Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունել է մեքսիկացի սենատորներին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀունվարի 3-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց Մեքսիկայի սենատորներ Ալեխանդրա դել Կարմեն Լեոն Գաստելումի և Ինդիրա Կեմպիս Մարտինեսի գլախավորած պատվիրակությանը՝ ուղեկցությամբ ՀՀ-ում Մեքսիկայի պատվավոր հյուպատոս Նիկոլայ Կոստանդյանի։
Հայոց Հովվապետն ի դեմս սենատորների իր երախտագիտությունը հայտնեց Մեքսիակայի Սենատին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունման համար։ Նորին Սրբությունը նաև իր գնահատանքը բերեց սենատորներ Ալեխանդրա դել Կարմեն Լեոն Գաստելումին և Ինդիրա Կեմպիս Մարտինեսին Սենատում և միջազգային ատյաններում արցախահայության իրավունքների պաշտպանության գործում ներդրած ջանքերի համար։
Վերհիշելով հայրապետական իր այցը Մեքսիկա՝ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը գոհունակությամբ անդրադարձավ հայկական համայնքի նկատմամբ Մեքսիկայի իշխանությունների հոգատար վերաբերմունքին, ինչը նաև մեծ գնահատանք է հայորդիների ծառայությանը՝ ի նպաստ Մեքսիկայի առաջընթացի։
Հանդիպմանը, սենատորները շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, հաստատեցին, որ Նորին Սրբության օրհնությունն առավել պարտավորեցնող է էլ ավելի նախանձախնդրորեն պայքարելու հանուն տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաև Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին և Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնված տարածքներում Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանությանն առնչվող հարցերին։

339120116_751967673126138_4271034834754228714_n
Верховный Патриарх Армянской Апостольской Святой Церкви и Католикос Всех Армян Гарегин II принял в Первопрестольном Святом Эчмиадзине делегацию во главе с мексиканскими сенаторами Алехандрой дель Кармен, Леоном Гастелумом и Индирой Кемпис Мартинес, в сопровождении почетного консула Мексики в Армении Николая Костандяна.
Первоиерарх Армянской Апостольской Церкви в лице сенаторов выразил признательность Сенату Мексики за принятие резолюции о признании Геноцида армян. Его Святейшество также высоко оценил усилия сенаторов Алехандры дель Кармен Леон Гастелум и Индиры Кемпис Мартинес в Сенате и международных инстанциях по защите прав армян Арцаха.
Вспоминая свой Патриарший визит в Мексику, Католикос Всех Армян с удовлетворением отметил заботливое отношение мексиканских властей к армянской общине, что также является большой оценкой служения сынов армянского народа во благо прогресса Мексики.
На встрече сенаторы, поблагодарив за прием, подтвердили, что благословение Его Святейшества еще более обязывает бороться во имя установления мира и стабильности в регионе.
В ходе беседы были затронуты также темы, касающегося гуманитарного кризиса в Арцахе, а также вопросы сохранения духовно-культурного наследия Арцаха на территориях, находящихся под контролем Азербайджана.