Քրեակատարողական ծառայության հաշվետվություն (տեսանյութ)
Վարչապետին ներկայացվել է Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայություն, ծանոթացել կառույցի 2022 թվականի կատարողականին, գործունեության արդյունքներին և առաջիկա ծրագրերին:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Արդարադատության նախարար Միքայել Մինասյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Սարգիս Թորոսյանը, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը, Քրեակատարողական ծառայության ղեկավար Սերգեյ Ատոմյանը, պաշտոնատար անձինք:
Վարչապետին նախ ներկայացվել են 2022 թվականին կատարված շինբարեկարգման աշխատանքները: Ըստ զեկույցի, նախորդ տարվա ընթացքում քրեակատարողական հիմնարկներում կատարվել են երկու անգամ ավելի մեծ ծավալի շինբարեկարգման աշխատանքներ, քան նախորդ հինգ տարիները միասին վերցված, ըստ այդմ՝ 2017-2021թթ. իրականացվել է 545 մլն 613 հազար դրամի, իսկ 2022-ին՝ 1 մլրդ 289 մլն 959 հազար դրամի: Ներկայացվել են նաև ՔԿՀ շենքային պայմանների բարելավման առաջիկա ծրագրերը. նախատեսվում է, որ դրանց ծավալը կհասնի 2 մլրդ 52 մլն դրամի: Ներկայումս ընթացքի մեջ են նոր ՔԿՀ-ի կառուցման մրցույթի կազմակերպման աշխատանքները: Վերջինիս կառուցման արդյունքում նախատեսվում է փակել Երևանում գործող 4 ՔԿՀ:
Զեկույցի համաձայն, Քրեակատարողական համակարգի պատմության մեջ առաջին անգամ ներդրվել է օտարերկրյա քաղաքացիներին պետական միջոցների հաշվին թարգմանչական ծառայություններ մատուցելու ծրագիր, քանի որ ՔԿՀ-ներում անազատության մեջ ամսական պահվում է մոտ 125 օտարերկրյա քաղաքացի: 2022թ. կատարվել է 304 թարգմանություն:
Հանդիպմանը քննարկվել են օպերատիվ ստորաբաժանման նոր մոդելի ներդրման հետ կապված ծրագրերը, առաջարկվել է Կենտրոնական մարմնի օպերատիվ վարչության ստեղծման տարբերակը: Ներակայացվել են նաև «Արմավիր» ՔԿՀ-ում կառավարման նոր մոդելի ներդրման հետ կապված ծրագրերը. արդյունքում նախատեսվում է ստեղծել Կանոնակարգի կառավարման բաժին:
Ավտոտրանսպորտային միջոցների օպտիմալացման հետ կապված զեկուցվել է, որ քրեակատարողական ծառայության հաշվեկշռում առկա է եղել թվով 82 տրանսպորտային միջոց, որից 11 տրանսպորտային միջոց հանձնվել է պետական գույքի կառավարման կոմիտե, 6 տրանսպորտային միջոցի հանձնումը ընթացքի մեջ է: 2022թ. տարեվերջին ձեռք է բերվել 10 նոր հատուկ նշանակության տրանսպորտային միջոց, մնացորդը կազմում է թվով 75 տրանսպորտային միջոց: Առաջարկվել է ձեռք բերել թվով 16 էլեկտրոմոբիլ, դուրս գրել ևս 26 տրանսպորտային միջոց, որի արդյունքում ակնկալվում է տարեկան մինչև 58 մլն դրամի տնտեսում, պետական գույքային ֆոնդի թարմացում, ծառայության արդյունավետության բարձրացում:
Անդրադարձ է եղել նաև 2022թ. անազատության մեջ գտնված անձանց վերաբերյալ վիճակագրական տվյալներին: Մասնավորապես, նշվել է, որ ՔԿՀ-ներում ընդհանուր առմամբ պահվում է 2265 դատապարտված և կալանավորված անձ: Ընդհանուր առմամբ, հանրապետության ՔԿՀ-ները նախատեսված են 4491 անձի համար, այսինքն բեռնվածության հետ կապված խնդիրներ ներկայումս չկան:
Քննարկվել են նաև ազատությունից զրկված անձանց կրթության ապահովմանը, վերասոցիալականացման այլ միջոցառումներին, դատապարտյալների աշխատանքային զբաղվածությանը վերաբերող հարցեր:
Զեկուցվել է Կենտրոնական մարմնի և ՔԿՀ օպերատիվ ստորաբաժանումների կատարած աշխատանքների, քրեակատարողական ծառայողների նկատմամբ իրականացված ծառայողական քննությունների մասին: Անվտանգության ապահովման ոլորտում իրականացված աշխատանքների արդյունքում 2022թ․ ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» ՔԿՀ-ում տեղադրվել է տեսահսկման սարքավորումածրագրային նորագույն սերնդի համակարգ, իսկ ՔԿԾ կենտրոնական մարմնում կահավորվել է օպերատիվ կառավարման կենտրոնական կայանը:
Արտակարգ իրավիճակների դիմակայության մակարդակի արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ մշակվել է ՔԿՀ-ներում արտակարգ իրավիճակներում գործելու պլան, ինչպես նաև մշակվել և հաստատվել է ՔԿՀ-ներին սպառնացող և տեխնածին վտանգների հիման վրա, արտակարգ իրավիճակներում գործելու պլան:
Զեկուցվել է, որ ՔԿՀ-ներում բջջային ցանցի ճնշման համակարգերի ներդրման ուղղությամբ քննարկումներ են կազմակերպվել քննչական, օպերատիվ մարմինների և դատախազության, ՀՀ-ում գործող բջջային օպերատորների, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ներկայացուցիչների հետ: Աշխատանքների նպատակն է ներդնել այնպիսի համակարգ, որը կբացառի ՔԿՀ-ներում անազատության մեջ գտնվող անձանց հասանելիությունը բջջային և ինտերնետ ցանցին:
Տեղեկացվել է, որ Պարեկային ծառայության մոդելին համապատասխան աշխատանքներ են տարվում նաև «Արմավիր» ՔԿՀ-ում նոր աշխատակիցների ներգրավման ուղղությամբ: Ներկայումս ընթացքի մեջ են մոդելի մշակման աշխատանքները:
Պատասխանատուները զեկուցել են նաև, որ ՔԿՀ-ներում մատակարարվող սննդի նոր ծրագիրը գործում է արդյունավետ: Տրամադրվող բարձրորակ սննդից օգտվում է դատապարտյալ և կալանավորված անձանց 99,2 տոկոսը:
Ամփոփելով՝ վարչապետը կարևորել է Քրեակատարողական հիմնարկներում իրականացվող բարեփոխումները, այդ թվում՝ շենքային պայմանների բարելավման, բարձր որակավորում ունեցող աշխատակիցների համալրման, քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարի, դատապարտյալների զբաղվածության, կրթության հնարավորությունների ապահովման և այլ ուղղություններով: «Բոլոր բարեփոխումների իմաստը և նպատակը պատժի կրման հստակ ստանդարտ սահմանելն է»,- ասել է վարչապետը:

Отчёт уголовно-исполнительной службы (видео)
7 марта премьер-министр Никол Пашинян посетил Уголовно-исполнительную службу Министерства юстиции, ознакомился с работой структуры в 2022 году, результатами деятельности и предстоящими планами.
Никола Пашиняна сопровождали вице-премьеры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, министр юстиции Григор Минасян, руководитель Службы государственного контроля Романос Петросян, заместитель руководителя Аппарата премьер-министра Саркис Торосян, заместитель министра финансов Ваан Сирунян, начальник Пенитенциарной службы Сергей Атомян и другие официальные лица.
Премьер-министру представили строительные работы по благоустройству, проведенные в 2022 году. Согласно отчету, за прошедший год в пенитенциарных учреждениях было проведено в два раза больше работ по благоустройству, чем за предыдущие пять лет вместе взятые. Соответственно, в 2017-2021 гг. были реализованы работы на 545 млн 613 000 драмов, в 2022 году - на 1млрд 289 959 драмов. Также были представлены предстоящие планы по улучшению условий содержания в тюрьме. Планируется, что их объем достигнет 2 млрд 52 млн драмов. В настоящее время ведутся работы по организации тендера на строительство новой тюрьмы. В результате строительства последней планируется закрыть 4 тюрьмы, действующие в Ереване.
Впервые в истории уголовно-исполнительной системы реализована программа по оказанию услуг устного перевода иностранным гражданам за счет государственных средств, так как ежемесячно в тюрьмах содержится под стражей около 125 иностранных граждан. В 2022 было сделано 304 перевода.
На совещании были обсуждены программы, связанные с внедрением новой модели оперативного отдела, предложен вариант создания оперативного отдела Центрального аппарата. Также были представлены программы, связанные с внедрением новой модели управления в исправительном учреждении «Армавир», в результате чего планируется создать Департамент управления.
В части оптимизации автотранспорта сообщалось, что на балансе уголовно-исполнительной службы находится 82 автомобиля, из них 11 автомобилей переданы в Комитет по управлению государственным имуществом, идет передача еще 6 автомобилей.
Также были рассмотрены статистические данные о лицах, находящихся в местах лишения свободы в 2022 году. В частности, было отмечено, что в тюрьмах содержится в общей сложности 2265 осужденных и задержанных лиц. В целом исправительные учреждения республики рассчитаны на 4491 человека, то есть проблем, связанных с нагрузкой, на данный момент нет.
Также обсуждались вопросы, связанные с обеспечением образования лиц, лишенных свободы, иными мерами ресоциализации и трудоустройством осужденных.
Было доложено о работе, проделанной Центральным органом и оперативными подразделениями Управления уголовного розыска, служебных расследованиях, проведенных в отношении сотрудников пенитенциарных учреждений. В результате проведенных работ в сфере безопасности, в 2022 г. в пенитенциарном учреждении «Армавир» МВД РА был установлен аппаратно-программный комплекс последнего поколения для видеонаблюдения, а в Центральном органе управления уголовного розыска – центральный пункт оперативного управления.
В целях повышения эффективности уровня реагирования на чрезвычайные ситуации в тюрьмах был разработан план действий в чрезвычайных ситуациях, также разработан и утвержден план действий в чрезвычайных ситуациях с учетом угроз тюрьмам и техногенных угроз.
Сообщалось, что со следственными, оперативными органами и прокуратурой, операторами мобильной связи, действующими в РА, и представителями Министерства высокотехнологичной промышленности были организованы обсуждения по внедрению систем подавления мобильной связи в тюрьмах. Целью работ является реализация такой системы, которая исключит доступ к мобильным и интернет-сетям для лиц, содержащихся в местах лишения свободы.
Премьеру представили новую программу питания в тюрьмах. 99,2 % осужденных и задержанных пользуются предоставляемым качественным питанием.
Подводя итоги посещения, премьер-министр отметил реформы, проводимые в пенитенциарных учреждениях, в том числе улучшение условий содержания, набор высококвалифицированных сотрудников, борьбу с криминальной субкультурой, трудоустройство осужденных, предоставление возможностей для получения образования и другие направления. «Смысл и цель всех реформ - установить четкий стандарт отбывания наказания», - заключил премьер-министр.