպատակով Գորիս մեկնող ռուս խաղաղապահների բեռնատարների շարժը:
Արցախի Հանրապետության իշխանությունները հերթական անգամ արձանագրում են, որ Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքում տեղադրված ապօրինի ադրբեջանական անցակետն ինքնին մեծագույն վտանգ ու խոչընդոտ է Արցախի և Հայաստանի միջև ազատ տեղաշարժի ապահովման հարցում: Այսօրվա միջադեպը վերստին հաստատում է այդ վտանգների ու խոչընդոտների առկայությունը՝ լրացուցիչ կերպով սպառնալիքի տակ դնելով Արցախի ժողովրդի սուր հումանիտար կարիքների համար նույնիսկ Կարմիր խաչի և ռուս խաղաղապահների կողմից մարդկանց ու բեռների խիստ սահմանափակ տեղաշարժը:
Արցախի իշխանությունները վերահաստատում են իրենց դիրքորոշումը, որ անհապաղ ու անվերապահ կերպով պետք է ապահովվի 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված Լաչինի միջանցքի ռեժիմը առանց ադրբեջանական որևէ միջամտության, ինչպես նաև պետք է կատարվի ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 22-ի որոշումն այդ հարցի վերաբերյալ:

Азербайджан запретил все гуманитарные перевозки по Кашатагскому (Лачинскому) коридору
Поддержи А1+!После азербайджанской провокации у моста Хакари 14 июня все гуманитарные пассажирские и грузовые перевозки по Лачинскому коридору были Азербайджаном запрещены.
«В частности, 25 больных и их родственников должны были быть перевезены из Арцаха в Армению Международным комитетом Красного Креста, однако на незаконном азербайджанском блокпосту, действующем в Кашатагском коридоре, было запрещено дальнейшее движение транспортных средств, что вынудило их вернуться в Степанакерт.
Кроме того, отменена запланированная на сегодня пассажирская перевозка десятков человек по маршруту Степанакерт-Горис-Степанакерт в связи с неотложной гуманитарной необходимостью, которую должны были осуществить российские миротворцы.
Также было остановлено движение грузовиков российских миротворцев, направлявшихся в Горис с целью перевозки гуманитарных грузов.
Власти Республики Арцах в очередной раз констатируют, что незаконный азербайджанский блокпост, установленный в Кашатагском (Лачинском) коридоре, представляет собой наибольшую опасность и препятствие в обеспечении свободного передвижения между Арцахом и Арменией. Сегодняшний инцидент подтверждает наличие этих опасностей и препятствий, дополнительно ставя под угрозу острые гуманитарные потребности народа Арцаха, даже очень ограниченное передвижение людей и грузов со стороны Красного Креста и российских миротворцев.
Власти Арцаха подтверждают свою позицию о том, что немедленно и безоговорочно должен быть обеспечен режим Лачинского коридора, предусмотренный трехсторонним заявлением от 9 ноября, без какого-либо вмешательства Азербайджана, а также должен быть осуществлен в соответствии с резолюцией Международного суда ООН от 22 февраля от 2023 года по этому вопросу.