Մայր դարձող կինը նմանվում է Արարչին՝ որպես նոր կյանք տվող էակ․ Վահագն Խաչատուրյանի շնորհավորական ուղերձը
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի շնորհավորական ուղերձն Ավետման տոնի՝ Մայրության ու գեղեցկության օրվա կապակցությամբ․
Սիրելի կանայք,Սիրելի մայրեր,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ Սուրբ Մարիամ Աստվածածնի ավետման օրվա կապակցությամբ, որը մենք նշում ենք նաև որպես Մայրության և գեղեցկության տոն: Մարիամի մայրությունն աստվածային հրաշք էր և այս տոների խորհուրդը մարդկայինի ու աստվածայինի միաձուլումն է, որովհետև մայր դարձող կինը նմանվում է Արարչին՝ որպես նոր կյանք տվող էակ:
Մարդկության համար «մայր» հասկացությունը նվիրումի, ապահովության, բարության ու անսահման սիրո գաղափարների ամբողջությունն է: Պատահական չէ, որ հայրենիքը կոչում ենք Մայր հայրենիք, մեր լեզուն՝ մայրենի, մեր երկրի կենտրոնը՝ մայրաքաղաք և ինչպես անուրանալի են հայրենիքն ու լեզուն, այնպես էլ անգնահատելի է մեր կանանց, մայրերի, քույրերի ու դուստրերի դերը մեր կյանքում:
Տոնական այս օրվա առիթով կրկին շնորհավորում եմ ձեզ և ի սրտե մաղթում քաջառողջություն, անսպառ սեր, մայրության բերկրանք ու ամենայն բարիք:

Женщина, становящаяся матерью, становится похожей на Творца как существо, дающее новую жизнь: поздравительное послание Ваагна Хачатуряна
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян направил поздравительное послание по случаю 7 апреля - Дня Благовещения. В послании, в частности, говорится:
«Дорогие женщины!
Дорогие мамы!
От всего сердца поздравляю Вас с днем ​​Благовещения Пресвятой Богородицы, который мы отмечаем и как праздник Материнства и красоты. Материнство Марии было божественным чудом, и таинство этого праздника заключается в слиянии человеческого и божественного, ведь женщина, ставшая матерью, уподобляется Творцу как существу, дающему новую жизнь.
Для человечества понятие Мать представляет собой совокупность идей преданности, безопасности, доброты и безбрежной любви. Ведь не случайно, что мы называем Родину Матерью Родиной, родной язык - մայրենի (арм. материнский), столицу  нашей страны - մայրաքաղաք (арм. город-мать). И как не нельзя предать Родину и свой язык, так и невозможно оценить роль наших жен, матерей, сестер и дочерей в нашей жизни.
Дорогие женщины!
По случаю этого праздника хочу еще раз поздравить Вас и от всего сердца пожелать крепкого здоровья, бесконечной любви, радости материнства и всего наилучшего!».