Հակառակորդի կողմից արձակած կրակահերթի հետևանքով զոհվել է մեկ զինծառայող, ևս մեկը ստացել է վիրավորում. նախաձեռնվել է քրեական վարույթ․ ՔԿ
2023 թվականի մայիսի 17-ին՝ ժամը 16:15-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողները, ռասայական, ազգային, էթնիկ ծագումով պայմանավորված ատելության, անհանդուրժողականության կամ թշնամանքի շարժառիթով, իրենց ծառայողական պարտքը կատարող ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողներին կյանքից ապօրինաբար զրկելու դիտավորությամբ, հրաձգային զենքերից կրակոցներ են արձակել ՀՀ սահմանագծի արևելյան ուղղությամբ տեղակայված ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության շրջանի մարտական դիրքի ուղղությամբ։ Դրա հետևանքով վիրավորում է ստացել նույն զորամասի ժամկետային զինծառայողը, ով ստացված վնասվածքից հետագայում մահացել է:
Ադրբեջանական զինված ուժերը նաև թիրախային կրակահերթեր են արձակել վիրավոր զինծառայողին բուժօգնություն ցուցաբերելու նպատակով նույն մարտական դիրք մեկնած «ՈՒԱԶ» մակնիշի ավտոմեքենայի ուղղությամբ, որի հետևանքով դաստակի շրջանում վնասվածք է ստացել նույն զորամասի բուժակը: Նրա վիճակը գնահատվում է բավարար:
Դեպքի վերաբերյալ ստացված հաղորդման հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 15-րդ կետերով, 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 7-րդ և 15-րդ կետերով և 264-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ և 4-րդ կետերով:
Կատարվում են անհետաձգելի և անհրաժեշտ ապացուցողական և վարութային գործողություններ՝ կատարվածի հանգամանքները պարզելու, Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայողների հանցավոր գործողություններին լիարժեք իրավական գնահատականներ տալու նպատակով։

По делу погибшего в результате обстрела военнослужащего и раненого фельдшера возбуждено уголовное производство: СК
17 мая 2023 года около 16:15 военнослужащие вооруженных сил Азербайджанской Республики  по мотивам расовой, национальной, этнической ненависти, нетерпимости или вражды, с умыслом незаконного лишения жизни военнослужащих Вооруженных сил Республики Армения, исполняющих свой служебный долг, из стрелкового оружия открыли огонь по боевой позиции оборонительного участка N-ской воинской части МО РА, расположенной в восточном направлении границы РА. В результате ранения получил военнослужащий срочной службы той же воинской части, который впоследствии скончался от полученных травм.
Азербайджанские вооруженные силы также обстреляли автомобиль марки «УАЗ», выехавший на ту же боевую позицию с целью оказания медицинской помощи раненому военнослужащему, в результате чего фельдшер той же воинской части получил ранение в запястье.
На основании полученного сообщения в следственном отделе пятого гарнизона Главного военного следственного управления Следственного комитета Армении возбуждено уголовное производство.
Проводятся неотложные и необходимые доказательные и производственные действия с целью выяснения обстоятельств произошедшего, дачи полной правовой оценки преступным действиям военнослужащих ВС Азербайджана.