Ինչով էին զբաղված եղել զինծառայողներն այդ ողբերգական դեպքից առաջ. Նորիկ Նորիկյան (տեսանյութ)
«Ինձ մոտ տպավորությունն է, որ առանց միջպետական հանձնաժողովների մասնակցության Զինված ուժերի կամ ԱԱԾ ստորաբաժանումների միջոցով իրականացվում է ոչ պաշտոնական դելիմիտացիա և դեմարկացիա։ Ըստ էության Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանները հստակեցվում են։ Եվ եթե նման գործընթաց է գնում, հարց է առաջանում, Հայաստանն ու Ադրբեջանն արդեն համաձայնեցրե՞լ են իրենց սահմանները։ Եթե այո, ապա որ ժամանակվա քարտեզներով»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Արդար Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Նորայր Նորիկյանը՝ խոսելով անցած շաբաթ Տեղ գյուղում ադրբեջանցիների առաջխաղացման մասին։
Նորիկյանն անդրադարձավ նաև Հռոմի ստատուտի վերաբերյալ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի որոշմանը, որ այն համապատասխանում է ՀՀ Սահմանադրությանը։ Նորիկյանը գտնում է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը պետք է դա վավերացնի։ Մինչդեռ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել էր, թե ստատուտն արագ վավերացնելու անհրաժեշտություն չկա։ Նորիկյանն ասում է, որ Հայաստանը հարցը  մինչև ՍԴ-ում քննարկելը պետք է ճիշտ գնահատեր բոլոր հնարավոր աշխարհաքաղաքական արձագանքները։ Իսկ ՍԴ որոշումից հետո էլ եթե ԱԺ-ն չվավերացնի, Հայաստանը կհայտնվի հերթական անհեթեթ իրավիճակում։
Ինչ վերաբերում է հունվարի 19-ին Ազատ գյուղի զորամասում տեղի ունեցած հրդեհի գործին, Նորիկյանը, որը զոհված զինծառայողների հարազատների ներկայացուցիչն է, տեղեկացրեց, թե շատ կարևոր փորձաքննության պատասխանի են սպասում։ Նա հայտնեց, թե այս պահին չկան իրենց հուզող մի շարք հարցերի պատասխանները և հավելեց․ «Ով ուզում է լինի, ինչ չին ուզում է կրի, գլխով պատասխան է տալու, եթե մեղավոր է»։

Чем занимались военнослужащие после этого трагического инцидента: Норик Норикян (видео)
«У меня складывается впечатление, что без участия межгосударственных комиссий посредством Вооружённых сил или СНБ осуществляется неофициальная делимитация и демаркация. По сути границы между Арменией и Азербайджаном уточняются. И если идёт подобный процесс, возникает вопрос, Армения и Азербайджан уже согласовали свои границы? Если да, то по картам какого периода», - сказал в беседе с «А1+» руководитель партии «Справедливая Армения» Норайр Норикян, говоря о продвижении азербайджанцев в селе Тех на прошлой неделе.
Норикан также обратился к постановлению Конституционного суда РА касательно Римского статута, что оно соответствует Конституции РА. Норикян считает, что Национальное собрание РА должно устранить его. Между тем председатель НС Ален Симонян заявил, что нет необходимости в скорой ратификации статута. Норикян говорит, что Армения, прежде чем обсуждать вопрос в КС, должна была правильно оценить все возможные геополитические реакции. А если НС не ратифицирует после постановления КС, Армения окажется в очередной абсурдной ситуации.
Касательно дела о пожаре, который произошёл в воинской части села Азат 19-го января, Норикян, являющийся представителями родственников погибших военнослужащих, сообщил, что ждёт ответа очень важной экспертизы. Он сообщил, что в настоящий момент нет ответов на ряд  беспокоящих их вопросов и добавил: «Кто бы он ни был, какой чин ни носил бы, будет отвечать головой, если виновен».