Մայիսի 11-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից կատարված հանցավոր ռազմական գործողությունների առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել
2023 թվականի մայիսի 11-ին՝ ժամը 06։00-ից, Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողները, խախտելով հրադադարի ռեժիմը, ռասայական, ազգային, էթնիկ ծագումով պայմանավորված ատելության, անհանդուրժողականության կամ թշնամանքի շարժառիթով, իրենց ծառայողական պարտքը կատարող ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողներին կյանքից ապօրինաբար զրկելու դիտավորությամբ, հրետանային և հրաձգային զենքերից կրակոցներ են արձակել ՀՀ սահմանագծի արևելյան ուղղությամբ տեղակայված ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության շրջանի մարտական դիրքերի ուղղությամբ։
Այդ գործողությունների հետևանքով վիրավորումներ են ստացել ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության շրջանի մարտական դիրքերում մարտական հերթապահություն իրականացնող` նույն զորամասի 4 զինծառայողներ: Վերջիններս տեղափոխվել են կայազորային զինհոսպիտալ։
Դեպքի վերաբերյալ ստացված հաղորդման առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 7-րդ, 8-րդ և 15-րդ կետերի հատկանիշներով /4 դրվագ/ (ապօրինաբար մեկ ուրիշին կյանքից զրկելը, որը կատարվել է անձի կամ նրա մերձավոր ազգականի կամ մերձավորի` կապված այդ անձի կողմից իր պետական, քաղաքական, ծառայողական, մասնագիտական կամ հասարակական գործունեության կամ պարտքի կատարման հետ, այլ անձանց կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, մի խումբ անձանց կողմից, ռասայական, ազգային, էթնիկ կամ սոցիալական ծագումով, կրոնով, քաղաքական կամ այլ հայացքներով կամ անձնական կամ սոցիալական բնույթի այլ հանգամանքներով պայմանավորված ատելության, անհանդուրժողականության կամ թշնամանքի շարժառիթով) ։
Ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցներ՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու, Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայողների հանցավոր գործողություններին վերջնական իրավական գնահատականներ տալու նպատակով։ Վիրավորում ստացած զինծառայողների առողջական վիճակը գնահատվում է բավարար։

11 мая возбуждено уголовное дело в связи с преступными военными действиями, проводимыми ВС Азербайджана
Следственный комитет РА возбудил уголовное дело по факту преступных военных действий вооруженных сил Азербайджана. Как передает Следственный комитет, принимаются соответствующие меры для выяснения обстоятельств дела, дачи окончательных правовых оценок преступным действиям военнослужащих вооруженных сил Азербайджана.
В сообщении говорится, что 11 мая 2023 года с 06:00 военнослужащие вооруженных сил Азербайджанской Республики, нарушив режим прекращения огня, по мотивам расовой, национальной, этнической ненависти, нетерпимости или вражды, с умыслом незаконного лишения жизни военнослужащих ВС РА, исполняющих свой служебный долг, открыли огонь из артиллерийского и стрелкового оружия по боевым позициям оборонительного района N-ской воинской части МО РА, расположенной в восточном направлении границы РА.
В результате этих действий 4 военнослужащих той же воинской части, несшие боевое дежурство на боевых позициях N-ской воинской части МО РА, получили ранения. Последние были переведены в военный гарнизонный госпиталь.
В связи с полученным сообщением об инциденте следственным отделом пятого гарнизона Главного военного следственного управления Следственного комитета РА возбуждено уголовное производство по признакам п. 1, 7, 8 и 15 ч. 2 ст. 44-155 УК РА (4 эпизода) (незаконное лишение жизни другого лица, совершенное лицом или его близким родственником или близким в связи с его государственной, политической, служебной, профессиональной или общественной деятельностью или исполнением этим лицом долга, опасным для жизни других лиц способом, группой лиц, расовыми, национальными или национальными лицами, ненависти, нетерпимости или вражды, обусловленной этническим или социальным происхождением, религией, политическими или иными взглядами либо иными обстоятельствами личного или социального характера).
Принимаются соответствующие меры для выяснения обстоятельств произошедшего, дачи окончательных правовых оценок преступным действиям военнослужащих вооруженных сил Азербайджана.