Արցախից 9 բուժառու ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ բժշկական կենտրոններ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱյսօր ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ծանր առողջական վիճակում գտնվող 9 բուժառու, 7 ուղեկցողների հետ միասին, ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ և շտապ օգնության մեքենաներով Արցախից տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ:
Տեղափոխության անհնարինության պատճառով վերջին շաբաթներին ավելի քան 100 բուժառու զրկվել է ՀՀ-ում բժշկական օգնություն ստանալու հնարավորությունից, որից 25-ի տեղափոխումը խիստ առաջնահերթ է։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 29-ից դադարել են Արցախից Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ բուժառուների տեղափոխումը ՀՀ բուժհաստատություններ, ինչպես նաև դեղորայքի մատակարարումը դեպի Արցախ:

9 пациентов из Арцаха доставлены в медицинские центры РА в сопровождении российских миротворцев
16 мая в сопровождении российских миротворцев на машинах скорой помощи из Республиканского медицинского центра Министерства здравоохранения Республики Арцах в специализированные медицинские центры Армении перевезены 9 пациентов, находящихся в критическом состоянии, вместе с 7 сопровождающими лицами.
Из-за невозможности транспортировки в последние недели, возможности получить медицинскую помощь в РА лишены более 100 пациентов, перевозка  25 пациентов является первоочередной.
С 29 апреля была прекращена транспортировка больных из Арцаха в медицинские учреждения РА, также поставка медикаментов в Арцах.