ՆԳՆ-ն պարզաբանել է ՀՀ-ում աշխատող ԵԱՏՄ քաղաքացիների համար թվային լուծումների կիրառումը (տեսանյութ)
ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունը պարզաբանել է, թե ինչ թվային լուծումներ են կիրառվում Հայաստանում աշխատող՝ ԵԱՏՄ երկրների քաղաքացիների համար։
«ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ալմաթիում Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների մասնակցությամբ տեղի ունեցող «Թվային գործընկերությունը նոր իրականությունում» համաժողովի լիագումար նիստին այսօր ներկայացրեց «Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» բջջային հավելվածը և դրան ինտեգրված հայաստանյան գործիքները: Այդ համատեքստում վարչապետը խոսեց ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության workpermit.am հարթակի մասին, որի միջոցով տրվում են Հայաստանում աշխատանքի և բնակության թույլտվություններ։
Ն. Փաշինյանն ընդգծեց, որ ամբողջ գործընթացը տեղի է ունենում առցանց հարթակում ներկայացված մեկ դիմումի հիման վրա»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների այն քաղաքացիները, որոնք ՀՀ-ում իրականացնում են աշխատանքային գործունեություն, ինչպես նաև նրանց ընտանիքների անդամները, համաձայն ԵԱՏՄ մասին պայմանագրի, ազատված են որևէ թույլտվական փաստաթուղթ ստանալու պահանջից՝ աշխատանքային պայմանագրի գործունեության ամբողջ ժամկետի համար։
Ըստ ՀՀ ՆԳՆ-ի՝ միևնույն ժամանակ բնակության օրինականությունը հավաստելու նպատակով նրանք կարող են գրանցվել 2022-ի հունվարի 1-ից գործարկված workpermit.am հարթակում և սեղմ ժամկետում ստանալ համապատասխան տեղեկանք՝ պլաստիկ քարտի տեսքով։ Օտարերկրացին միայն քարտը ստանալու համար է այցելում գրասենյակ (Երևան, Վազգեն Սարգսյան 3, Հանրային ծառայությունների միասնական գրասենյակ):

МВД разъяснило механизмы цифровых решений для работающих в Армении граждан ЕАЭС (видео)
В МВД Армении уточнили, какие цифровые решения используются для граждан стран-членов ЕАЭС, работающих в Армении.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян  на пленарном заседании форума «Цифровое партнерство в новой реальности», который состоялся в Алматы с участием глав правительств государств-членов Евразийского экономического союза, представил сегодня мобильное приложение «Работа в ЕАЭС» и интегрированные с ним армянские инструменты. В этом контексте премьер-министр рассказал о платформе workpermit.am Службы миграции и гражданства МВД, через которую выдаются разрешения на работу в Армении и вид на жительство.
Пашинян подчеркнул, что весь процесс происходит на основе одной заявки, поданной на онлайн-платформе.
Те граждане государств-членов ЕАЭС, которые осуществляют трудовую деятельность в Армении, а также члены их семей, согласно договору о ЕАЭС, освобождаются от необходимости получения какого-либо разрешительного документа на весь период действия трудового договора.
При этом для подтверждения законности проживания они могут зарегистрироваться на платформе workpermit.am, запущенной с 1 января 2022 года, и в короткие сроки получить соответствующую справку в виде пластиковой карты. Иностранец посещает офис только для получения карты (Ереван, ул. Вазгена Саргсяна 3, Единое управление государственных услуг).