ՀՀ ԱԳ նախարարը ԱՄԷ պետնախարարին ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը (տեսանյութ)
Արաբական պետությունների լիգայի խորհրդի` նախարարական նիստի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մարտի 8-ին Կահիերում հանդիպել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների պետնախարար Խալիֆա Շահեն Ալ-Մարարի հետ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-էմիրաթական երկկողմ օրակարգին առնչվող հարցերի, մտքեր փոխանակել տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարների շուրջ: ՀՀ և ԱՄԷ ԱԳ նախարարները գոհունակությամբ արձանագրել են երկու երկրների միջև ընդլայնվող առևտրատնտեսական կապերը, կանոնավոր ուղիղ չվերթների արդյունավետությունը և զբոսաշրջության հետագա զարգացման, ներդումային ծրագրերի իրականցման հնարավորությունները:
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցեր։
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ ադրբեջանական կողմն իր շարունակական սադրանքներով և առավելապաշտական նկրտումներով մարտահրավեր է նետում տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու ջանքերին:
ՀՀ ԱԳ նախարարը գործընկերոջն է ներկայացրել Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը և կարևորել առանց նախապայմաների միջանցքի ապաշրջափակման անհրաժեշտությունը: Այս համատեքստում ընդգծվել է ՝ Ադրբեջանի դեմ հրատապ միջոց կիրառելու վերաբերյալ փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից կայացված՝ իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշման կյանքի կոչումը:
Միջազգային հարթակներում փոխգործակցության համատեքստում նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից կրոնական գործոնի շահարկման, Հայաստանի և հայ ժողովրդի ու արաբական աշխարհի միջև ավանդական ջերմ հարաբերությունները խաթարելու անհիմն փորձերին՝ դրանք համարելով անթույլատրելի և հույս հայտնելով, որ Արաբական պետությունների լիգայի անդամ երկրներն այլ միջազգային հարթակներում կհակազդեն բացառապես քաղաքական և հումանիտար բնույթի խնդիրներին կրոնական երանգ հաղորդելու հետագա ցանկացած փորձի։

Глава МИД РА представил госминистру ОАЭ гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе (видео)
В рамках министерского заседания Совета Лиги арабских государств 8 марта в Каире состоялась встреча министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с государственным министром Объединенных Арабских Эмиратов Халифа Шахен Аль-Мараром.
Собеседники коснулись вопросов армяно-эмиратской двусторонней повестки, обменялись мнениями о перспективах расширения сотрудничества в различных сферах. Министры иностранных дел РА и ОАЭ с удовлетворением отметили расширяющиеся торгово-экономические отношения между двумя странами, эффективность регулярных прямых авиарейсов, возможности дальнейшего развития туризма и реализации инвестиционных проектов.
Коснувшись ситуации с безопасностью на Южном Кавказе, Арарат Мирзоян подчеркнул, что азербайджанская сторона своими непрерывными провокациями и экстремистскими устремлениями бросает вызов усилиям по установлению мира и стабильности в регионе.
Министр иностранных дел РА представил коллеге гуманитарную ситуацию, сложившуюся в Нагорном Карабахе в результате блокирования Лачинского коридора, и подчеркнул необходимость разблокировки коридора без каких-либо предварительных условий. В этом контексте было подчеркнуто выполнение юридически обязывающего решения Международного суда ООН от 22 февраля о применении промежуточных мер против Азербайджана.
В контексте сотрудничества на международных площадках министр Мирзоян коснулся спекуляции Азербайджана религиозным фактором и необоснованные попытки подорвать традиционно теплые отношения между Арменией и армянским народом и арабским миром. Он выразил надежду, что страны - члены Лиги арабских государств на международных площадках будут противодействовать любой дальнейшей попытке придать религиозный оттенок политическим и гуманитарным проблемам.