Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպանը (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում ԱՄՆ նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինը: Նախագահ Խաչատուրյանը ողջունել և շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ: «Ուրախ ենք, որ Դուք արդեն Հայաստանում եք: Իմ դեպքում մի փոքր առանձնահատուկ է հայ-ամերիկյան հարաբերությունների մասին խոսելը. 1992 թվականից ես անընդհատ այդ գործընթացի մեջ եմ եղել: Հիշում եմ, երբ Հայաստանում առաջին անգամ ԱՄՆ դեսպանատունը բացվեց: Շատ մտերիմ անձնական հարաբերություններ եմ ունեցել նաև առաջին դեսպան պարոն Գիլմորի, ինչպես նաև USAID-իի (ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալություն) այն ժամանակվա ղեկավարի հետ: Այդ ժամանակ ես Երևանի քաղաքապետն էի: Դժվարին ժամանակներ էին, պատերազմական վիճակ էր, նոր էինք անկախացել, գործընկերներ էինք փնտրում և առաջին այդպիսի գործընկերը՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ էր: Մենք երբևէ չենք մոռանա, որ անկախության առաջին իսկ օրվանից դուք մեր կողքին եք եղել, և գնահատել եք այն մոտեցումները կամ քաղաքական ուղղությունը, որ մենք որդեգրել ենք առաջին իսկ օրվանից: Դրանք էին՝ ազատությունը, ժողովրդավարությունը և ինքնիշխանություն ունենալը: Դուք այս 30 տարիների ընթացքում միշտ աջակցել եք մեզ այդ գործում: 1990-ականներին նույնիսկ ամենափոքր օգնությունը մեզ համար կարևոր էր: Դուք միաժամանակ մեզ սովորեցնում էիք նաև, որ պետք է նայել դեպի առաջ: Հիմա անդրադառնամ այսօրվա իրավիճակին: Ըստ էության, դուք նույնը շարունակում եք անել հիմա: Մենք վերջին երկու տարիներին շատ դժվար ժամանակներ ենք անցկացրել, և դուք միշտ մեր կողքին եք եղել: Համոզված եմ, որ Ձեզ հետ ևս կշարունակենք բոլոր նախատեսված ծրագրերի իրականացումը: Ձեզ հաջողություններ եմ մաղթում»: Դեսպան Քրիստինա Քվինը շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, իր հերթին նշել է. «Շնորհակալություն, պարոն նախագահ: Ես մեծապես ոգևորված եմ այստեղ՝ Հայաստանում գտնվելու համար: Նախքան գալս հնարավորություն ունեցա Սպիտակ տանը հանդիպել պետքարտուղար Բլինքենին, և կարող եմ Ձեզ հավաստիացնել, որ ամբողջությամբ հանձնառու ենք շարունակել մեր սերտ հարաբերությունները և աշխատել Հայաստանի և Հարավային Կովկասի երկրների հետ՝ Հայաստանում խաղաղություն, կայունություն, բարգավաճում հաստատելու նպատակով: Ես լավատես եմ: Չնայած գիտեմ, որ դժվարին, մարտահրավերներով լի ժամանակաշրջան է, ես լավատես եմ, որ միասին աշխատելով մենք կարող ենք Հայաստանը բերել նույնիսկ ավելի լավ մակարդակի, ինչպես նաև մեր երկկողմ հարաբերություններն ավելի լավ մակարդակի բարձրացնել: Ակնկալում եմ աշխատել Ձեզ հետ առաջիկա օրերին, ամիսներին և տարիներին՝ ընդլայնելու մեր բոլոր համատեղ աշխատանքները՝ լինեն դրանք ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության, պաշտպանության կամ այլ ոլորտների շրջանակում, որպեսզի անենք այն ամենն, ինչ կարող ենք մեր համագործակցությունն ամրապնդելու համար»: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է հայ-ամերիկյան համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Անդրադարձ է կատարվել վերջին տարիներին պետական կառավարման, դատաիրավական համակարգերում Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումներին և այս գործընթացներում ԱՄՆ աջակցությանը: Երկուստեք կարևորվել է Հարավային Կովկասում կայուն և հարատև խաղաղության հաստատումը: Այս համատեքստում նախագահ Խաչատուրյանը ներկայացրել է հարևանների հետ խաղաղ և բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու Հայաստանի դիրքորոշումն ու մոտեցումները:

Новоназначенный посол США вручила верительные грамоты Ваагну Хачатуряну (видео)
Новоназначенный Чрезвычайный и Полномочный посол США в Армении Кристина Квинн вручила верительные грамоты президенту Республики Армения Ваагну Хачатуряну.
Ваагн Хачатурян приветствовал и поздравил посла с назначением.
«Мы рады, что Вы уже в Армении. В моем случае говорить об армяно-американских отношениях имеет немного особый характер: с 1992 года я постоянно находился в этом процессе. Я помню, когда в Армении впервые открылось посольство США. У меня также были очень близкие личные отношения с первым послом, г-ном Гилмором, а также с тогдашним главой USAID (Агентство США по международному развитию). В то время я был мэром Еревана.
Это было трудное время, состояние войны, мы только что обрели независимость, мы искали партнеров, и первым таким партнером стали Соединенные Штаты Америки. Мы никогда не забудем, что вы были рядом с нами с первого дня независимости и оценили подходы или политическое направление, которое мы приняли с первого дня. Это были свобода, демократия и суверенитет. Вы всегда поддерживали нас в течение этих 30 лет. В 1990-х для нас была важна даже самая маленькая помощь. Вы также научили нас смотреть вперед.
Теперь позвольте мне обратиться к сегодняшней ситуации. По сути, вы продолжаете делать то же самое и сейчас. За последние два года мы пережили много трудных времен, и вы всегда были рядом с нами.
Уверен, что мы продолжим реализацию всех намеченных программ. Желаю Вам успеха».
Посол Кристина Квинн, поблагодарив за прием, отметила: «Спасибо господин президент. Я очень рада быть здесь, в Армении. До моего приезда у меня была возможность встретиться с госсекретарем Блинкеном в Белом доме, и я могу заверить Вас, что мы полностью привержены продолжению наших тесных отношений и работе с Арменией и странами Южного Кавказа для установления мира, стабильности и процветания в Армении.
Я настроена оптимистично. Хотя я знаю, что это трудный период, полный вызовов, я оптимистична, что совместными усилиями мы сможем поднять Армению на еще более высокий уровень, а также поднять наши двусторонние отношения на более высокий уровень. Я с нетерпением жду совместной работы с Вами в ближайшие дни, месяцы и годы, чтобы расширить все наши совместные усилия, будь то в рамках USAID, в сфере обороны или где-либо еще, чтобы сделать все возможное для укрепления нашего партнерства».
В ходе встречи был обсужден широкий круг вопросов армяно-американского сотрудничества. Были затронуты инициированные правительством Армении в последние годы реформы в системе государственного управления и судебной системе, а также поддержка США в этих процессах.
Двусторонне была подчеркнута важность установления стабильного и прочного мира на Южном Кавказе. В этом контексте президент Хачатурян представил позицию и подходы Армении к установлению мирных и добрососедских отношений со своими соседями.