Վաշինգտոնը ձգտում է խաղաղության և կայունության Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Լեռնային Ղարաբաղում․ Վեդանտ Պատել
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱՄՆ-ն պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը վստահ է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առկա խնդիրները լուծելու միակ ճանապարհը բանակցություններն են: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի առաջին տեղակալ Վեդանտ Պատելը՝ անդրադառնալով ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի միջև կայացած բանակցություններին:
«Պետքարտուղար Բլինքենը պատիվ ունեցավ ողջունել արտգործնախարարներին երեկ ընթրիքի ժամանակ, իսկ այսօր առավոտյան ներկա լինել Ջորջ Պ. Շուլցի Ազգային գործերի արտաքին գործերի ուսումնական կենտրոնում բացման լիագումար նիստին… Պետքարտուղարը կարծում է, որ ուղիղ երկխոսությունն առանցքային է խնդիրների լուծման և կայուն խաղաղության հասնելու համար: Նա խորապես ներգրավված է եղել այս գործում: Դրանում խորապես ներգրավված է եղել նաև ավագ համակարգող Բոնոն (խմբ.՝ Լուիս Բոնո՝ Հարավային Կովկասում բանակցությունների հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարության ավագ խորհրդական)», - ասել է Պատելը՝ հավելելով, որ Վաշինգտոնը կշարունակի մեծ ուշադրություն դարձնել այս հարցին:
Ինչ վերաբերում է բանակցությունների հնարավոր հաջողությանը, Պատելը նշել է, որ դա, ի վերջո, պետք է որոշեն երկու երկրները, և ԱՄՆ-ն ձգտում է «այս երկու երկրների միջև խաղաղության և կայունության Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում»:
ԱՄՆ պետքարտուղարության փոխխոսնակը ևս մեկ անգամ հիշեցրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների և արտգործնախարարների հետ Էնթոնի Բլինքենի նախորդ եռակողմ հանդիպումների մասին՝ վստահություն հայտնելով, որ «երկու երկրների միջև խաղաղությունը հնարավոր է»:
Պատելի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն շարունակում է պնդել, որ հարկավոր է ապահովել մարդկանց և ապրանքների ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով:

Вашингтон за установление мира и стабильности между Арменией и Азербайджаном и в Нагорном Карабахе: Ведант Патель
Госсекретарь США Энтони Блинкен уверен, что единственным способом решения проблем между Арменией и Азербайджаном являются переговоры. Как передает «Арменпресс», об этом заявил первый заместитель пресс-секретаря Госдепартамента США Ведант Патель, касаясь переговоров, проведенных между министрами иностранных дел Армении и Азербайджана Араратом Мирзояном и Джейхуном Байрамовым при посредничестве США.
Патель подчеркнул, что США рады принимать у себя министров иностранных дел Армении и Азербайджана.
«Госсекретарь Блинкен имел честь вчера за ужином приветствовать министров иностранных дел, а сегодня утром в Учебном центре внешней политики имени Джорджа Шульца присутствовать на открытии пленарного заседания. Государственный секретарь считает, что прямой диалог является ключом к решению проблем и достижению прочного мира. Он глубоко вовлечен в это дело. В нем активное участие принимает и старший координатор Боно (Луис Боно, старший советник Госдепартамента США по переговорам на Южном Кавказе, - ред.)», - сказал Патель, добавив, что Вашингтон этому вопросу и впредь будет уделять пристальное внимание.
Дипломат подчеркнул, что Вашингтон рад принять министров иностранных дел Армении и Азербайджана и содействовать переговорам, цель которых – мирное будущее на Южном Кавказе.
Что касается возможного успеха переговоров, Патель отметил, что в конечном итоге решение остается за двумя странами, и США добиваются «мира между этими двумя странами и стабильности в Нагорном Карабахе».
Вице-спикер Госдепартамента США еще раз напомнил о предыдущих трехсторонних встречах Энтони Блинкена с руководителями и министрами иностранных дел Армении и Азербайджана, выразив уверенность, что «мир между двумя странами возможен».
По словам Пателя, США продолжают настаивать на необходимости обеспечения свободного передвижения людей и товаров по Лачинскому коридору.