Միրզոյանը հանդիպել է Իրանի ԱԳ նախարարին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՓետրվարի 27-ին Ժնևում Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հետ:
Կարևորվել է համատեղ ջանքերի ներդրումը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող՝ ներառյալ էներգետիկայի, տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացման ուղղությամբ: Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ծանր իրավիճակին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից առանց նախապայմանների Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումն անհապաղ դադարեցնելու հրամայականը՝ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների: Այս համատեքստում ընդգծվել է նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված որոշման իրականացումը։

FB_IMG_1677500389494
27 февраля в Женеве министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Ирана Хосейном Амиром Абдоллахианом.
Главы МИД Армении и Ирана обсудили вопросы, связанные с сотрудничеством, как в двустороннем формате, так и на многосторонних площадках. Обе стороны с удовлетворением отметили высокий уровень политического диалога между Арменией и Ираном.
Были подчеркнуты совместные усилия в направлении дальнейшего развития сотрудничества в областях, представляющих взаимный интерес, включая энергетику, транспорт и инфраструктуры.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам безопасности и стабильности в регионе.
Касаясь сложной гуманитарной ситуации, вызванной блокированием со стороны Азербайджана Лачинского коридора, Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость немедленного и без предварительных условий снятия блокады Нагорного Карабаха в соответствии с положениями Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. В этом контексте также была подчеркнута реализация принятого 22 февраля Международным судом ООН решения о применении промежуточных мерах против Азербайджана.
Министр Мирзоян также представил последние события, касающиеся процесса урегулирования армяно-азербайджанских отношений.