Կադրային փոփոխություններ՝ Դատախազությունում
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2023 թվականի մայիսի 25-ի, հունիսի 5-ի և հունիսի 6-ի հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային մի շարք փոփոխություններ:
· Գլխավոր դատախազի տեղակալ Գևորգ Բաղդասարյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
· Գլխավոր դատախազության Հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետ Արսեն Մարտիրոսյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
· Գլխավոր դատախազության Պետական իշխանության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալ Պետրոս Պետրոսյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
· Գլխավոր դատախազության Հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության ավագ դատախազ Գուրգեն Սաֆարյանը փոխադրվել է Սյունիքի մարզի դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
· Գլխավոր դատախազության Հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազ Հայկ Հարությունյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
· Գլխավոր դատախազության Ազգային անվտանգության ծառայությունում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության ավագ դատախազ Մովսես Անտոնյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության Հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին:
· Գլխավոր դատախազության Կազմակերպական-վերահսկողական և իրավական ապահովման վարչության ավագ դատախազ Անի Սարգսյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին:
· Արմավիրի մարզի դատախազի տեղակալ Արամ Դոլինյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության պետական իշխանության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին:
· Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազ Վանանդ Ասատրյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության Ազգային անվտանգության ծառայությունում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազի պաշտոնին:
· Երևան քաղաքի դատախազության դատախազ Հայկ Մանասյանը 2023 թվականի հունիսի 6-ից գործուղվել է Գլխավոր դատախազության Հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազի թափուր հաստիքին՝ մինչև սույն թվականի դեկտեմբերի 6-ը ներառյալ:
· Աննա Հարությունյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին:
· Սևակ Պողոսյանն ազատվել է Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազի տեղակալի պաշտոնից և նշանակվել Կոտայքի մարզի դատախազի պաշտոնին:

Кадровые изменения в Прокуратуре
Поддержи А1+!Согласно приказам генерального прокурора РА Анны Вардапетян от 25 мая, 5 июня и 6 июня 2023 года в прокуратуре произошел ряд кадровых изменений.
В частности:
Заместитель генерального прокурора Геворг Багдасарян освобожден с занимаемой должности;
Арсен Мартиросян, начальник отдела контроля за законностью досудебного производства Антикоррупционного комитета Генеральной прокуратуры, освобожден с занимаемой должности;
Петрос Петросян, заместитель начальника отдела по борьбе с преступлениями против государственной власти Генеральной прокуратуры, освобожден с занимаемой должности;
Гурген Сафарян, старший прокурор отдела контроля за законностью досудебного производства Антикоррупционного комитета Генеральной прокуратуры, переведен на должность заместителя прокурора Сюникской области;
Айк Арутюнян, прокурор отдела по надзору за законностью досудебного производства Антикоррупционного комитета Генеральной прокуратуры, переведен на должность старшего прокурора прокуратуры Еревана;
Мовсес Антонян, старший прокурор отдела досудебного контроля за соблюдением законности СНБ Генеральной прокуратуры, переведен на должность старшего прокурора отдела досудебного контроля за соблюдением законности Антикоррупционного комитета Генеральной прокуратуры;
Ани Саркисян, старший прокурор отдела организационно-контрольного и правового обеспечения Генеральной прокуратуры, переведена на должность старшего прокурора управления по делам о преступлениях против собственности Генеральной прокуратуры;
Заместитель прокурора Армавирской области Арам Долинян переведен на должность старшего прокурора управления по преступлениям против государственной власти Генеральной прокуратуры;
Старший прокурор Ереванской городской прокуратуры Вананд Асатрян переведен на должность прокурора отдела по надзору за законностью досудебного производства Службы национальной безопасности Генеральной прокуратуры;
Айк Манасян, прокурор прокуратуры города Еревана, назначен на вакантную должность прокурора отдела по контролю за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Генеральной прокуратуры с 6 июня 2023 года по декабрь 6 текущего года включительно;
Анна Арутюнян назначена на должность прокурора Управления по конфискации незаконного имущества Генеральной прокуратуры;
Севак Погосян освобожден с должности заместителя прокурора административных районов Эребуни и Нубарашен города Еревана и назначен прокурором Котайкской области;
Норайр Арутюнян назначен на должность старшего прокурора городской прокуратуры Еревана;
Прокурор Армавирской областной прокуратуры Арег Арутюнян переведен на должность прокурора Котайкской областной прокуратуры;
Мгер Есаян назначен заместителем прокурора Армавирской области, освобожден с должности старшего прокурора административных районов Кентрон и Норк-Мараш Еревана;
Эдгар Бабаян назначен заместителем прокурора Армавирской области, освобожден с должности старшего прокурора прокуратуры Армавирской области;
Сона Ованнисян назначена прокурором Котайкской областной прокуратуры;
Прокурор военной прокуратуры Ехегнадзорского гарнизона Карен Акопян переведен на должность прокурора военной прокуратуры Ереванского гарнизона;
Прокурор военной прокуратуры Ереванского гарнизона Аргишти Саакян переведен на должность прокурора военной прокуратуры Ехегнадзорского гарнизона;