Հայաստանի, Իրանի և Հնդկաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև եռակողմ ձևաչափով առաջին քաղաքական խորհրդակցությունն է տեղի ունեցել
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրևանում ապրիլի 20-ին կայացել են Հայաստանի Հանրապետության, Իրանի Իսլամական Հանրապետության և Հնդկաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև եռակողմ ձևաչափով առաջին քաղաքական խորհրդակցությունները։
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն, պատվիրակությունները գլխավորել են Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը, Իրանի ԱԳՆ Հարավային Ասիայի գլխավոր վարչության պետ Սեյեդ Ռասուլ Մուսավին և Հնդկաստանի ԱԳՆ տարածքային գլխավոր վարչության պետ Ջիտենդեր Պալ Սինգհը:
Հանդիպմանը, մասնավորապես, քննարկվել են տնտեսական, տարածաշրջանային հաղորդակցային ուղիներին առնչվող հարցեր, նախանշվել են մշակութային և միջմարդկային կապերի խորացման և տարբեր ոլորտներում եռակողմ համագործակցության հեռանկարները: Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել համագործակցությանը միտված եռակողմ ձևաչափով խորհրդակցությունները:

Состоялись первые политические консультации в трёхстороннем формате между внешнеполитическими ведомствами Армении, Ирана и Индии
В Ереване 20 апреля состоялись первые трехсторонние политические консультации между министерствами иностранных дел Республики Армения, Исламской Республики Иран и Республики Индия.
Делегации возглавляли заместитель министра иностранных дел Армении Мнацакан Сафарян, помощник министра иностранных дел Ирана, начальник Главного управления Южной Азии Сейед Расул Мусави и начальник Регионального главного управления МИД Индии Джитендер Пал Сингх.
На встрече были обсуждены экономические вопросы и региональные коммуникации, намечены перспективы углубления культурных связей и контактов между людьми, а также трехстороннего сотрудничества в различных сферах.