Գլխավոր դատախազը Ստրասբուրգում է
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» եվրոպական կոնվենցիայով ստանձնած միջազգային պարտավորությունների իրականացման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի անդամների հետ Ֆրանսիայի Հանրապետության Ստրասբուրգ քաղաքում է: Այդ մասին հայտնում են Գլխավոր դատախազությունից։
Այցի շրջանակում Հանձնաժողովի անդամները մայիսի 11-ին հանդիպել են Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության հարցերով գլխավոր տնօրեն Քրիստոս Յակումոպուլոսին, Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիյա Բուրիչին և Եվրոպական դատարանի նախագահ Շիոֆրա Օ՛Լիրին: Աննա Վարդապետյանը Հանձնաժողովի անդամների հետ մասնակցել է նաև «Վճիռների կատարման ինստիտուցիոնալ մակարդակի ամրապնդում» խորագրով կլոր սեղան-քննարկմանը:
Կլոր սեղան-քննարկման ընթացքում Աննա Վարդապետյանը նշել է. «ՄԻԵԴ վճիռներն ախտորոշող գործիքներ են (diagnostic tools) համակարգային խնդիրների վերհանման հարցում: ՀՀ դատախազությունը պատշաճ ուշադրություն է դարձնում ներպետական օրենսդրությունում և իրավակիրառ պրակտիկայում ՄԻԵԴ նախադեպային իրավունքում ամրագրված չափանիշների պատշաճ իրացմանը»: Այդ համատեքստում ՀՀ գլխավոր դատախազն անդրադարձել է Դատախազության կոլեգիայի մի շարք որոշումներին, ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամաններին և հանձնարարականներին՝ ուղղված խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի դրսևորման այլ դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերով քննության արդյունավետության բարձրացմանը, կալանք խափանման միջոցի կիրառման և իր դեմ ցուցմունք տված վկաներին հակընդդեմ հարցման ենթարկելու իրավունքի իրացմանը, պետության վերահսկողության ներքո գտնվող հաստատություններում՝ քրեակատարողական հիմնարկներում և զինված ուժերում մահվան դեպքերի արդյունավետ քննության ապահովմանը և այլն: Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիյա Բուրիչի հետ զրույցում Աննա Վարդապետյանն ընդգծել է, որ Գլխավոր դատախազությունն անմիջական փոխգործակցության մեջ է Եվրոպայի խորհրդի հետ՝ այդ համատեքստում կարևորելով առաջիկայում Երևանում Եվրոպայի խորհրդի հետ համատեղ կազմակերպվող
միջազգային համաժողովը, որը նվիրված է օրենքի գերակայության ապահովման ոլորտում դատախազի անկախությանը:
Հանդիպումների ժամանակ ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է ՄԻԵԴ վճիռների կատարման գործընթացում Դատախազության դերակատարումը՝ համակարգային խնդիրների լուծման, ինչպես նաև արձանագրված խախտման բնույթից կախված՝ գործերի վերաբացման և նոր քննության անցկացման համատեքստում: Այս առումով Վարդապետյանը կարևորել է ՀՀ վարչապետի 2020 թվականի օգոստոսի 3-ի որոշմամբ ոչ մարտական պայմաններում մահացած զինծառայողների մահվան դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերի ուսումնասիրության նպատակով աշխատանքային խմբի աշխատանքը, որի արդյունքում կազմված խորհրդատվական եզրակացությունները ներկայացվել են վարույթն իրականացնող մարմին, դարձել կոնկրետ գործերով հանձնարարություններ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են Եվրոպական դատարանի վճիռների կատարման, մարդու իրավունքների եվրոպական չափանիշների ներդրման արդյունավետության բարձրացման, Եվրոպական դատարանի վճիռների կատարման մինչգերատեսչական հանձնաժողովի ստեղծման և գործունեության հետ կապված հարցեր: Ընդգծվել են Հայաստանի կողմից Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի իմպլեմենտացիային ուղղված քայլերի արդյունավետությունը և այդ առումով կարևորվել Միջգերատեսչական հանձնաժողովի ստեղծումը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո ստեղծված իրավիճակում մարդու իրավունքների խախտումներին։ Հանդիպումների ժամանակ ներկայացվել են 2023 թվականի մայիսի 11-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացված հերթական սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունները:

Генеральный прокурор находится в Страсбурге
Поддержи А1+!Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян находится в Страсбурге вместе с членами межведомственной комиссии по координации выполнения международных обязательств в рамках Европейской конвенции «О защите прав человека и основных свобод».
11 мая члены комиссии встретились с генеральным директором по правам человека и соблюдению законности Совета Европы Кристосом Якумопулосом, генеральным секретарем Совета Европы Марией Бурич и председателем Европейского суда Сиофрой О'Лири. Анна Вардапетян и члены комиссии приняли участие и в круглом столе, обсудив тему «Укрепление институционального уровня исполнения судебных решений».
Анна Вардапетян в своем выступлении отметила:
«Решения ЕСПЧ – это диагностические инструменты (diagnostic tools) для выявления системных проблем. Прокуратура РА уделяет должное внимание надлежащему внедрению норм, установленных прецедентным правом ЕСПЧ во внутреннее законодательство и судебную практику».
В этом контексте генеральный прокурор РА коснулась ряда решений коллегии прокуратуры, приказов и поручений генерального прокурора РА, направленных на повышение эффективности расследования уголовных дел, возбужденных по факту пыток и других случаев жестокого обращения, применения меры пресечения в виде ареста и реализации права подвергать встречному допросу свидетелей, давших показания против него, обеспечения эффективного расследования случаев смерти в уголовно-исполнительных учреждениях и вооруженных силах в учреждениях, находящихся под контролем государства. В беседе с генеральным секретарем Совета Европы Марией Бурич Анна Вардапетян подчеркнула, что Генеральная прокуратура находится в прямом взаимодействии с Советом Европы, напомнив о предстоящей международной конференции, организованной совместно с Советом Европы в Ереване, посвященной независимости прокурора в сфере обеспечения законности.
В ходе встреч генеральный прокурор РА подчеркнула роль прокуратуры в процессе исполнения приговоров ЕСПЧ, в контексте решения системных проблем, а также в контексте возобновления дел и проведения нового расследования в зависимости от характера зафиксированного нарушения. Вардапетян отметила важность работы рабочей группы по изучению уголовных дел, возбужденных по факту смерти военнослужащих, погибших в небоевых условиях, решением премьер-министра РА от 3 августа 2020 года, в результате чего составленные консультативные заключения были представлены в орган, осуществляющий производство, стали поручениями по конкретным делам.
Были рассмотрены вопросы, связанные с исполнением решений Европейского суда, повышением эффективности внедрения европейских стандартов в области прав человека, созданием и деятельностью предведомственной комиссии по исполнению решений Европейского суда. Была подчеркнута эффективность шагов Армении по выполнению обязательств Европейской конвенции о правах человека и создание Межведомственной комиссии.
Также были затронуты случаи нарушения прав человека в ситуации, сложившейся во время и после 44-дневной войны 2020 года.
В ходе встреч были представлены провокационные и агрессивные действия, совершенные вооруженными силами Азербайджана против суверенной территории Республики Армения 11 мая 2023 года.